Zapalenie żył

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Zapalenie żył to choroba, która może powstawać najczęściej w chorobowo osłabionych żyłach ludzkich. Zakrzepowe zapalenie żył jest poważną chorobą i może dotyczyć zarówno żył powierzchownych jak i tych głębokich. Choroba najczęściej dotyczy żył kończyn dolnych, ponieważ te, są najbardziej narażone na chorobowe zmiany, dlatego, że człowiek najbardziej wykorzystuje nogi w ciągu całego dnia. Nie zmienia to jednak faktu, że równie mocno narażone są kończyny górne człowieka na powstawanie takich dolegliwości.

Wyróżnia się dwa główne systemy żylne w ludzkim organizmie: pierwszy z nich to powierzchowny, natomiast drugi to system głęboki. Podwójność systemu żylnego jest niezwykle korzystna dla ludzkiego organizmu, ponieważ w przypadku powstania poważnej niewydolności jednego z systemów żylnych, drugi może przejąć jego funkcje i pomóc w stabilizacji funkcjonowania organizmu ludzkiego do czasu wyleczenia chorego systemu żylnego. Jak sama nazwa mówi, powierzchowny system żył, jest widoczny tuż pod powierzchnią skóry, z kolei głęboki system żył, jest bardziej zabezpieczony i niewidoczny dla ludzkiego oka. Dlatego też, zdrowie powierzchownego systemu żył jest o wiele łatwiej ocenić, niż zdrowie systemu głębokiego żył, ponieważ aby ocenić zdrowie tego drugiego, lekarz musi zlecić specjalne badania (Doppler Duplex, USG lub inne). Z racji tej, że żyły w systemie powierzchownym spełniają jedynie 10 procent całości zadań, to system żył głębokich może przejąć zadania systemu powierzchownego bez większego problemu.

Przyczyny zapalenia żył

Zapalenie żył powierzchownych i głębokich powodowane jest przez różnego rodzaju czynniki. Jeśli chodzi o zapalenie żył powierzchownych to najczęstszą przyczyna powstawania zapalenia żył powierzchownych jest pogorszenie stanu żylaków, czyli ich zapalenia, zdrowe żyły powierzchowne bardzo rzadko poddają się zapaleniu. Do zapalenia żylaków może dochodzić w sposób samoistny, oczywiście istnieją pewnego rodzaju czynniki, które znacznie przyczyniają się do możliwości powstawania zapalenia żył powierzchownych. Do takich czynników zaliczamy przede wszystkim długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, na przykład długa podróż w pociągu, samochodzie, praca przy biurku, ale także zalicza się do takich czynników ciążę, czy innego rodzaju urazy. Zapalenie żył, może być także powodowane przez zabiegi medyczne, takie jak wprowadzanie cewnika, częste pobieranie krwi, czy wprowadzanie farmaceutyków, które podrażniają ściany żył. Warto też wspomnieć, że bardzo prawdopodobnym w przypadku ciągłego nawracania zapalenia żył powierzchownych jest to, że możemy mieć do czynienia z chorobą nowotworową.

Przyczyny powstawania zapalenia żył głębokich to przede wszystkim powikłania po zabiegach operacyjnych. Zapalenie tego systemu żył mogą powodować także poważniejsze urazy miednicy, a także urazy kości udowej. Częstymi przyczynami powstawania zapalenia żył systemu głębokiego jest niedowład kończyn dolnych, a także ich porażenie. Wcześniej wspomniana choroba nowotworowa może przyczyniać się do powstawania zapalenia, zapalenie żył systemu głębokiego jest także skutkiem ubocznym leczenia choroby nowotworowej.

Objawy zapalenia żył Duże znaczenie jeśli chodzi o konkretne objawy jest to, który system żył (czy powierzchniowy czy głęboki) uległ zapaleniu. W przypadku systemu żył powierzchniowych, do objawów można zaliczyć między innymi: • Silne i bardzo widoczne zaczerwienienie skóry w miejscu powstania zapalenia. • Miejsce w którym doszło do zapalenia jest bardzo czułe, osoba może odczuwać silny ból nawet przy delikatnym dotknięciu, dodatkowo można zaobserwować znaczną twardość i ciepłotę tego miejsca. • Jak na złość, osoba może odczuwać znaczne swędzenie w miejscu gdzie doszło do zapalenia. Obserwuje się także znaczną opuchliznę wywołującą swoiste pulsowanie okolic miejsca zapalnego. • Przy „spuszczeniu w dół” kończyny można odczuć ogólne nasilenie objawów wyżej wymienionych. • Jak przy każdym zapaleniu człowiek może mieć wysoką gorączkę. • Z kolei objawy zapalenia systemu żył głębokich to między innymi: • Spora część objawów to praktycznie te same, występujące przy zapaleniu żył powierzchniowych. • Silny ból kończyn może wskazywać na miejsce w którym doszło do zapalenia żył systemu głębokiego. • Cała kończyna w której doszło do zapalenia jest opuchnięta, a także cechuje się podwyższoną ciepłotą. • Standardowo jak przy zapaleniach dość wysoka gorączka.

• Przewlekłe zapalenia żył systemu głębokiego mogą powodować poważne owrzodzenia.

Diagnozowanie zapalenia żył

Jeśli chodzi o zapalenie żył systemu powierzchniowego to diagnoza jest bardzo prosta do postawienia, ponieważ już samo występowanie objawów może być odpowiednim pretekstem do tego by postawić jednoznaczną diagnozę. Trudniejsze jest jednak rozpoznanie zapalenia żył systemu głębokiego, ponieważ aby upewnić się co do zaistnienia zapalenia, koniecznym będzie wykonanie badania USG, badania poziomu dimeru D lub flebografii. Po otrzymaniu wyników lekarz będzie w stu procentach pewien, czy mamy do czynienia z zapaleniem systemu żył głębokich.

Leczenie zapalenia żył

Zapalenie żył powierzchniowych nie jest na tyle poważne by wymagało leczenia, a już na pewno nie doraźnego leczenia. Najczęściej stosuje się zwykłe leki przeciwbólowe oraz uciskowe opatrunki. Z kolei leczenie zapalenia żył głębokich może wymagać leczenia uciskowego, leczenia trombolitycznego lub leczenia przeciwkrzepliwego. Przy tej dolegliwości zaleca się także duża ilość chodzenia, poruszania schorowaną kończyn oraz leżenia z uniesioną kończyną w powietrzu (najlepiej opartą o jakiś przedmiot).

Was this helpful?

0 / 0