Zatoki

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Zatoki to przestrzenie, wypełnione powietrzem, które rozmieszczone są wokół nosa. Można powiedzieć również, że są przedłużeniem jam nosowych, które są wyścielone błona śluzową. Zatoki dzielimy na: zatoki szczękowe zajmują największą objętość, gdyż usadowione są z obu stron nosa; zatoki czołowe, które znajdują się nad oczami; oraz zatoki znajdujące się za nasadą nosa.

Ból zatok – przyczyny

Zatoki dokuczają z powodu grzybicy jaka na nich osiada. Jeśli grzybica pojawia się na zatokach, oznacza to, że zajęła też i resztę organizmu. Dochodzi do zatrucia całego organizmu grzybem candida. Głównym powodem powstawania zapalenia zatok są rinowirusy, które powodują łagodny przebieg choroby, w przeciwieństwie do bakterii. Poprzez infekcje dochodzi do zapalenia, a w efekcie do obrzęku błony śluzowej nosa oraz zamknięcia się połączenia zatok z jamą nosową.

Zapalenie zatok dzielimy na: ○ ostre zapalenie zatok ○ ostre zapalenie nawracające ○ przewlekłe zapalenie zatok.

Czas trwania każdego z ich wynosi od trzech tygodni do nawet 3 miesięcy.

Podczas problemów z zatokami odczuwamy zmęczenie, męczące zatoki, problemy gastryczne, a także ogromny apetyt na słodkości i inne przekąski zawierające cukier.

Zatoki – badania

Aby się upewnić czy dopadła nas grzybica ogólnoustrojowa, najlepiej jest wykonać „ test obciążeń organizmu” . Taki test wykrywa grzybicę, pasożyty, wszelkiego rodzaju wirusy, bakterie, alergie, braki witamin i niedobory minerałów, boreliozę oraz chlamydię. Taki test z pewnością pomoże w ustaleniu przyczyny dolegliwości oraz dokuczających zatok.

W przypadku zapalenia zatok najczęściej odczuwamy ból podczas pochylania się, który staje się odczuwalny w górnych częściach głowy np. u szczytu głowy lub na powiekach.

Zatoki – leczenie

Kiedy dopadnie nas bakteryjne zapalenie zatok, sięgamy zazwyczaj za zgoda lekarza po antybiotyki. Lekarz zaleca branie antybiotyków przez 14 dni, które ma za zadanie wyeliminować wszystkie bakterie i zapobiec wszelkim powikłaniom.

Jeśli mamy do czynienia z wirusowym zapaleniem zatok, cały przebieg choroby jest zdecydowanie delikatniejszy, a jego objawy znikają już po kilku dniach. Antybiotyki nie są w tym przypadku konieczne. Stosujemy wyłącznie leczenie objawów, którego zadaniem jest pokonać stan zapalny oraz pozbyć się zalegającej wydzieliny.

Zalecane leki na zapalenie zatok to takie, które obkurczają śluzówkę nosa np. krople. W aptekach jest wiele środków farmakologicznych, dostępnych bez recepty, które wspomagają leczenie zatok np. Ibuprom Zatoki. Jeśli leczenie farmakologiczne nie przyniesie w przeciągu 14 dni efektów, dochodzi do leczenia chirurgicznego. Od niedawna stosuje się nowoczesną metodę leczenia zatok. Jest to płukanie zatok systemem Hydrodebrider, który pozwala na endoskopowe płukanie zatok o precyzyjnym stopniu.

Zatoki u dzieci Do stanu zapalnego zatok u dzieci dochodzi podczas kataru, kiedy tylko część wydzieliny jest usuwana z nosa, a pozostała część namnaża się poprzez bakterie. U dzieci bardzo często przyczyną zapalenia jest przerost migdałka gardłowego, który często nazywamy trzecim migdałkiem. Konieczne jest wtedy jego usuniecie.

Choroba u dziecka, rozpoczyna się zazwyczaj katarem. Z noska ciekną “smarki” żółtawe lub zielonkawe. Dziecko ma lekko podwyższona temperaturę, jest osłabione i skarży się na gardełko lub po prostu nie chce jeść. Jeśli pojawiło się u dziecka zapalenie zatok, może mieć obrzęknięte oczy oraz skarżyć się na ból głowy podczas zabawy lub pochylania. Zapalenie w przypadku dziecka trwa maksymalnie 3 tygodnie, jednak konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze odpowiednie leki. W przypadku niemowlaka, podczas zapalenia zatok towarzyszy malcowi gorączka, zatkany nosek, pocieranie rączką o policzki, ból, krzyk oraz niespokojność. Maluch niechętnie daje się dotykać, nie chce jeść i dużo śpi, jednak często się przebudza. Bardzo często mamy mylą te objawy z ząbkowaniem. Konieczna jest wizyta u lekarza gdyż zapalenie zatok w przypadku niemowlaków może być niebezpieczne.

Was this helpful?

0 / 0