Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Ucho zbudowane jest z trzech części: ucha zewnętrznego (małżowina uszna i przewód słuchowy zewnętrzny), ucha środkowego i ucha wewnętrznego. Każdy odcinek narządu słuchu ma do spełnienia ważną rolę w procesie słyszenia. Przewód słuchowy wzmacnia dźwięk i pełni funkcję ochronną dla błony bębenkowej. To drugie zadanie realizowane jest dzięki specjalnemu ukształtowaniu przewodu i dzięki wydzielinie wytwarzanej przez gruczoły umieszczone w jego początkowym odcinku. W początkowej, chrzęstnej części przewodu słuchowego, od strony małżowiny usznej znajdują się liczne gruczoły woskowinowe. Wydzielają one woskowinę.
Zatkane ucho – woskowina
Woskowina to żółtawa lub brązowa masa, półpłynna czasem sucha zawierająca ziarenka barwnika, złuszczone komórki nabłonkowe i tłuszczowe. Prawidłowo woskowina powinna znajdować się jedynie w części chrzęstnej przewodu słuchowego i nie powinna przesuwać się samoistnie do części kostnej, czyli w pobliże błony bębenkowej. Zgromadzona w nadmiarze woskowiny tworzy korki woskowinowe, które mogą zamykać światło przewodu słuchowego. Problem ten dotyczy 2-6% populacji.
Jaką rolę pełni woskowina? • Jej skład chemiczny zapobiega wzrostowi bakterii i grzybów. • Woskowina natłuszcza przewód słuchowy wewnętrzny, przez co chroni jego skórę przed drobnymi urazami i zapobiega przedostawaniu się wody w głąb przewodu.
• Dostające się do ucha drobne ciała obce (np. cząsteczki kurzu) zostają unieruchomione, a następnie usunięte z ucha, dzięki mechanizmowi samooczyszczania. Woskowina zasycha w drobne grudki, które same wypadają z przewodu słuchowego.
Zatkane ucho – przyczyny ○ Niektórzy ludzie mają zbyt wąskie lub specyficznie ukształtowane przewody słuchowe, że nawet niewielka ilość woskowiny ma tendencję do zalegania w uchu. ○ U innych woskowina wytwarzana jest w większej niż przeciętnie ilości. Taka skłonność do nadmiernego wydzielania woskowiny może być wrodzona. ○Powodem zwiększonego wydzielania woskowiny może być również częste przebywanie w zanieczyszczonym środowisku. Mechanizm samooczyszczania może wtedy zawodzić i obserwuje się skłonność do nadmiernego gromadzenia woskowiny w uchu. ○ Innym istotnym powodem zwiększonego wydzielania woskowiny jest mechaniczne drażnienie skóry przewodu słuchowego, np. u użytkowników aparatów słuchowych, telemarketerów oraz pracowników noszących przez większość dnia słuchawkę w uchu czy u osób stosujących patyczki higieniczne do czyszczenia uszu.
○ Zatkanie przewodu słuchowego występuje czasem nagle – np. po kąpieli, kiedy korek woskowinowy napęcznieje.
Zatkane ucho – leczenie
Zatkanie przewodu słuchowego przez woskowinę wymaga jej usunięcia. Najczęściej stosuje się w tym celu płukanie ucha. Wykonuje je laryngolog, pediatra lub lekarz rodzinny. Płukanie jest czasem przyczyną powikłań w przypadku istniejącego schorzenia błony bębenkowej lub ucha środkowego. Dlatego nie wolno płukać ucha jeżeli mamy do czynienia z infekcją. Jeżeli woskowina jest mocno zaschnięta i twarda, lekarz przepisuje preparaty do zakraplania ucha, zmiękczające wydzielinę. Mogą to być krople robione z sodą oczyszczoną i gliceryną lub gotowe preparaty, np. krople A-cerumen.
Dobra rada
Dobrym sposobem oczyszczania ucha jest tzw. świecowanie uszu. W kanale słuchowym umieszcza się świeczkę z naturalnego wosku pszczelego nasyconego ziołami i olejkami leczniczymi. Powstające podciśnienie “wysysa” dodatkowo zanieczyszczenia z wnętrza kanału. Zabieg ten jest przeciwwskazany przy: – perforacji błony bębenkowej, – ropnym zapaleniu ucha, – urazach, – zmianach naczyniowych,
– obecności ciał obcych (aparat słuchowy, implant ślimakowy).
Was this helpful?
0 / 0