Złamanie nosa

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Złamanie nosa nie jest groźnym powikłaniem lecz mimo wszystko bardzo ważnym uszkodzeniem części twarzy. Nos jest bardzo istotnym elementem twarzy, a uszkodzenie go zmienia całkowicie wizerunek człowieka i sprawia wiele bólu oraz trudności w oddychaniu. Powikłania związane ze złamaniem nosa mają wiele różnych konsekwencji, a mianowicie: – może dojść do uszkodzenia chrząstek, – do złamania kości nosa, – do przerwania naczynek.

Różnego typu krwiaki utrudnia gojenie się urazu, a także mogą doprowadzić do martwicy, tak więc musimy wziąć pod uwagę, że krwiak również może ulec zakażeniu.

Złamanie nosa – pierwsza pomoc

W przypadku udzielania pierwszej pomocy najważniejsze jest bezpieczeństwo poszkodowanego. Należy starać się uspokoić poszkodowanego. Nie wolno odchylać jego głowy, ponieważ krew będzie spływać po tylnej części gardła do żołądka, co może powodować wymioty i nudności. Gdy tylko mamy możliwość należy przykładać lód. Nie róbmy tego bezpośrednio na skórę, wcześniej owijamy lód gazą, bądź ręcznikiem. Zmniejsza to obrzęk i ułatwia lekarzowi ocenę jak wielki jest uraz. Chory powinien leżeć spokojnie, bez żadnych gwałtownych ruchów. Po zabiegu zalecany jest spokojny spacer oraz bardzo dobrze zbilansowana dieta, o odpowiedniej ilości kalorii.

Złamany nos – leczenie Leczenie farmakologiczne polega na zapobieganiu oraz rozwinięciu się zakażenia. Potrzebne i zalecane w tym przypadku jest podawanie antybiotyków.

Nie wolno zwlekać z udaniem się do specjalisty, nastawienie nosa i jego korekta powinna być wykonana jak najszybciej, najlepiej w ciągu doby, ponieważ odkładanie tego zabiegu może mieć naprawdę poważne skutki kosmetyczne oraz czynnościowe. Złamanie nosa może zrosnąć się w przemieszczeniu. Najpierw trzeba starannie oczyścić ranę, opanować krwotok z nosa i co najważniejsze skontrolować brzegi rany i kości nosowych. Przemieszczone ułamki fragmentów ustawia się we właściwym położeniu. Zszywa się brzegi rany. Wcześniej przed zabiegiem trzeba znieczulić dożylnie, przy użyciu intubacji. W późniejszym terminie można zdecydować się na operacje plastyczną, która koryguje powstałe defekty. Leczenie może wymagać wielu operacji.

Złamanie nosa – odszkodowanie

Niestety, jeśli chodzi o odszkodowanie to nie jest ono zbyt wysokie, wszystko zależy od naszego ubezpieczyciela oraz od wysokości kwoty naszego ubezpieczenia. Odszkodowanie za złamanie nosa wynosi około 50-80zł.

Was this helpful?

0 / 0