Zespół przewlekłego zmęczenia

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Ciągłe zmęczenie, ciągła chęć na spanie, do tego brak ochoty na cokolwiek i nieustająca niechęć do wszystkiego, może mieć bardzo mocne i negatywne podłoże chorobowe. Nie raz bowiem zastanawiamy się, czym to jest spowodowane, że mimo iż, spałam dziesięć godzin, nie mam siły, żeby posprzątać mieszkanie, wyjść na zakupy, czy porozmawiać z koleżanką. To, na co mam największą ochotę, to oczywiście na sen.

Czy normalnym jest więc, że jeszcze dobrze nie wstając z łóżka, ktoś już czuje się zmęczonym? Czy normalne jest, żeby wykonując proste zadanie, mieć wrażenie, że ktoś wyssał z nas ostatnie soki? Z pewnością nie jest to stan dobry i należy zdać sobie sprawę, że jest to choroba.

Zespół przewlekłego zmęczenia

Czy wiemy więc jak ona się nazywa? Czy wiemy dobrze jakie jest jej podłoże i czym ona jest spowodowana? Odpowiadając na to pytanie, należy powiedzieć, że jest to po prostu zespół przewlekłego zmęczenia.

Zespół przewlekłego zmęczenia – objawy

Jego objawami na pewno jest przewlekłe zmęczenie i osłabienie organizmu. Tak jak zostało to wyżej napisane, chory, nic nie robiąc, czuje się już tak zmęczony, że musiałby najlepiej pójść spać, choć tak naprawdę, dopiero co wstał. Objawami, które również tej chorobie towarzyszą, są również bóle gardła, biegunka, depresja, bóle w brzuchu, senność, apatia, a czasami nawet problemy ze snem.

Często też chorobę tą określa się mianem histerii. Wiele osób uważa, że jest to choroba zmyślona i ludzie sami sobie wmawiają, że ich zmęczenie jest tak ogromne, że nie są oni w stanie normalnie funkcjonować i prawidłowo żyć. Chorzy nie potrafią pokazać i udowodnić otoczeniu, że naprawdę tak się czują i że naprawdę tacy właśnie są. Często też, osoby takie bagatelizują ten stan rzeczy. Sami sobie wmawiają, że może faktycznie jest ze mną coś nie tak, bo jestem leń i nic mi się nie chce.

Zespół przewlekłego zmęczenia – przyczyny

Nic jednak bardziej mylnego. Zespół przewlekłego zmęczenia naprawdę jest chorobą i to bardzo poważną. Nie zna się do końca przyczyn występowania tej choroby. Wielu naukowców twierdzi, że jest to spowodowane zakażeniem wirusowym, którego skutki właśnie tak się objawiają.

Inni zaś uważają, że przyczynami tej choroby są zaburzenia układu odpornościowego i złe odżywianie.

Brakuje wielu witamin, naukowcy tłumaczą więc to brakiem ochoty na cokolwiek i ciągłym zmęczeniem. Może właśnie w tym coś jest. Powstaje błędne koło, gdyż osoba, nie ma siły nawet na to, żeby przygotować sobie pożywne śniadanie. Nie przygotuje sobie go, a więc nie dostarczy organizmowi ważnych składników. Nie dostarczy składników, a więc organizm nie będzie miał tego co mu potrzebne, więc będzie słaby, ospały i bezsilny na jakiekolwiek działanie. Mechanizm błędnego koła tak właśnie działa i często doprowadza do wielu poważnych komplikacji, które w konsekwencji mogą powodować nawet śmierć.

Zespół przewlekłego zmęczenia – leczenie

Aby móc to zwalczyć, zaleca się uprawianie sportów, choćby krótkie bieganie, czy codzienne ćwiczenia gimnastyczne. Poza tym uważa się, że należy zrobić wszystko, żeby tylko zacząć prawidłowo się odżywiać. Witaminki również mogą okazać się w takiej sytuacji pomocne i dobre na każdą sytuację i na każdą okazję. Może wystarczy trochę wkładu własnego, a wszystko da radę się pokonać.

Was this helpful?

0 / 0