Zazdrość dziecka o rodzeństwo

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Stało się! Masz dla wszystkich bliskich szczęśliwą nowinę. Znów będziesz mamą! Za kilka miesięcy na świat przyjdzie wasze drugie dziecko. Młodniejesz w oczach, z rozrzewnieniem wspominasz piękne chwile towarzyszące pojawieniu się pierwszej pociechy.

Zazdrość o rodzeństwo

Oboje rodziców przepełnia radość, ale niekoniecznie to samo można powiedzieć o odczuciach pierwszego dziecka. Z chwilą gdy wasze dziecko dowiaduje się, że będzie miało braciszka albo siostrzyczkę, jego uporządkowany do tej pory świat ulega zachwianiu. Będąc jedynakiem, był oczkiem w głowie rodziców i babć. W jego rozumieniu jako najmłodszy członek rodziny cieszyć się mógł należytymi względami starszych, którzy poświęcali mu całą swą uwagę. Za parę miesięcy ta sytuacja ma się zmienić i należy dziecko do tej zmiany przygotować.

Drugie dziecko jawi się pierwszemu jako konkurent w zdobywaniu zainteresowania pozostałych członków rodziny. Przede wszystkim powinniśmy zaobserwować i wysłuchać, jakie niepokoje dręczą naszą pierworodną pociechę. Jednocześnie pierwsze dziecko powinno być zachęcane i włączane do przygotowań czynionych w domu na powitanie malucha. Dziecko będzie wtedy miało okazję oswoić się z nowiną, budując już w sobie zalążki odpowiedzialności za młodsze rodzeństwo. Rozmawiając z dzieckiem powinniśmy opowiadać mu o jego niemowlęctwie i o uwadze, jaką mu poświęcaliśmy od pierwszych dni.

Wasze pierwsze dziecko na pewno słyszało o tym nie raz, ale będzie to dla niego ponownie okazja, by poczuć się ważnym członkiem rodziny. Nawet, jeśli starsze dziecko nie wykazuje spodziewanego entuzjazmu, pozwólmy mu łagodnie i bez pośpiechu oswoić się ze stresującą, nieznaną dla pociechy sytuacją. Postępując rozważnie i z rodzicielskim wyczuciem, mamy szansę uniknąć w przyszłości wielu konfliktowych i trudnych sytuacji.

Was this helpful?

0 / 0