Zapłodnienie in vitro

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

invitro_m-3332322W naszym życiu przychodzi etap kiedy pragniemy mieć dzieci. Nie wszystkim jednak udaje się od razu, starają się latami, a efektu ich starań nie widać. Zamiast małego dziecka, pojawia się depresja i smutek oraz pytanie, co z nami jest nie tak? Postanawiamy poradzić się lekarza by zdecydować co dalej i podnieść się na duchu. Kiedy już nie mamy żadnej nadziei i godzimy się z losem, słyszymy „zapłodnienie in vitro to jedyna szansa”. Tylko co to jest zapłodnienie in vitro?

dziecko-z-probowki_m-6229834Zapłodnienie in vitro – na czym polega?

Metoda in vitro jest zdecydowanie jednym z najlepszych osiągnięć medycyny końca XX wieku. Daje możliwość wyleczenia się z niepłodności za pomocą zapłodnienia kobiety poza jej organizmem. Na czym polega i jak przebiega zapłodnienie in vitro? Wykorzystywane jest działanie hormonów podwzgórzowych i przysadkowych które wywołuje w jajnikach dojrzewanie kilku, a nawet i kilkunastu komórek jajkowych.

W naturalnym cyklu dojrzewa tylko jedna komórka. Pęcherzyki Graaf’a (jajnikowe) osiągając odpowiednią wielkość, pozwalają na pobranie z jajników dojrzałych komórek jajowych. Po odczekaniu kilku godzin dodajemy odpowiednio przygotowane plemniki do pobranych oocytów. Dokonywane jest więc zapłodnienie poza ustrojem matki. Jeśli wszystko przebiega poprawnie i zaobserwowaliśmy odpowiedni podział komórek to uzyskane zarodki podawane są do macicy po upływie odpowiedniej ilości czasu. Kolejne kroki to już sama natura.

in-vitro_m-5262805Kiedy należy poddać się zapłodnieniu in vitro? • długoletnie starania się o potomstwo bez rezultatu • mężczyzna ma małą ilość plemników • gdy wiek kobiety wyklucza zajście w ciążę • gdy kobiece jajowody są niedrożne lub zostały uszkodzone • zaburzenia hormonalne tj. brak jajeczkowania • nieodwracalne bądź rozległe zmiany endometriotyczne • wrodzony brak jajowodów

• niedrożne lub patologiczne jajowody

zaplodnienievitro_m-7639979Zapłodnienie in vitro – etapy

1. Cały proces rozpoczyna się od wizyty konsultacyjnej , podczas której lekarz prowadzący zbiera informacje dotyczące przebytych chorób, operacji oraz sposobów leczenia niepłodności. Zdobywa informację o historii współżycia oraz ogólny stan zdrowia obojga partnerów. Po głębszej analizie problemu, zazwyczaj zna przyczynę bezpłodności oraz potrafi stwierdzić jaka jest dla nas nadzieja oraz proponowany sposób leczenia. Partnerzy będą musieli się wykazać dużą cierpliwością i wiarą w powodzenie zabiegu oraz pozytywne zakończenie leczenia.

2. Wykonywane są wstępne badania diagnostyczne:

• poziom hormonów w pierwszych dniach miesiączki (LH, E2, LSH) • pacjentka ma wykonywane badanie ginekologiczne włącznie z usg dopochwowym by dokładnie zbadać macicę , oba jajniki i stan zdrowia ( obecność guzków , torbieli itp.) • w przypadku braku przeciwciał przeciw- różyczkowych szczepienie ochronne • badania toksoplazmozy • badanie flory bakteryjnej • sprawdzenie jakości nasienia partnera po kilkudniowej wstrzemięźliwości seksualnej • badanie HSG z użyciem kontrastu, jest badaniem nieprzyjemnym i przez około minutę odrobinę bolesnym (jest możliwość znieczulenia). Kontrast jest wpuszczany przez szyjkę macicy która zostaje chwilowo unieruchomiona. Ból świadczy o drożności, w przypadku zrostów ból jest o wiele większy jednak powoduje zerwanie zrostów i ułatwienie tym samym możliwości zajścia w ciążę

3. Kolejne spotkanie odbywa się około 21 dnia cyklu. Pacjentka otrzymuje hormony mające na celu zahamowanie wzrost pęcherzyków jajnikowych. Cały proces stymulacji hormonalnej pęcherzyków rozpoczyna się w początku kolejnego cyklu i jest kontrolowany poprzez badaniami USG. W chwili osiągnięcia przez pęcherzyki odpowiedniej wielkości następuje pobranie komórek jajowych. Zabieg pobierania komórek jajowych trwa kilka minut i jest wykonywany pod znieczuleniem. Komórki wędrują do laboratorium embriologa i są szczegółowo oglądane, odnalezione w płynie oocyty zostają przechowane w inkubatorach.

4. Kolej na mężczyznę od którego pobrane są za pomocą odpowiedniej techniki najlepsze plemniki do zapłodnienia. Przebrane nasienie trafia do komórek jajowych i razem jest umieszczone w inkubatorze.

5. Następuje ocena i kontrola przebiegu zapłodnienia. Do macicy są przenoszone około 3 zarodki , jednak zdarza się, że w późniejszym etapie trafia się ich więcej. Pozostałe zarodki zostają zamrażane i wykorzystane w dalszych procesach zapłodnienia, zwiększając tym samym szanse do 60% skuteczności.

Zapłodnienie in vitro – skuteczność

Zapłodnienie in vitro nie zawsze przynosi skutki za pierwszym razem, jednak warto próbować gdyż metoda jest jak dotąd najskuteczniejsza dla par, które samodzielnie nie mają szans na potomstwo. Zabieg jednak jest dość kosztowny gdyż klaruje się na około 10.000 złotych, a nie każdego stać na taki wydatek. Jednak by stworzyć owoc swej miłości czasami trzeba zapłacić każdą cenę.

Was this helpful?

0 / 0