Zajęcia dodatkowe

Gry komputerowe, godzinne przesiadywanie „na GG” ze znajomymi albo setny raz oglądana ta sama bajka na DVD – tak najczęściej wygląda czas wolny Twojego dziecka. Nie wiem czy wiesz, ale wcale nie musi tak być. Wystarczy byś ruszył troszkę wyobraźnię i zadał sobie pytanie o to, czego tak naprawdę potrzebuje Twoje dziecko, czym się interesuje i jak możesz uprzyjemnić mu jego odpoczynek…

Zajęcia dodatkowe dla dzieci

Odpowiedź na tak postawione pytanie, wcale nie jest dość trudna. Otóż, Twoje dziecko potrzebuje by jego czas wolny wypełniały jakieś odpowiednio atrakcyjnego dla niego zajęcia. Jeśli jesteś zapracowanym rodzicem, możesz zdecydować się by zapisać swoje dziecko na zajęcia dodatkowe. Najczęściej są one organizowane przez szkołę w ramach tak zwanych zajęć pozalekcyjnych. Odbywają się one w bardzo przyjaznej i sprzyjającej Twojemu dziecku atmosferze. Niektóre szkoły zadbały nawet o to, by zajęcia te nie były płatne i by odbywały się w budynkach szkolnych – znanych dzieciom. Takie zajęcia dodatkowe dla dzieci organizowane są również w wielu przypadkach przez kluby osiedlowe, domy kultury lub świetlice osiedlowe.

Wystarczy zorientować się, która z wymienionych placówek oferuje tego typu pomysł na czas wolny dla Twojej pociechy. Najwięcej informacji na ten temat znajduje się w Internecie. Wystarczy w tym celu wpisać w okienko wyszukiwarki hasło: zajęcia dodatkowe dla dzieci w Łodzi, Warszawie czy innym miejscu Twojego zamieszkania. Wtedy wyszukiwarka wskaże, gdzie możesz udać się i na jakich warunkach zapisać swoją pociechę.

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu

Najczęściej i najchętniej wybierane przez rodziców dodatkowe zajęcia dla dzieci w przedszkolu to:

  • Muzyka;
  • Zajęcia plastyczne;
  • Zajęcia ruchowe;
  • Warsztaty tematyczne;
  • Języki obce.

Języki obce to angielski i niemiecki – zróżnicowane poziomem zaawansowania; zajęcia muzyczne to zarówno śpiew jak i taniec a dla dzieci najmłodszych jest to tak zwana rytmika. Jeśli chodzi o zajęcia ruchowe to są to różnego rodzaju ćwiczenia fizyczne tematycznie zróżnicowane i dostosowane do umiejętności jak i możliwości dzieci. Do swojej dyspozycji masz: basen, różnego rodzaju gry i ćwiczenia sportowe a także „dżudo” i karate dla dzieci. Warsztaty tematyczne i zajęcia plastyczne z kolei odzwierciedlają potencjalne zainteresowania dzieci. Umożliwiają one wówczas rozwój konkretnych zdolności i umiejętności, które dziecko określa jako „ulubione”.

Tego typu dodatkowe zajęcia nie tylko pomagają wypełnić produktywnie czas wolny Twojego dziecka. Zajęcia te rozwijają jego inteligencję. Wspomagają rozwój umiejętności myślenia twórczego. Ponadto czynią Twoją pociechę bardziej otwartą i kreatywną.

Dzieci uczęszczające na tego typu zajęcia, lepiej i łatwiej się socjalizują. Mają też więcej znajomych, z którymi mogą równie ciekawie spędzać czas wolny na przykład w weekend. Ich rozwój także jest o wiele szybszy i pełniejszy. Tym samym dajesz im wzór, który będą mogły wykorzystać w przyszłości gdy już same będą miały swoje dzieci.

Jeśli dziecko ma pewne obawy co do uczestnictwa w tego typu zajęciach, może zawsze zabrać ze sobą kolegę lub koleżankę. Dotyczy to głównie dzieci młodszych i bardziej nieśmiałych. Warto wówczas porozmawiać z rodzicami danego dziecka, by wyrazili zgodę na jego uczestnictwo. Dzięki temu nie tylko przyczynisz się do pełniejszego rozwoju swojej pociechy ale również zadbasz o to samo w stosunku do innego dziecka.

Jeśli więc leży Ci na sercu dobro i właściwy rozwój Twojej pociechy, przemyśl czy tego typu propozycja nie jest właśnie dla Ciebie i dla niego najlepsza.

Was this helpful?

0 / 0