Zapłodnienie

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Wiadomość o tym, że zostaniesz wkrótce mamą może być najpiękniejszym lub też najgorszym wydarzeniem w Twoim życiu. Jeśli jesteś przygotowana na przyjście dziecka – czyli jeśli Twoja sytuacja osobista pozwala Ci na obowiązki dodatkowe – macierzyńskie – wówczas z pewnością wiadomość o ciąży sprawi Ci radość. Jeśli zaś Twoje życie osobiste jest dość skomplikowane i nieustabilizowane – właśnie rozpoczęłaś nową pracę lub jeszcze się uczysz – wówczas możesz wpaść w panikę. Tak czy inaczej oto w Tobie powstało nowe życie, o które musisz odpowiednio się zatroszczyć. Teoretycznie wszystko już wiadomo, ale czy wiesz tak naprawdę, w jakim skomplikowanym procesie powstało w Tobie nowe życie? To, że zaszłaś w ciąże oznacza ni mniej ni więcej, że właśnie nastąpiło tak zwane zapłodnienie, które sprawiło, że staniesz się wkrótce mamą.

Zapłodnienie to proces połączenia się komórki rozrodczej żeńskiej (czyli jaja) z komórką rozrodczą męską (czyli plemnika). W wyniku zapłodnienia powstaje w organizmie kobiety zapłodniona komórka jajowa (zwana zygotą), którą uważa się za macierzystą komórkę zarodkową

.

Dojrzałe plemniki zawarte w nasieniu otaczają napotkaną komórkę jajową. Z chwilą zetknięcia się plemnika z jajem wytwarza ono nieznaczną wyniosłość – wzgórek przyjęcia, który ułatwia plemnikowi wniknięcie do wnętrza jaja – czynność ta określana jest jako zaplemnienie.

Po wniknięciu plemnika na powierzchni jaja powstaje osłonka, która uniemożliwia przenikanie innych plemników. Plemniki są zdolne do zapłodnienia przez 24 do 36 godzin od wytrysku nasienia. Po wniknięciu do jaja główka plemnika przyjmuję postać jądra komórkowego (przedjądrze męskie). Następuje połączenie się przedjądrza męskiego z żeński. Pojawia się wówczas jądro zygoty o podwójnej liczbie chromosomów. Jajo, które zostało zapłodnione przez plemnik noszący chromosom X przekształca się w zarodek żeński, zaś jaja zapłodnione przez plemnik noszący chromosom Y przekształca się w zarodek męski.

Z zygoty, drogą licznych podziałów powstaje w efekcie zarodek z którego wykształca się następnie płód. Jak więc widzisz, sam proces jakim jest zapłodnienie to proces szalenie skomplikowany. Czasami jeśli przez długi czas staracie się usilnie o dziecko a Wasze wszelkie starania spełzają na niczym, wówczas warto udać się do lekarza by ten ocenił Wasze szanse na stanie się rodzicami. Często potrzebna może okazać się tutaj interwencja lekarzy gdyż barierą w staniu się rodzicami tkwi w bezpłodności jednego z partnerów. Wówczas pozostaje wyjście – długoletnie leczenie, które nie zawsze przynosi określone efekty lub też metoda In vitro (sztuczne zapłodnienie). Jeszcze inna metoda na to by stać się szczęśliwymi rodzicami to adopcja.

Was this helpful?

0 / 0