Zapalenie ucha środkowego

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Jedną z częstych chorób wieku dziecięcego jest zapalenie ucha środkowego. Zazwyczaj w pierwszym okresie jest infekcją wirusową. Jeżeli jednak dojdzie do jej przedłużenia, to najczęściej, że wywoływana jest przez bakterie należące do gatunków Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae i Moraxella catarrhalis.

Zapalenie ucha środkowego – przyczyny

Jeśli chodzi o przyczyny to wywoływać te chorobę mogą wirusy lub bakterie. Mianowicie, patogeny (czynniki chorobotwórcze) przenikają do ucha środkowego, najczęściej z gardła poprzez trąbkę słuchową. Nie wyklucza się także zakażenia drogą krwi. do ucha Bakterie dostać się mogą z zewnątrz także przez uszkodzoną błonę bębenkową. Kolejną przyczyną może być niesprawność trąbki słuchowej. Dzięki temu powstają zaburzenia w przewietrzaniu ucha środkowego i nadmierna produkcja śluzowej wydzieliny.

Zapalenie ucha środkowego u dzieci

Głównie na rozwój tej choroby są narażone niemowlęta i dzieci. Poza tym zagrożoną grupą są osoby, u których trąbka słuchowa jest niedrożna lub występują zaburzenia w jej frakcjonowaniu. Wrodzone wady podniebienia także stwarzają ryzyko zachorowania. Ponadto dotyczy to przypadków, w których występuje przerost migdałka gardłowego, skrzywienie przegrody nosa lub przewlekłe zapalenie zatok. Narażenie na infekcję są również alergicy, a także osoby, u których w rodzinie częściej występuje zapalenie ucha, co uwarunkowane jest budową czaszki. Inną przyczyną przewlekłego zapalenia jest nie wyleczone do końca ostre zapalenie, po którym pozostaje otwór (perforacja) w błonie bębenkowej.

Generalnie chorobę tę można podzielić na zapalenie ostre i przewlekłe. W pierwszym przypadku czas trwania choroby ogranicza się do 3 tygodni, natomiast w przewlekłym przekracza 3 miesiące.

Zapalenie ucha środkowego – objawy

Objawy towarzyszące tej dolegliwości to:

• bardzo silny, ciągły ból ucha, • często gorączka (u dzieci nawet powyżej 40°C), • gorszy słuch w chorym uchu, • złe samopoczucie, • niepokój dziecka, • wymioty

• uczucie pełności w uchu.

Ponadto w okresie kataralnym zapalenia bębenek jest przekrwiony, pogrubiały, niekiedy wciągnięty w głąb. Z kolei w okresie ropnym bębenek jest uwypuklony i prześwieca żółtą barwą. Przy wysiękowym zapaleniu może dochodzić do znacznego niedosłuchu oraz ścieńczenia błony bębenkowej. W takiej sytuacji widać przez nią żółtawy lub ciemny płyn zawierający pęcherzyki powietrza. Powoduje to blokada mechaniczna trąbki słuchowej.

Zapalenie ucha środkowego – leczenie

Jeśli chodzi o leczenie to w pierwszym okresie choroby można stosować gorące okłady oraz leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, które działają objawowo ogólnie i miejscowo. Stosuje się też leki przeciwgorączkowe jak paracetamol, ibuprofen oraz krople do nosa, zawierające efedrynę. obkurczają one błonę śluzową, gdy dołącza się zapalenie błony śluzowej nosa i pojawiają się trudności w oddychaniu. W chorobie o ostry przebiegu stosujemy antybiotyki z grupy penicylin lub aminoglikozydów. Możliwe są jednak także inne antybiotyki obejmujące najczęstsze spektrum bakteryjne zapalenia ucha środkowego. Z kolei podczas uwypuklenia błony bębenkowej, stosuje się paracentezę, czyli bezbolesny zabieg jej nacięcia. Natomiast przy zapaleniu przewlekłym myringoplastykę, czyli zamknięcie ubytku w błonie bębenkowej. Bywa, że konieczne jest też odsysanie wydzieliny i oczyszczanie przewodu słuchowego ze złuszczonego nabłonka. Przy nawrotach choroby wskazane bywa leczenie immunostymulacyjne. Podaje się wówczas szczepionkę gronkowcową – panodinę.

Zapalenie ucha środkowego – domowe sposoby

Spośród domowych sposobów leczeniawymienić można przykładanie ciepłych suchych okładów na ucho, na przykład rozgrzanego na kaloryferze ręcznika, co z reguły przynosi ulgę. Parujące wilgotne powietrze zwiększy cyrkulację, redukując obrzęk i ból. Nie należy jednak podejmować żadnych kroków na własną rękę lecz niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Was this helpful?

0 / 0