Zespół Tourette’a

zespol-touretta_m-9552600Nie raz każdemu zdarzyło się być świadkiem dziwnego zachowania ludzi. Szybkie, nieprzemyślane tiki, niekontrolowane zachowania, dziwne ruchy. Dla wielu może się to wydawać śmieszne, ale rzeczywistość jest zupełnie inna. Choroba taka, w której występują liczne triki zarówno ruchowe, jak również i werbalne, nazywana jest Zespołem Tourette’a. To prawda, że często widząc w telewizji, czy nawet na żywo takie osoby, samoczynnie wywołuje to w nas uczucie śmiechu bądź politowania. Wydaje się nam to niemożliwe, żeby ktoś mógł tak się zachowywać, nie umiejąc tego skontrolować. A jednak jest to prawda! Zjawisko to, zostało opisane przez francuskiego neurologa Georges’a Gilles’a de la Tourette’a w 1885 roku.

tourette_m-6261663 Zespół tourette’a – objawy

Tak naprawdę jest to zaburzenie neurologiczne, które charakteryzuje się organicznym schorzeniem mózgu, często występującym rodzinnie. Nie ma jednak ustalonego miejsca zmiany genetycznej u podstaw której leży to schorzenie. Objawy, które można zauważyć, pojawiają się już pomiędzy drugim, a piętnastym rokiem życia. Na początku pojawiają się proste triki motoryczne. Chory nie potrafi się również skoncentrować, jest nadpobudliwy i nie potrafi zapanować nad swoimi odruchami. Początkowo triki mają bardzo łagodną postać. Widać co najwyżej częstsze mruganie powiekami, ruchy ramion, czy tez głowy, grymasy, mlaskania. Z biegiem czasu jednak Zespół Tourette’a zamienia się w postać złożoną, które uniemożliwia prawidłowe życie i normalne funkcjonowanie. Chory podskakuje, kręci się w kółko, dotyka siebie i innych, wstaje, siada, wszystko robi bardzo szybko i nerwowo.

Bardzo popularna w tej chorobie jest również tak zwana koprolalia, która objawia się tym, że chory podczas mówienia, stosuje różnego rodzaju obelgi, przekleństwa, nad którymi nie może po prostu zapanować. Są one jak gdyby przerywnikami zdań.

Zespół Tourette’a – leczenie

Jeżeli chodzi o leczenie Zespołu Tourette’a tak naprawdę stan ten jest nieuleczalny. To co genetycznie, nie może być bowiem w żaden sposób uczulone. Jeżeli chodzi o łagodną postać tej choroby, stosuje się jedynie leczenie behawioralne, które połączone jest z farmakologią. Lekarze stosują również blokery kanału wapniowego, klonidynę, oraz neuroleptyki atypowe. Nic jednak nie jest w stanie pomóc choremu w walce z tą chorobą. Ludzie, którzy chorują na tą chorobę, nie są chorzy umysłowo. Oni zdają sobie sprawę z tego co robią i jak wygląda ich zachowanie. Nie są jednak w stanie tego kontrolować.

Wszelkie takie ruchy, zachowania, gesty, czy te brzydkie, słowa, nie są w stanie zostać w jakikolwiek sposób zahamowane. Osoba niezależnie co by robiła, nie może sobie z tym poradzić, gdyż jest to silniejsze od niej. Nie może ona działać psychiką na tą chorobę, gdyż nie daje to żadnego rezultatu.

Należy zdać sobie sprawę, że takie choroby, jak ta, Zespół Tourette’a istnieją i nic na to nie możemy poradzić,. Czasami, kiedy widzimy małe dziecko tak się zachowujące, lepiej ugryźmy się w język, niż byśmy mieli powiedzieć matce dziecka, jak ona je wychowała. To już niestety nie jest zależne od niej.

Was this helpful?

0 / 0