Zioła na włosy

Zioła to wszelkie rośliny, które wpływają na organizm człowieka. Mogą leczyć, być przyprawami i składnikami wielu posiłków ale mogą również mieć działanie trujące. W dwudziestym pierwszym wieku, gdy medycyna się bardzo szybko rozwija często zapomina o wielu leczniczych właściwościach liści, łodyg i kwiatów roślin. W przeważającej większości naturalne składniki zastępuję się chemicznymi. Czasem są one bardziej skuteczne i działają szybciej niż zioła ale zawsze mają jakieś uboczne działanie. A przecież kiedyś, gdy nie było aptek albo lekarstwa były niedostępne dla niektórych warstw społecznych, ludzie leczyli się wyłącznie ziołami. Również w ostatnim czasie, wraz z pojawieniem się mody na ekologiczność ziołolecznictwo znów staje się coraz bardziej popularne. Przy pomocy ziół można leczyć wiele chorób, alergii, a nawet mogą być one przydatne podczas wielu zabiegów kosmetycznych. Bo także wiele kosmetyków jest produkowanych na bazie ziół. Można nimi leczyć młodzieńczy trądzik ale są równie skuteczne w przypadku zniszczonych, wypadających i słabych włosów.

Codziennie człowiek traci około 50-80 włosów. To zjawisko może mieć wiele przyczyn. Choroba, stres, papierosy, niewłaściwa dieta lub łupież, zwiększają ich wypadanie. Rozdwojone końcówki, przetłuszczające się włosy, to tylko jedne z wielu problemów związanych z włosami. Zazwyczaj więcej kłopotów z włosami mają kobiety niż mężczyźni. Nie tylko dlatego, że kobieta ma dłuższe włosy ale dlatego, że są one bardziej zniszczone przez różne zabiegi, jak prostowanie, czesanie i formowanie, farbowanie i inne.

Przetłuszczające się włosy to częsty problem. Jest on spowodowany nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, które występują w cebulkach włosów. Z jednej strony łój nawilża i chroni włosy, odpowiada za ich dobrą kondycję. Z drugiej strony sprawia, że nie wyglądają one estetycznie, źle się układają. Może przyczynić się do wystąpienia stanów zapalnych na powierzchni skóry głowy a co za tym idzie do ich wypadania. Jednak właściwa pielęgnacja włosów i skóry może wyeliminować ten problem. Wystarczy o nie odpowiednio zadbać i je pielęgnować. Olejki eteryczne i zioła w większości przypadków mogą okazać się bardzo skuteczne i to po kilku razach stosowania. Tatarak i dziurawiec mają właściwości dezynfekujące a więc działają korzystnie na skórę głowy. Podobnie olejek z drzewa herbacianego pomaga w walce z łojotokiem. Tatarak także hamuje łysienie i łupież. Wyciąg z pokrzywy, rumianku, melisy, szałwii, liści brzozy i kasztanowca regulują produkcję łoju.

Gdy nasze włosy są suche, ciężko nad nimi zapanować z pomocą może przyjść oliwa z oliwek. Kilka jej kropel wtartych delikatnie w mokre włosy działa jak odżywka. Trzeba pamiętać aby po takim zabiegu dokładnie spłukać ciepłą wodą. Druga metoda na głębsze odżywienie to wmasowanie we włosy większej ilości oliwy i owinięcie ich ciepłym ręcznikiem na dziesięć minut. Po tym czasie trzeba starannie umyć włosy szamponem. Warto w tym miejscu zastosować szampon brzozowy albo lecytynowy. Oliwę z oliwek można zastąpić mieszanką dwóch łyżek olejku rycynowego, jednej łyżki gliceryny i soku z cytryny. Przyczyną suchych włosów może być niedobór pewnych witamin, częste farbowanie a także niewłaściwa ich pielęgnacja (mycie, suszenie i używanie nieodpowiednich preparatów). Należy zatem unikać ich wysuszania a zarazem umożliwić im skuteczną regenerację.

W przypadku włosów łamliwych i matowych często dochodzi do rozdwajania ich końcówek. Trzeba je odpowiednio wzmocnić i odżywić, a włosom matowym dodać blasku. Używajmy szamponu ze skrzypu, który ma właściwości wzmacniające. Zróbmy maskę na włosy. W tym celu do dwóch żółtek dodajemy sok z połowy cytryny, który w dalszej kolejności mieszamy i nakładamy na włosy na trzydzieści minut. Włosy okręcamy folią i ręcznikiem. Podobne działanie ma sok ze szpinaku i kapusty. Włosom matowym pomoże rozmaryn, który gotujemy w wodzie źródlanej, taki wywar nakładamy na włosy a następnie spłukujemy zimną wodą. Rozmaryn nie jest rośliną wymagającą, więc może warto posadzić go w doniczce na kuchennym parapecie. Przyczyną łamliwych włosów jest niedobór wapnia i magnezu, weźmy to pod uwagę i nieci zmodyfikujmy naszą dietę.

Zamiast farbować siwe włosy lepiej użyć specjalnej, do tego celu ziołowej płukanki. Przygotujemy ją z garści łupin orzecha włoskiego, które zalewamy pół litrem wrzącej wody, parząc przez około godzinę. Po ostudzeniu taką mieszanką spłukujemy włosy, które odzyskują swój głęboki naturalny kolor. Pamiętajmy aby stosować taki zabieg systematycznie, używając rękawiczek by nie poplamić dłoni. Jeśli mamy rudy kolor włosów możemy łupiny orzechów zastąpić cebulą. Innym sposobem jest mieszanka czterech łyżek herbaty, dwóch łyżeczek szałwii i rozmarynu zalana dwoma litrami gorącej wody.

Wzmocnić, odżywić i nawilżyć nasze włosy możemy również sporządzając wiele naparów do picia. Może być on wykonany z rzepy lub skrzypu polnego. Herbatka z pokrzywy także ma dobry wpływ na nasze włosy. W aptekach i sklepach z ziołami można nabyć tabletki na bazie skrzypu jako suplement diety wzmacniający nie tylko włosy ale i paznokcie. Zanim sięgniemy po środki farmakologiczne, w pierwszej kolejności wybierzmy zioła gdyż one są naturalnymi substancjami wolnymi od środków chemicznych i metali ciężkich.

Was this helpful?

0 / 0