Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Jedną z chorób okulistycznych jest zapalenie spojówek. Jest dość znaną chorobą w dzisiejszych czasach. Podczas stanów zapalnych naczynia krwionośne napełniają się krwią. Nasz skóra jest zaczerwieniona a oko nabrzmiałe. Przy bakteryjnym zapaleniu spojówek często towarzyszy wydzielina, która wydobywa się w ujściu gruczołów łzowych.
Zapalenie spojówek – rodzaje Wymieniamy kilka podstawowych zapaleń spojówek takich jak: • zapalenia bakteryjne, • zapalenia wirusowe, • zapalenia grzybicze, • zapalenia chlamydiowe, • zapalenie alergiczne
• zapalenia odczynowe.
Zapalenia bakteryjne są najczęściej wywołane przez paciorkowce. Charakteryzuje się on małym obrzękiem w okolicy oka oraz obecnością wydzieliny śluzowo-ropnej. Możemy się nim zarazić w miejscach gdzie obcuje wiele osób. W barakach wojskowych, w hotelach i niskim standardzie lub szpitalach. Zapalenia alergiczne charakteryzują się pieczeniem, świądem oraz wodnistą wydzieliną w worku spojówkowym. Jest to reakcja sezonowa. U dzieci w czasie wiosny lub całoroczne. Może być spowodowane z nadwrażliwością na kosmetyki lub leki podawane miejscowo.
Zapalenie spojówek – objawy
Kiedy nasza pociecha trze oczy, zamyka je przed słońcem lub łzawi, możemy zacząć podejrzewać że jest to zapalenie spojówek. Załapanie takiej infekcji przez dziecko jest niezwykle prosto. Staramy się pilnować je jak najlepiej. Wiosenne latające pyłki, zabawy z piaskiem w piaskownicy, a do tego często nie mycie rąk. Nie trudno o chorobę. Kiedy jest to nie groźna, lekka formą przejściowa zwykle mija sama. Jednak, gdy zauważymy u naszego maluszka wydzielinę ropną musimy udać się do specjalisty. Zdarza się także, że zapalenie spojówek związane jest zaburzonym mechanizmem wydzielania łez. Takie zapalenie spowodować może wiosenny pyłek, kurz lub drobne ziarnko piasku.
Zapalenie spojówek – domowe sposoby
Stary sprawdzony sposób babci, to oczywiście wszechstronny rumianek. Jest on jednak krytykowany przez specjalistów, ponieważ zawiera zioła i garbniki, które nie muszą, ale mogą podrażniać młode oczka. Zaleca się stosowanie neutralnego roztworu soli fizjologicznej. Można ją kupić bez problemu w każdej aptece bez recepty. Nie wolno czekać dłużej niż dwa dni, jeżeli kuracja nie pomaga. Najlepiej udać się do okulisty. Zwykle badanie polega na pobraniu próbki wydzieliny i określeniu, z jaką infekcją mamy do czynienia. Ważne jest, aby pamiętać, że nie wolno samemu dawać bez konsultacji z lekarzem żadnych leków. Zdarza się, że w domowej apteczce mamy maści lub inne lekarstwa przepisane przy podobnych dolegliwościach. Możemy jednak bardziej zaszkodzić niż pomóc, dlatego zawsze konsultujmy to z lekarzem.
Zapalenie spojówek ma dużą zakaźność. Dbajmy o to, aby chora osoba miała swój ręcznik do wycierania twarzy. Zaopatrzmy się waciki i przemywajmy często oczy i spojówki ciepłą przegotowaną wodą, to na pewno przyśpieszy proces leczenia. Dla dzieci do przemycia oczu używajmy roztworu szamponu dla dzieci z ciepła wodą w stosunku 1:10. Ciepła woda zapewni zmiękczenie zaschniętej wydzieliny, a szampon delikatnie oczyści powieki i rzęsy.
Was this helpful?
0 / 0