Zapalenie oskrzeli

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Oskrzela to z anatomicznego punktu widzenia rozgałęzienia tchawicy. Wyróżnia się dwoje oskrzeli: • oskrzele główne prawe – jest ono dużo krótsze i biegnie bardziej stromo niż lewe;

• oskrzele główne lewe – tworzy z tchawicą kąt 90 stopni.

Oskrzela – podobnie jak wszystkie inne organa, nie są wolne od różnego rodzaju chorób. Najczęstsza z nich to zapalenie oskrzeli. Z medycznego punktu widzenia, zapalenie oskrzeli to inaczej nieżyt oskrzeli, który może mieć ostry lub przewlekły charakter.

Ostre zapalenie oskrzeli wywołane zostaje najczęściej przez grypę lub bakteryjne zapalenie płuc. Ponadto może ono być wywołane czynnikami toksycznymi lub innymi obciążeniami organizmu. Bardzo często zapalenie oskrzeli przypisywane jest też szkodliwemu działaniu bakterii i wirusów.

Zapalenie oskrzeli najczęściej występuje wiosną oraz zimą a choroba utrzymuje się od 7 do 14stu dni.

Zapalenie oskrzeli – objawy ○ kaszel – początkowo suchy a następnie połączony z odpluwaniem śluzowo – ropnej plwociny; ○ gorączka; ○ bóle w klatce piersiowej; ○ ogólne osłabienie;

○ utrata apetytu.

Zapalenie oskrzeli u dzieci

U maluchów zapalenie oskrzeli przebiega o wiele ciężej niż u dorosłych. Trwa też zazwyczaj dużo dłużej. Częściej pojawiają się też u dzieci, choroby towarzyszące zapaleniu oskrzeli. Są to zazwyczaj: zapalenie płuc, zapalenie zatok bądź zapalenie drobnych oskrzelików.

Zapalenie oskrzeli – leczenie

Leczenie polega głównie na leżeniu w łóżku oraz przyjmowaniu środków napotnych, przeciwkaszlowych a często także antybiotyków.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli

Ciekawą odmianą zapalenia oskrzeli jest przewlekłe zapalenie oskrzeli. Jego obecność stwierdza się, gdy zapalenie oskrzeli występuje przez co najmniej 2 lata z kilkoma paromiesięcznymi przerwami. Można więc mówić, że jest to zapalenie o charakterze nawrotowym. Pojawia się ono najczęściej u nałogowych palaczy. Cechą charakterystyczną tego rodzaju nieżytu jest kaszel z odpluwaniem plwociny. Z czasem dołączają się także i takie objawy jak: problemy i bóle sercowe oraz duszności.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli – leczenie

Leczenie polega na wyeliminowaniu czynników, które wywołały chorobę. Poza tym stosuje się wszelkie metody i leki, które powodują oczyszczenie oskrzeli z zalegającej w nich i utrudniającej prawidłowe ich funkcjonowanie wydzieliny. Podaje się również w czasie trwania choroby środki rozszerzające oskrzela. U dzieci stosowane są także leki, które likwidują gorączkę. Osoby nałogowo palące, są zmuszone do natychmiastowego porzucenia nałogu.

Niekiedy zapalenie oskrzeli wymaga leczenia klimatycznego. Chorzy są wówczas wysyłani do odpowiednich ośrodków sanatoryjnych i leczniczych, które zajmują się eliminacją schorzeń górnych dróg oddechowych. Jednym z takich ośrodków jest Krynica Górska.

Was this helpful?

0 / 0