Na każdym kroku słyszymy o usuniętych bez niczyjej wiedzy plikach z dysku twardego, o zmianach w komputerze, które niszczą system, o usuwanych zdjęciach, o braku możliwości wykonywania różnorodnych prac. Instalujemy najlepsze programy antywirusowe, staramy się robić wszystko, żeby pozbyć się wirusów, które są w stanie zrobić z naszym komputerem to, co im się żywnie podoba. Wszelkie aplikacje, skrypty i inne temu podobne rzeczy, które posiadają szkodliwe, przestępcze lub złośliwe działanie w stosunku do komputera, nazywa się złośliwym oprogramowaniem.
Złośliwe oprogramowanie – rodzaje
Zazwyczaj problem ten tyczy się tych komputerów, które pracują w środowisku Microsoft Windows. Oczywiście, złośliwe oprogramowanie to podział na wiele części, podgrup i podzespołów. Ciężko jest wymienić je wszystkie i trudno jest określić, które są najgorsze w skutkach. Najczęściej jednak spotykamy wirusy, które stanowią program lub fragment wrogiego wykonania kodu. Dołącza się go do stron internetowych, do ściąganych programów lub do wysyłanych wiadomości, nadpisując lub zmieniając jego nazwę, w celu reprodukcji samego siebie, bez jakiejkolwiek zgody użytkownika. Często dostajemy link, w którym ma być zawarta fajna piosenka lub ciekawy program. Chcąc to sprawdzić, otwieramy ten link, po którym na nasz komputer wkrada się wirus i w zależności od tego jaki on jest, może robić z naszym komputerem, co mu się żywnie podoba.
Kolejną grupę stanowią robaki, które są złośliwym oprogramowaniem podobnym do wirusów, rozmnażają się jednak tylko i wyłącznie przez sieć. Następnie możemy wymienić wirus typu rabbit, który jest programem rezydentnym. Nie rozwija się przez sieć, ale przez powielanie tego samego pliku, aż do wyczerpania zasobów pamięci komputera. Mówiąc o oprogramowaniu złośliwym, należy również zwrócić uwagę na trojany, które również są bardzo popularne i rozpowszechnione na rynku. Trojany ukrywają się pod nazwą lub częścią pliku, który dla użytkownika jest zwykle bardzo potrzebny i ważny. Taki Trojan wykonuje operacje, które są szkodliwe dla użytkownika. Może on otworzyć port komputera i tym samym dać włamywaczowi, czyli hakerowi, prostą drogę do włamania się na konkretny komputer.
Czy są jeszcze jakieś złośliwe oprogramowania?
Czy można znaleźć jeszcze kolejne, które są w stanie utrudnić nam życie i pracę z tak ważnym dla nas narzędziem, jakim jest komputer? Oczywiście! Backdoor – to podobieństwo Trojana, programy szpiegujące, to oprogramowanie złośliwe, które zbiera informacje o osobie fizycznej lub prawnej bez jego zgody. Zdobywa jego hasła, wejścia na strony, korzystanie z określonych portali. W zasięgu złośliwego oprogramowania znajdują się również Exploity, Rootkity, Keyloggery, Dialery, czy też wiele innych, które są w stanie zrobić pamięci komputera naprawdę bardzo wiele krzywd.
Złośliwe oprogramowanie – usuwanie
Trzeba więc starać się robić wszystko, aby takie złośliwe oprogramowanie nie było w stanie się do nas dostać. Czasami lepiej jest zapłacić większe pieniądze za dobry program, mając pewność, że to na pewno ochroni nas przed hakerami i niepożądanymi działaniami wirusów. Programy antywirusowe i inne temu podobne, to z całą pewnością bardzo dobre rozwiązania, szczególnie, że coraz częściej mówi się o przestępczości w sieci, na którą jesteśmy narażeni każdego dnia. Obyśmy nigdy nie musieli doświadczać rzeczy, z którymi zmierza się miliony ludzi na całym świecie. Złośliwe oprogramowanie naprawdę może mieć bardzo zgubne skutki, które mogą spowodować wiele strat, zarówno tych materialnych, jak również i tych psychicznych, które później bardzo trudno będzie w stanie odbudować.
Was this helpful?
0 / 0