Zioła na alergię

Zioła na alergię

Alergia jest to specyficzna reakcja organizmu na pewien rodzaj czynników, która normalnie nie występuje w przypadku zdrowych ludzi. Najczęściej objawią się łzawieniem, podrażnieniem śluzówki nosa wywołując katar, swędzenie skóry, jej zaczerwienienie, pokrzywkę lub wysypkę. W ekstremalnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego i do śmierci. Alergia jest inaczej nazywana uczuleniem. Zostaje wywołana na skutek kontaktu organizmu z czynnikiem uczulającym (alergenem). Są to zazwyczaj pyłki roślinne, zbóż, traw, kwiatów, kurz lub roztocze. Znacznie rzadziej alergenem jest składnik posiłku. W większości przypadków uczulać mogą orzeszki ziemne i owoce morza. Użądlenie przez owady, np. przez pszczołę czy osę, również może wywołać reakcję alergiczną. Teraz, coraz częściej mówi się o pandemii alergicznej. Uważana jest ona za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że w Europie alergikami jest sto pięćdziesiąt milionów osób, ta liczba ciągle rośnie a według szacunków ta liczba w ciągu najbliższych dziesięciu lat wzrośnie do dwustu pięćdziesięciu milionów. W przypadku łagodnych alergii najlepiej leczyć ją ziołami choć na efekty trzeba będzie poczekać dłużej. W przypadku ostrzejszych uczuleń niezbędna może okazać się terapia farmakologiczna.

Bardzo dużo ludzi ma alergię skórną. Jej objawy to najczęściej wypryski, zaczerwienienie skóry, pokrzywka i wysypka a także znaczny świąd skóry. Zazwyczaj wywołują ją substancje chemiczne, pyłki roślinne, niektóre składniki pożywienia czy metale. Jeśli na naszym ciele występuje taki problem powinniśmy w pierwszej kolejności unikać wysuszania naskórka gdyż ten proces zwiększa ilość podrażnień. Trzeba unikać długotrwałego i częstego moczenia skóry w wodzie. Po kąpieli powinno się wetrzeć w skórę balsam ale tylko taki, który ma w swoim składzie ziołowe składniki. Również krem do rąk powinien być produkowany z naturalnych substancji. Warto nabyć w sklepie zielarskim specjalne mydło ziołowe Boniderm. Na chorobowo zmienione miejsce trzeba nałożyć ten środek i delikatnie go wcierać przez dwie do czterech minut a później zmyć wodą. Ziele fiołka trójbarwnego jest też często wykorzystywane do leczenia alergii skórnych. W tym przypadku sporządza się napar do picia. Seboren stosuje się jeden raz na dobę, na powierzchni skóry przez dziesięć do czternastu dni. Jeśli alergia nie ustąpi trzeba zasięgnąć porady lekarza.

Alergie pokarmowe w określonych przypadkach można leczyć ziołami, o ile nie doszło do wstrząsu anafilaktycznego, bo w tej sytuacji pomoc lekarska jest niezbędna, gdyż może prowadzić do śmierci. Najczęściej ten rodzaj alergii powoduje białko z krowiego mleka, gluten będący składnikiem wielu zbóż, ryby, czekolada oraz niektóre owoce i warzywa, np. truskawki czy pomidory. Chemia, konserwanty i sztuczne barwniki też wywołują alergię. Głównymi objawami takiego uczulenia są bóle brzucha, biegunka, kolka ale także może występować wysypka lub zaburzenia w obrębie układu oddechowego. Aby łagodzić skutki takiej alergii należy trzy razy dziennie stosować jedną kapsułkę wyciągu z pachnotki zwyczajnej. Może ona również być zażywana przez kierowców gdyż nie zaburza koncentracji i odruchów psychofizycznych. Pokrzywa czy to w postaci herbaty do picia czy tabletek ma działanie oczyszczające organizm i może być pomocna przy leczeniu alergii pokarmowych.

Przed występowaniem alergii u dzieci może chronić karmienie piersią do piątego a nawet szóstego miesiąca życia. Po tym okresie powinniśmy dopiero wprowadzać pokarmy stałe. Bobonisan to mieszanka ziół stworzona specjalnie z myślą o dzieciach. Już po miesiącu stosowania można dostrzec efekty. W swoim składzie preparat zawiera liść melisy, kwiat rumianku, owoce kopru, kminku i anyżu oraz babkę lancetowatą. Ma działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne i w pozytywny sposób wpływa na florę bakteryjną jelit. W sytuacji gdy ten rodzaj alergii występuje na skórze można dodatkowo zastosować krem Dermobon, jeden lub dwa razy dziennie.

Alergia wziewna to dostawanie się alergenów do organizmów droga inhalacyjną. Czynnikami uczulającymi są tu głównie pyłki roślin, kurz i roztocze, pleśń oraz sierść i skóra zwierząt. Głównymi objawami są częste nieżyty nosa, katar sienny, swędzenie w nosie, drapanie w gardle, łzawienie oczu i zapalenie spojówek. Często dochodzi do napadów kichania i kaszlu czy duszności. Takich objawów nie można lekceważyć bo z czasem mogą doprowadzić do astmy oskrzelowej. Leczenie tej przypadłości powinniśmy zacząć od odczulającej diety. Przez pierwsze dwa dni musimy zastosować rodzaj oczyszczającej organizm głodówki. Przez ten czas nie spożywamy posiłków. Jedynie pijemy soki z warzyw, wodę mineralną niegazowaną oraz zieloną herbatę. Później likwidujemy takie składniki jak cukier, mleko, makarony, pieczywo i inne zawierające gluten w swoim składzie. Odkładamy papierosy, alkohol a z diety eliminujemy jak najwięcej składników chemicznych. Jemy natomiast dużo surówek, mięso jedynie drobiowe i chudą wołowinę oraz gotowane ryby. Pijemy soki ze świeżo wyciśniętych owoców i warzyw. Zwracajmy uwagę aby nasze pokarmy zawierały dużo wapnia, potasu, magnezu i sodu. Pomocne zioła w leczeniu takiej alergii to szałwia, mięta, dziurawiec, skrzyp, kolendra i pokrzywa. Zaparzmy z nich wywar i pijemy kilka razy w ciągu dnia. W okresie zwiększonego pylenia roślin częściej przebywajmy w zamkniętych pomieszczeniach, codziennie odkurzajmy pokój, zmieńmy materac w naszym łóżku i pościel na specjalną, przeznaczoną dla alergików.

Pamiętajmy, że zdrowy tryb życia znacznie zmniejsza ryzyko występowania alergii.

Was this helpful?

0 / 0