Zaparcia w ciąży

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Ciąża to inaczej stan organizmu kobiety od momentu zapłodnienia do chwili porodu. Prawidłowy okres ciąży trwa średnio 280 dni czyli 9 miesięcy. Większość kobiet dość dobrze znosi ten okres w swoim życiu. Cieszą się one dobrym samopoczuciem psychicznym jak i dobrym stanem zdrowia. Bywa jednak i tak, że niektóre z przyszłych mam cierpią w czasie ciąży na różne – mniej lub bardziej uprzykrzające im ten okres – dolegliwości.

Zaparcia w ciąży – objawy

Jedną z częściej pojawiających się dolegliwości w czasie ciąży są zaparcia. Mówi się nawet o tym, że zaparcia to swego rodzaju „naturalny” objaw towarzyszący ciąży. Trudności a nawet ból przy oddawaniu stolca u ciężarnych kobiet może wywołać bardzo złe samopoczucie u nich.

Zaparcia w ciąży mogą także wywołać inne dość trudne do zlikwidowania objawy takie jak: • silne bóle głowy • przykry zapach z ust

• wyraźne poszarzenie i zmatowienie skóry.

Zaparcia w ciąży są też często przyczyną powstania hemoroidów czyli tak zwanych żylaków odbytu – zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Mimo, iż ciąża, przez większość kobiet jest postrzegana, jako okres, kiedy czują się dobrze, nie miewają wymiotów ani zbyt częstych nudności, mogą być dzięki temu niemal do ostatnich dni ciąży w miarę aktywne – zarówno życiowo jak i zawodowo – to u wielu z nich zaparcia w ciąży mogą stać się przyczyną bardzo złego nastroju i popsuć im radość z bycia w ciąży i zostania w niedalekiej przyszłości mamami.

Zaparcia w ciąży są tak powszechnym objawem, przede wszystkim, dlatego, że zwiększeniu ulega poziom progesteronu czyli hormonu ciążowego, wpływającego na mięśnie jelit. Inna przyczyna tej przykrej dla ciężarnych kobiet przypadłości to także zwiększenie się objętości krwi krążącej.

Zaparcia w ciąży – sposoby

Czy zatem przyszła mama może jakoś skutecznie pomóc sobie w pozbyciu się tej przykrej dolegliwości jaką są zaparcia w ciąży? Otóż istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów. niżej przedstawimy najczęściej stosowane i najbardziej skuteczne z nich.

Aby kobieta będąca w ciąży mogła skutecznie pozbyć się zaparć lub też nie dopuścić w ogóle do ich powstawania, powinna zjadać duże ilości surówek. Ponadto warto by włączyła ona do swojej diety otręby. Może też wykonać dla siebie bardzo prostą potrawę z dodatkiem otrębów. W tym celu powinna ona zalać 4 łyżki otrębów pszennych kefirem, jogurtem lub mlekiem. Przygotowaną miksturę należy odstawić na jakiś czas. Należy ją jeść na czczo lub też przed snem.

Innym równie skutecznym sposobem radzenia sobie z zaparciami w ciąży jest regularne picie specjalnie przygotowanego dla siebie dzień wcześniej napoju. Jego skład to szklanka zimnej wody, z dodatkiem soku z cytryny oraz z miodem. Napój należy przygotować jednego dnia a wypić następnego dnia najlepiej na czczo.

Kolejny także wypróbowany sposób na pozbycie się tej przykrej dolegliwości, jaką są zaparcia w ciąży to wypicie każdego ranka szklanki soku z suszonych śliwek. Można też zjeść przed snem kilka (5-6) suszonych śliwek lub kilka fig.

Pomocnym w likwidacji zaprać w czasie ciąży, może być picie specjalnie przygotowanego siemienia lnianego. ½ łyżeczki siemienia lnianego należy zalać szklanką wody i odstawić na 2 godziny. Napój będzie najbardziej skuteczny, kiedy spożyjemy go przed snem lub też rano na czczo.

Aby zaparcia w ciąży nie były udziałem przyszłej mamy, powinna ona wypijać średnio 6 szklanek wszelkiego rodzaju napojów. Dzięki temu skutecznie rozluźni stolec, zwiększy jego masę oraz sprawi, że będzie jej dużo łatwiej się wypróżniać.

Bardzo pomocnym przy pozbywaniu się zaparć w czasie ciąży lub też przy próbach całkowitego ich wyeliminowaniu mogą okazać się także bardzo lekkie ćwiczenia fizyczne. Poza tym można je złagodzić i wyeliminować nie unikając w czasie ciąży ruchu. Z tego też powodu bardzo często zaleca się też kobietom w ciąży, niezbyt długie, ale w miarę regularne spacery.

Jak więc widać, zaparcia w ciąży są dość powszechnym problemem wielu kobiet, ale istnieją też pewne określone sposoby na to, by przyszłe mamy pozbyły się tej przykrej dolegliwości i chociażby w najmniejszym stopniu ją wyeliminowały ze swojego życia. Tylko wtedy przyszła mama może być naprawdę zadowoloną i szczęśliwą przez cały okres trwania ciąży.

Was this helpful?

0 / 0