Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Zgaga to dolegliwość, która męczy młodszych jak i starszych, bez żadnych wyjątków. Najczęściej występuje między 50, a 70 rokiem życia i nazywana jest mianem choroby refluksowej. Zgaga odczuwalna jest w dość nieprzyjemny sposób, objawia się nadkwaśnością soków żołądkowych, która dokucza około 30% ludzi i jest odczuwalna poprzez uczucie pieczenia w przełyku. Niestety, nie każdy ma to szczęście, że zgaga znika na następny dzień i nie prędko wraca, zdarzają się przypadki, kiedy zgaga męczy każdego dnia, powodując dyskomfort!
Zgaga – objawy
Zgaga objawia się palącym bólem, któremu towarzyszy dyskomfort i nasila się w kierunku ust. Pieczenie odczuwamy głównie wtedy gdy pokarm trafiający do jelit, wraca, a my odczuwamy nieprzyjemne pieczenie w okolicy mostka. Nie należy do przyjemnych i odbiera cały apetyt jaki miało się do niedawna.
Zgaga – przyczyny – Przejedzenie. – Spożywanie tłustych potraw. – Spożywanie ostrych, mocno doprawionych potraw. – Spożywanie potraw bogatych w węglowodany. – Posiłki ciężkostrawne. – Zbyt wysoki wysiłek fizyczny. – Zbyt gwałtowna zmiana pozycji ciała. – Podczas wykonywania pracy fizycznej, wymagającej pozycji schylającej się. – Zbyt duża ilość kawy, która podnosi poziom kwasów. – Zbyt duża ilość alkoholu. – Czekolada, która powoduje rozluźnienie zwieracza przełyku. – Napoje gazowane gdyż powodują wzdymanie brzucha i utrudniają trawienie. – Cebula, która powoduje rozluźnienie zwieracza przełyku.
– Soki cytrusowe, które wzmagają nadkwaśność żołądka.
Zgaga – leczenie
Najlepszym sposobem na zwalczenie zgagi są leki, które neutralizują kwasy i obniżają ich produkcję w żołądku. Pozwalają na zmniejszenie nieprzyjemnego uczucia w gardle i palącego przełyku. Polecane leki na zgagę to: Gastro, Ranigast Max, Manti Gastop oraz Proacid. Jeśli po zażyciu leków, zgaga mimo wszystko często wraca, warto udać się do specjalistów w celu skontrolowania śluzówki przełyku. Nie należy lekceważyć częstych ataków zgagi gdyż może prowadzić w najgorszym przypadku do zmian nowotworowych.
Zgaga – domowe sposoby – Spożywanie posiłków w mniejszych ilościach lub podzielenie ich na mniejsze porcje, by żołądek mógł je na spokojnie strawić. – Jeśli masz nadwagę, warto zrzucić kilka zbędnych kilo, gdyż również mogą być przyczyną dokuczającej zgagi. – Nie objadaj się przed snem. Ostatni posiłek spożywaj do 2 godzin przed snem. – Zrezygnuj całkowicie z alkoholu.
– Jeśli dokucza ci zgaga, śpij w pozycji półsiedzącej.
Zgaga w ciąży Jeszcze mniej przyjemna jest zgaga, która dokucza kobietom ciężarnym i jest dla nich bardzo nieprzyjemna. Jak kobieta ciężarna może poradzić sobie ze zgagą? Zgaga dokucza ciężarnym z powodu zmian jakie zachodzą w ich organizmie oraz nadmiaru wagi jaki im towarzyszy, w tym szczególnym okresie. Jak więc sobie pomóc i zwalczyć zgagę w ciąży? – Spożywaj posiłki częściej, a w małych ilościach, gdyż nie powinnaś się objadać. – Unikaj gwałtownego, a najlepiej jakiegokolwiek schylania. Proś bliskich o pomoc i zamiast kucać, siadaj na małym stołeczku. – Utrzymuj głowę powyżej żołądka podczas spania. – Staraj się w ciągu dnia nie opuszczać głowy poniżej żołądka. – Wyklucz z diety cebulę, kwaśne soki, owoce i warzywa oraz napoje gazowane. – Zrezygnuj z mięty. – Wprowadź do diety siemię lniane, które poprawi przemianę i trawienie. Jest dobre na wszystko i polecane podczas dokuczającej zgagi. – Jedz migdały, są zdrowe i wskazane w ciąży. Działają zapobiegawczo przed zgagą.
– Nie zapominaj każdego dnia o przetworach mlecznych, potrzebnych twojemu dziecku oraz tobie.
Zgaga w ciąży – leki
Zalecane w ciąży (i nie tylko) i bezpieczne leki to Rennie, Manti mleczko, Ranigast.
Was this helpful?
0 / 0