Zdjęcia porodu

Zdjęcia porodu

Człowiek ma taką naturę, że uwielbia uwieczniać wszystkie wspaniałe wydarzenia w swoim życiu. Kiedyś robił to za pomocą słów, prowadząc pamiętnik. Teraz technologia pozwala mu uwieczniać obrazy, a fakt, że aparaty stają się coraz mniejsze, a ich obsługa coraz bardziej intuicyjna sprawia, że stara się uwiecznić każdy ważny moment w życiu. Jedną z takich chwil jest poród – jeśli tylko para chce, to mogą mieć zdjęcia porodu, aby swojemu dziecku w przyszłości pokazać moment, gdy przyszło na świat.

Oczywiście, jeśli chcemy robić zdjęcia z porodu naturalnego musimy mieć zgodę lekarza – jest to konieczne, ponieważ nie każdy zgodzi się pracować w takich warunkach. Nie warto też skupiać się na sprzęcie – na porodówce nie będziemy rozstawiać całego oświetlenia, ponieważ utrudniłoby to pracę lekarzy. Musi nam wystarczyć mały dobry aparat.

Zdjęcia porodowe przede wszystkim mają przedstawiać moment narodzin i szczęście rodziców tuż po – nie róbmy zdjęć, które będą potem krępujące dla kogokolwiek, przemyślmy ujęcia jeszcze zanim pojawimy się na sali.

Nie zastanawiajmy się też zbytnio jak zrobić dobre zdjęcia – to nie jest w tej chwili najistotniejsze. Zapewne nikt poza tobą i twoimi bliskimi ich nie zobaczy, nie warto więc skupiać się na wartości artystycznej. Potraktujmy to raczej jak dokument – a dokument ma przede wszystkim doskonale obrazować daną sytuację, a nie zachwycać technicznie oraz artystycznie.

Zdjęcia z porodu są zapewne wspaniałą pamiątką – zastanówmy się jednak komu je pokazujemy. Nie każdy ma ochotę oglądać ten moment, jest on dla wielu osób zbyt prywatny, osobisty. Ludzie nie lubią wkraczać na czyjąś przestrzeń życiową – oglądanie takich zdjęć często jest równoznaczne z przekroczeniem tej magicznej granicy. Dlatego też nie wystawiajmy zdjęć w ramkach ani nie ustawiajmy jako tapetę na komputerze, z którego korzysta jeszcze ktoś poza nami.

Zdjęcia porodu najczęściej robi mąż – mężczyźni często jednak tracą zimną krew, dlatego chcąc mieć pewność, że fotki powstaną, dobrze pomyśleć o kimś, kto ewentualnie przejmie aparat w swoje ręce – może to być siostra, matka, przyjaciółka rodziny. Ktoś, komu się ufa i dla kogo uczestniczenie w tak ważnym wydarzeniu nie będzie niczym krępującym.

Was this helpful?

1 / 0