Zaratusztrianizm

Zaratusztrianizm – historia

Zaratusztranizm to inaczej religia przyszłości. To najstarsza i wciąż obecna religia objawiona. Objawiła się na ojawieniu od Boga otrzymanym przez Manthrana Zaratusztrę, co wydarzyło się około 1200 lat przed Chrystusem. Nim jeszcze powstało chrześcijaństwo, zaratusztranizm był jedną z najpopularniejszych religii. Religia ta opiera się na triadzie Humata, Hwarszta, Huchta, Dobre uczynki, Dobre słowa. To właśnie bez tej zasady ta religia nie ma najmniejszego sensu. Nauki owej religii oparte są na etyce, wg niej to moralność daje życie wieczne.

Zaratusztranizm był religią która wywarla ogromny wpływ na judaizm, chrześcijaństwo oraz islam. Religia upadła po podboju arabskim, na który przyszła większość Irańczyków. Zaratusztrain zostało około 40 000, a więc zdecydowana mniejszość. Ich najliczniejszą grupą byli indyjscy Prasowie liczący około 150 000, dotarli oni do Indii zaraz po najeździe arabskim. Znaczenia wspólnoty mają również swe miejsce w USA oraz Wielkiej Brytanii. Obecnie na świecie liczy się około 250 000 wyznawców tej religii, jednak ta liczba spada, gdyż wygrywa bahaizm czy hinduizm.

Zaratusztrianizm – zasady wiary

 1. Należy prowadzić życie dobre i cieszyć się jego hojnymi darami jak nauczał Ahura mazda, stworzyciel świata według religii zaratusztranizmu. Branie od życia jednak według tej religii miało być umiarkowane, gdyż zbytnia ekstrawagancja czy niedobór są złe.
 2. Ludzi zachęcano więc do dobrego i pomyślnego życia, co było głównym celem tej religii.
 3. Pesymizm oraz rozpacz były traktowane jako grzechy, a nawet opętanie przez zło.
 4. Życie powinno być aktywne, pełne przedsiębiorczości, uczciwości i zapału do pracy.
 5. Najważniejsze w tej religii jest szczęśliwe życie.
 6. Dobro nade wszystko oraz wieczna walka ze złem.

Siedem cnót, którymi powinni się kierować wyznawcy zaratusztrianizmu

 1. Spenta Mainiju – Duch Święty,
 2. Who Manah – Dobra Myśl,
 3. Asza Wahiszta – Najlepsza Prawość,
 4. Armaiti – Święte Oddanie,
 5. Chszatra Wairja – Panowanie nad pożądaniem,
 6. Haurwatra – Zdrowie,
 7. Ameretat – Długie życie.

Was this helpful?

0 / 0