Zespół niespokojnych nóg

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Zespół niespokojnych nóg to jedna z najczęstszych chorób w neurologii. Znany jest również jako zespół Wittmaacka-Ekboma. Zespół ten jest w praktyce klinicznej rzadko rozpoznawany, a co za tym idzie pozostaje często nie leczony. Zespół niespokojnych nóg jest zespołem objawów polegających na występowaniu uczucia zmęczenia nóg.

Zespól niespokojnych nóg – objawy Zazwyczaj towarzyszą mu uczucie występowania mrówek pod skórą. Charakterystyczną cechą zespołu jest jego zaspokojenie za pomocą ruchu, jest schorzeniem neurologicznym charakteryzującym się nieodpartą potrzebą poruszania nogami, w szczególności podczas siedzenia oraz leżenia.

To nieprzyjemne uczucie pojawiające się głęboko w mięśniach zmusza nas wręcz do ciągłego poruszania nogami lub energicznego chodzenia. Objawy te zakłócają zasypianie i powodują jego opóźnienie, mogą nawracać nawet w nocy w wyniku czego powodują bezsenność. Często jednak chorzy nie potrafią dokładnie nazwać charakteru dolegliwości, czy znaleźć odpowiednich dla nich słów. Objawy te w znacznym stopniu zmniejszają się lub ustępują całkowicie. Zespół niespokojnych nóg – brzmi niepoważnie, ale może rujnować życie. Niektórzy doświadczają tylko sporadycznych skurczy pod koniec dnia, dla innych schorzenie jest prawdziwym problemem. Utrudnia ono bardzo wiele, chociażby dłuższą jazdę samochodem.

 Zespół niespokojnych nóg występuje najczęściej 1. U osób w wieku średnim lub starszym. 2. Coraz częściej u kobiet niż mężczyzn.

3. W ostatnich miesiącach ciąży.

Zespół niespokojnych nóg – przyczyny

Dotychczas najczęstszą diagnozowaną przyczyną choroby była postać idiopatyczna. Niedawno został zidentyfikowany jeszcze jeden z wariantów genów odpowiadających za występowanie rodzinne choroby.

Ponadto schorzenie często może towarzyszyć 1.  Chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca, niewydolność nerek, schorzenia tarczycy, choroba Parkinsona czy reumatoidalne zapalenie stawów; 2. Ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, ustępując samoistnie kilka tygodni po porodzie; 3. Niedokrwistości z niedoboru żelaza; 4. Schorzeniom neurologicznym takim jak urazy i guzy rdzenia kręgowego oraz neuropatie obwodowe; 5. Stosowaniu leków takich jak trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, leki przeciwwymiotne, przeciwpadaczkowe, przeciw-psychotyczne, niektóre leki przeciwuczuleniowe.

Nadużywanie używek takich jak nikotyny, kofeiny i alkoholu, a także stres mogą nasilać objawy choroby. Choroba może też mieć związek z niskim poziomem żelaza w organizmie.

Was this helpful?

0 / 0