Zatrucie amoniakiem

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

W otaczającym nas środowisku występuje bardzo dużo różnych substancji chemicznych. Wiele z nich jest bardzo pożytecznych a człowiek chętnie wykorzystuje je w różnych gałęziach przemysłu. Mają zastosowanie w produkcji, są składnikami leków czy kosmetyków. Niestety wiele z nich może w czystej, nie przetworzonej postaci stanowić śmiertelne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia człowieka.

Jedną z takich groźnych dla organizmu ludzkiego substancji jest amoniak. Powszechnie stosowany w produkcji nawozów sztucznych. Z niego produkuje się także sodę amoniakalną, a ta z kolei jest składnikiem papieru, szkła czy mydła. Amoniak jest używany także do produkcji tkanin syntetycznych oraz pewnego rodzaju materiałów wybuchowych. W dużych chłodniach jest wykorzystywany jako substancja chłodnicza. Warto także wspomnieć, że poza wieloma innymi zastosowaniami, używa się go do produkcji soli trzeźwiących, które podaje się ludziom w sytuacji utraty przytomności.

Jest to bezbarwny gaz, który jednak ma specyficzny, ostry zapach. Bardzo łatwo rozpuszcza się w wodzie. W ten sposób tworzy niebezpieczną dla zdrowia, toksyczna ciecz. Atakuje głównie błony śluzowe, układ pokarmowy, oczy i skórę. W sklepach powszechnie dostępny jest amoniak o stężeniu trzydziestoprocentowym. Taki roztwór może już powodować oparzenia. Jednak jeśli nie trzymamy go w domu lub nie pracujemy w przemyśle, który wykorzystuje ten składnik w produkcji, bardzo ciężko się nim zatruć. Co prawda występuje w wielu środkach czystości i kosmetykach, ale jeśli używamy ich zgodnie z zaleceniami nic złego nam nie grozi.

Pomimo tego warto wiedzieć jakie są objawy zatrucia i jak postępować w takiej sytuacji. Pierwszym objawem jest podrażnienie spojówek i gałek ocznych. Jest to o tyle niebezpieczne, że może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Może także występować wiele objawów sugerujących uszkodzenie układu oddechowego. Należą do nich pieczenie w gardle, górnych drogach oddechowych i płucach, chrypka, a w dalszej kolejności mogą pojawić się duszności. Jeśli dana osoba miała dłuższy kontakt ze śmiercionośnym gazem po kilkunastu godzinach od zatrucie może dojść nawet do uduszenia. Do uszkodzenia układu pokarmowego dochodzi najczęściej w wyniku wypicia skażonej tym gazem wody. W takim przypadku występuje silny ból w przewodzie pokarmowym oraz wymioty. Przy zatruciu amoniakiem wyczuwalny jest przyspieszony puls, utrata przytomności oraz uczucie niepokoju. Na powierzchni skóry powstają liczne pęcherze i owrzodzenie. Paznokcie i wargi mają charakterystyczną niebieskawą barwę.

Pierwsza pomoc poszkodowanemu powinna polegać na jak najszybszym odcięciu toksycznego gazu i umożliwienie dopływu świeżego powietrza. Najlepiej pomóc mu wydostać się z pomieszczenia w którym doszło do zatrucia. Jeśli amoniak został połknięty trzeba wypić szklankę wody a najlepiej mleka. Jeśli był to gaz należy wdychać gorącą parę wodną. A jeśli doszło do kontaktu z cieczą przemyć skórę lub oczy dużą ilością wody. Niezwłocznie trzeba także zadzwonić na pogotowie w celu przewiezienia poszkodowanego do szpitala, gdyż w tym przypadku pomoc lekarska jest niezbędna.

Leczenie szpitalne ogranicza się jedynie do leczenia objawowego, ponieważ nie ma żadnego antidotum na tego typu związek chemiczny. Najważniejsze jest jak najszybsze odizolowanie zatrutego od źródła zatrucia. Kolejny etap to podtrzymanie właściwej pracy poszczególnych narządów, które uległy zatruciu. Rokowania dla chorego są uzależnione od stężenia substancji i czasu w jakim ona działała na dany organizm, a także od kondycji tego organizmu. Znaczne stężenie zazwyczaj prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń poszczególnych narządów.

Jak zatem uniknąć niebezpieczeństwa? W miejscu pracy stosować rygorystycznie zasady BHP. A w domu czytać dokładnie etykiety na opakowaniach środków chemicznych i stosować się do zaleceń w nich zawartych. Jeśli posiadamy w mieszkaniu amoniak o wysokim stężeniu, pamiętajmy by tak go zabezpieczyć by uniemożliwić dostęp do niego małym dzieciom.

Was this helpful?

0 / 0