Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Zakwasy to problem nie jednego człowieka, który zaczyna zmaganie ze sportem. Nie znaczy to, że zawodowych sportowców nie dotyczą te problemy. Jednak w większym stopniu narażone są na to osoby, które wybierają się na wysiłek fizyczny po kilku tygodniach przerwy. Organizm nie jest wówczas przyzwyczajony do aktywnego trybu życia. Ważna jest przed treningiem bardzo dobra rozgrzewka. Specjaliści od treningów mówią, że odpowiednie zakwasy muszą być, ponieważ wtedy jest pewność że trening został wykonany należycie przez zawodnika.
Zakwasy – przyczyny
W medycynie zakwasy są nazywane zmęczeniem, nadmiernym wyczerpaniem tkanki mięśniowej wynikającej z przeciążenia na treningu. Dokładniej są to mikrourazy włókien mięśniowych. Nazwa tego bólu powstała od kwasu mlekowego, który w czasie treningu zakwasza mięśnie poprzez proces beztlenowej glikozy. Jednak jest on bardzo szybko odprowadzany przez system krwionośny i nie odczuwamy tego bólu zaraz po treningu. Przychodzi on przeważnie po kilku godzinach lub następnego dnia po nocy. Jest to związane z nie przyzwyczajeniem organizmu do nowych ćwiczeń. Jeżeli wykonujemy regularnie nowe ćwiczenia z czasem ból staje się mniejszy i zanika. Zakwasy mogą wystąpić nie tylko po treningu siłowym, gdzie podnosimy ciężary. Jest także możliwy przy długotrwałym obciążeniu wytrzymałościowym, takich jak: bieg maratoński, bieg przełajowy, biatlon, kolarstwo oraz inne sporty.
Zakwasy – zapobieganie
Trenując, każdy jest narażony na takie bóle jednak są na to różne sposoby. Profilaktyka to słowo, które zawsze jest na pierwszym miejscu, jeżeli chcemy, aby nasz organizm pracował wydajnie. Jednym ze sposobów na zakwasy jest profilaktyczny masaż leczniczy. Jego istota polega na poprawie krążenia obwodowego, czyli opływu krwi przez nasz krwioobieg. Najlepiej wykonywać go całą dłonią i co jakiś czas polewać na przemian raz gorącą, a raz zimną wodą. Ta metoda jest profilaktyką, dlatego jest skuteczna, tylko wtedy, gdy dbamy o masaż przez cały czas.
Zakwasy – zwalczanie
Dobry sposobem na zmniejszenie zakwasów są maści rozgrzewające. Numerem jeden, który sprawdza się przy takich bólach jest Ben-Gay. Stosowany daje efekt przeciwbólowy ze względu na zawarte w nim składniki. Dotyczy on także głębszych struktur, takich jak: stawy, mięśnie lub ścięgna. Zawarty w nim Mentol działa rozgrzewająco oraz wywołuje przekrwienie tkanek ułatwiając wchłanianie następnego czynnika salicylanu metylu. Usuwa on zalegający w mięśniach kwas mlekowy, co powoduje zmniejszenie bólu. Działa obu składników powoduje ogólne zmniejszenie bólu i napięcia mięśni.
Zakwasy – dieta
Dieta jest bardzo ważnym elementem naszego życia, a już szczególnie ważnym, gdy jesteśmy zawodowymi sportowcami. Dobrym sposobem na zakwasy jest glukoza. Przed treningiem pijemy około pół litra wody z glukozą, następnie na treningu oraz po treningu. Ćwicząc nasze mięśnie potrzebują dużo glukozy, którą spalają. Możemy także zastąpić ten produkt formą galaretki lub tabletkami z rekina. Kolejnym znanym sposobem na zwalczenie bólu jest napar Yerba Mate. Naukowcy z Ameryki dowiedli, że herbata ta jest mocniejsza od kawy i zawiera wszystkie potrzebne witaminy, które sportowiec potrzebuję w trakcie ćwiczeń.
Was this helpful?
0 / 0