Ziołolecznictwo niegdyś było koniecznością. Ze względu na ograniczony dostęp do leków ludzie niemal wszystkie schorzenia leczyli mieszankami odpowiednich ziół. Dziś gdy lekarstwa to podstawa coraz więcej ludzi i tak wybiera naturalne sposoby leczenia. Dzieje się tak dlatego, że mamy dość chemii i zanieczyszczeń w powietrzu, pożywieniu oraz w farmaceutykach. Przecież każdy lek ma jakieś skutki uboczne, czasem mniejsze a czasem większe. Szkoda, że wielu ludzi zapomina o tym, kupując różnego rodzaju suplementy diety czy sztuczne witaminy. A w większości przypadków farmaceutyk można zastąpić jego ziołowym odpowiednikiem. Trzeba tylko pamiętać, że czasem zioła mogą działać wolniej niż leki. W niektórych przypadkach ma to znaczenie. Ale jeśli nasz problem nie wymaga natychmiastowej skuteczności warto wybrać specyfik ziołowy.
Bardzo korzystnie leczyć ziołami wszystkie problemy związane z układem pokarmowym, szczególnie wątrobę, trzustkę i żołądek. Ból żołądka, wrzody, niestrawność czy refluks są to przypadłości, które bardzo skutecznie ustąpią po zastosowaniu terapii ziołowej. Już na etapie przygotowywania potraw warto dodać do nich zioła, które ułatwią nie tylko ich trawienie ale dadzą naszemu daniu niepowtarzalny smak. Mam tu na myśli kminek lekarski. Jego zadaniem jest zwiększanie produkcji soków trawiennych co jest jeszcze bardziej korzystne jeśli jemy szybko i dużo a nasz żołądek nie radzi sobie z trawieniem takiej ilości pokarmu. Mięta i melisa też ułatwiają trawienie. Sporządza się je w postaci ciepłej herbaty do picia. Specjalne krople miętowe działają przeciwbólowo i rozkurczowo. Rozmaryn dodaje się do tłustych potraw by zwiększyć produkcję soków żołądkowych. Na bóle brzucha i kolki u małych dzieci zastosujmy koper włoski. A przy skurczach użyjmy krwawnika i piołunu. Wywar z rumianku przygotowujemy jeśli dokuczają na bóle brzucha, gdyż ma on właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Prawidłowe trawienie wspomaga również zielona herbata. Refluks i zgaga to przykra dolegliwość. Polega na cofaniu się treści pokarmowych z żołądka do przełyku. Jest ona już wymieszana z kwasem solnym występującym w sokach trawiennych stąd charakterystyczne pieczenie. Aby się go pozbyć pijmy trzy razy dziennie herbatę z lipy lub siemienia lnianego. Zamiast tego można przed głównymi posiłkami wypić sok z jednego ziemniaka albo po prostu kieliszek nalewki orzechowej na noc, przed pójściem spać. Na wrzody pomoże również siemię lniane, kora dębu, dziurawiec, szałwia oraz babka lancetowata.
Główną funkcją wątroby jest przekształcanie wartości odżywczych z krwi, które są w późniejszym czasie transportowane do wszystkich komórek ciała. Aby zapewnić jej skuteczną regenerację, poprawić jej pracę warto zastosować ostropest plamisty. Roślina ta rośnie dziko w Azji, Ameryce, Australii i Europie. Zawiera sylimaryny, które zapobiegają zatruciom wątroby. Mają działanie przeciwzapalne i wspomagają produkcję żółci. W pewnym stopniu chronią wątrobę przed marskością i obniżają poziom cholesterolu we krwi. Regeneracji wątroby sprzyja również wywar z ziela karczochów. Główną przyczyną problemów z wątrobą jest zła dieta. Szkodzi jej alkohol w nadmiernych ilościach i inne tego typu używki oraz smażone potrawy, zawierające duże ilości tłuszczu.
Chorą trzustkę wyleczymy pokrzywą zwyczajną, rzepikiem pospolitym i glistnikiem jaskółcze ziele. Ten ostatni pomaga produkować żółć, działa moczopędnie, bakteriobójczo i rozkurczowo. Jest pomocny przy leczeniu wątroby. Trzeba tylko pamiętać, że jest to roślina trująca dlatego zanim jej użyjemy dowiedzmy się w jaki sposób ją przygotować. Pokrzywa leczy stany zapalne i obniża poziom cukru we krwi, z tego powodu może być pomocna przy cukrzycy. Działa moczopędnie i wspomaga trawienie i gojenie się ran. Ze względu na moczopędne, odkażające i przeciwzapalne właściwości rzepiku pospolitego jest on także często stosowany przy leczeniu trzustki. Jest pomocny w przypadku problemów z wątrobą.
Nerki, główny narząd układu moczowego także możemy wspomagać i leczyć ziołami. Muszą to być rośliny moczopędne i oczyszczające bo częste oddawanie moczu sprawia, że nerki są dobrze filtrowane. Jednak jakiekolwiek użycie ziół musi być skonsultowane z lekarzem. Aby usuwać stany zapalne i wyeliminować ryzyko kamicy nerkowej stosujemy liście pokrzywy, czarnej porzeczki, brzozy i melisy. W sprzedaży występują odpowiednie mieszanki przygotowane do samodzielnego parzenia. Trzeba je stosować trzy razy na dzień. Do pół szklanki wody dosypujemy łyżeczkę ziół i zaparzamy. Bardzo dobre działanie przy zakażeniu układu moczowego ma żurawina. Najlepiej jeśli jest spożywana na surowo, jednak ciężko ją dostać w takiej postaci, dlatego w sprzedaży są jej przetwory oraz tabletki zawierające ten cenny składnik.
Można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że dziurawiec jest zielem uniwersalnym. Dzięki swoim cechom uspokajającym, rozkurczającym, moczopędnym i ściągającym, może być stosowany w wielu dolegliwościach. Napar z dziurawca można pić w stanach przemęczenia, depresyjnych oraz bezsenności. Stosuje się go przy dolegliwościach wątroby, układu trawiennego czy kamicy żółciowej. Można go także użyć zewnętrznie przy ciężko gojących się ranach.
Skuteczność ziół jest potwierdzona naukowo. Ich zaletą jest to, że w dużo mniejszy sposób obciążają ludzki organizm. Często są tańsze, a niektóre mieszanki można stworzyć samemu. Zioła pochodzą z najbardziej przyjaznej dla nas produkcji, jest to bowiem produkcja naturalna. Zanim udamy się do apteki po tradycyjny lek zastanówmy się czy nie lepszym rozwiązaniem będzie wybór mieszanki ziołowej.
Was this helpful?
0 / 0