Zanokcica jest dość powszechną chorobą, której zawsze towarzyszy duży ból. Jest ona rodzajem ropowicy, polega na ropnym zapaleniu wału paznokciowego wokół paznokci dłoni i stóp. W postaci ostrej powodują ją bakterie gronkowca złocistego, bakterie gram ujemne, wirus HSV i jatrogennie. Natomiast w postaci przewlekłej grzyby Candida albicanas.
Przyczyną powstania zanokcicy ostrej jest najczęściej mechaniczny uraz naskórka i wału paznokciowego. Może do niego dojść na skutek zabiegów kosmetycznych, manicure, pedicure czy wycinania skórek wokół paznokcia. Wrastające paznokcie czy ich obgryzanie także mogą powodować uszkodzenia, do których dostęp mają drobnoustroje powodujące tego typu przypadłość. Zanokcica przewlekła to nic innego jak choroba grzybicza wału paznokciowego. Jej przyczyną może być nadmierne mycie i moczenie rąk. Rozwojowi grzybicy stóp sprzyja wilgoć i ciepło a grzybem można się zarazić na basenie w saunie czy nawet w hotelowej łazience. Choroby endokrynologiczne, cukrzyca i leki immunosupresyjne również mogą być przyczyną zakażenia.
Pierwszym objawem tej przypadłości jest miejscowy obrzęk i zaczerwienienie wału paznokciowego oraz jego ból. Już tych pierwszych objawów nie wolno zignorować gdyż w dalszej kolejności ból się nasila a także pojawia się pęcherz wypełniony ropą. Nierzadko paznokieć ma zabarwienie zielonkawożółte.
Najczęściej chorobę tę można zdiagnozować po samym przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem. Jeśli nie przyniesie to skutku przeprowadza się badania laboratoryjne. Od chorego pobiera się materiał biologiczny o badań, od kątem występowania drobnoustrojów oraz w celu wykrycia wirusa HSV. Badania takie gwarantują dobór najlepszych i najskuteczniejszych leków.
Jeśli choroba dopiero się rozwija albo przebiega łagodnie możemy spróbować leczyć ja domowymi sposobami. Najbardziej odpowiednią metodą jest moczenie dłoni lub stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem szarego mydła, które mam właściwości przeciwobrzękowe. Stan zapalny po takiej kuracji może się zmniejszyć co za tym idzie ropa może odejść samoczynnie. Można też spróbować zastąpić szare mydło solą kuchenną. Na pół litra wody dodaje się 2 łyżeczki soli. Moczenie kończyny powinno trwać od pięciu do dziesięciu minut. Gdy ból i świąd się nasilają ulgę przyniesie chłodny kompres. 2 łyżki stołowe płynu Burowa rozpuszcza się w 0,5 litra wody, po czym nasączony takim roztworem materiał przykłada się na chore miejsce cztery razy dziennie po 15-20 minut. Na rynku istnieje również szereg preparatów sprzedawanych bez recepty, które mogą pomóc pozbyć się tej choroby.
Jeśli jednak objawy się nasilają a domowe sposoby nie przynoszą rezultatów trzeba udać się po pomoc lekarską do chirurga w celu dokonania nacięcia pęcherza tak by ropa mogła swobodnie odejść. Po nacięciu i wypłynięciu ropy miejsce to należy zdezynfekować i zastosować maść z antybiotykiem. Zignorowanie choroby w tak zaawansowanym stadium może doprowadzić do zaatakowania nie tylko tkanek wokół paznokcia ale też znajdujących się pod nim. W tej sytuacji zwykłe nacięcie może okazać się bezskuteczne. Wycięcia może wymagać fragment płytki paznokcia a w skrajnym przypadku jego całkowite usunięcie. Jeśli mamy do czynienia z zanokcicą przewlekłą leczenie może trwać długo. Wymagać może podawania antybiotyków i leków przeciwgrzybicznych miejscowo i doustnie. Gdy zostanie wywołana wrastającym paznokciem konieczne jest zastosowanie specjalnej klamry na jego powierzchni.
Zanokcica może okazać się chorobą, z którą ciężko i długo trzeba walczyć. Zatem czy można jej uniknąć i jakie w tym celu kroki należy podjąć? Skuteczna profilaktyka jest bardzo ważna. Wszelkie uszkodzenia naskórka wokół paznokcia należy natychmiast przemywać środkiem dezynfekującym i stosować opatrunek by zablokować możliwość dostania się do rany drobnoustrojom. Trzeba starannie i przy użyciu zdezynfekowanych narzędzi przeprowadzać manicure i pedicure. Przebywając w miejscach ogólnodostępnych takich jak basen, sauna czy siłownia trzeba unikać chodzenia boso. Po wyjściu z basenu pamiętajmy by skutecznie osuszyć szczególnie przestrzenie między palcami stóp oraz by nie używać cudzych ręczników. Na koniec warto wspomnieć by nosić w miarę możliwości przewiewne obuwie i skarpetki nie absorbujące potu i wilgoci bo są to doskonałe warunki dla rozwoju grzybów.
Was this helpful?
0 / 0