Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Na ciele chyba każdego z nas są od urodzenia jakieś znamiona. Występują w różnych częściach ciała, nawet w oku, są różnej wielkości, mają różny kształt i odcień. Są to po prostu zmiany wynikające z zaburzenia właściwego rozwoju skóry, spowodowane niedoborem lub nadmiarem któregoś ze składników tkankowych w skórze, jest to główna przyczyna ich powstawania.
Istnieje bardzo wiele rodzajów znamion. Jedne występują od urodzenia, natomiast inne mogą pojawiać się w ciągu całego naszego życia. Głównie rozróżnia się znamiona skórne (komórkowe) i naskórkowe (plamy soczewicowate). Plamy soczewicowate to liczne, niedużych rozmiarów plamki, skupione na pewnie powierzchni ciała. Najczęściej jest to klatka piersiowa, twarz, ręce, przedramiona oraz plecy. Swoim wyglądem przypominają piegi ale są od nich ciemniejsze i większe. Najczęściej występują u ludzi o jasnej karnacji. Mogą pojawiać się w większej ilość latem, gdy skóra bardziej narażona jest na działanie promieni słonecznych. W wielu przypadkach pojawiają się wraz z wiekiem, u osób starszych. Mają one wówczas charakter stały. W innych sytuacjach mogą pojawiać się i zanikać.
Najczęściej występującymi znamionami są znamiona skórne komórkowe. W przeważającej liczbie przypadków nie są one groźne, jednak warto nowopowstałe pokazać lekarzowi by to on stwierdził czy nie mamy do czynienia z czymś poważnym. To właśnie one mogą być przyczyną najgroźniejszego raka skóry, czerniaka. Są to popularnie zwane pieprzyki. Mogą mieć różne kształty i wielkości, najczęściej mają kolor ciemnobrązowy, czasem są owłosione. Jeśli występują w miejscach mało widocznych lub tam gdzie mogą być często podrażniane warto się ich pozbyć. Trzeba je co jakiś czas oglądać by ocenić czy w jakikolwiek sposób nie zmieniają się. Czy się nie zwiększają, nie bolą, nie swędzą lub czy nie krwawią.
Piegi są trochę ciemniejsze niż naturalna barwa skóry. Przeważnie występują na ramionach, rękach i na twarzy, czyli miejscach szczególnie odsłoniętych na promienie słoneczne. Występują na jasnej skórze, podatnej na oparzenia słoneczne. Ludzie piegowaci zazwyczaj mają również jasny lub rudy odcień włosów. Ich występowanie zazwyczaj bywa uwarunkowane genetycznie, są to znamiona wrodzone, które zazwyczaj występują na ciele do końca życia. Ich występowanie może się nasilać podczas opalania.
Znamiona mogą pojawiać się także w spojówce oka. Najczęściej są to cysty, tłuszczyki i skrzydliki. Są to zmiany zwyrodnieniowe spojówek. Cysty są przeźroczystymi torbielami, które nie wymagają ingerencji lekarskiej. Tłuszczyk to mały guzek, ma zazwyczaj barwę żółtawą, jest miękki i pozbawiony naczyń. Występuje przy tęczówce. On również nie wymaga leczenia, jednak czasem u niektórych osób może przekształcić się w skrzydlika. A ten, wyglądem przypominający skrzydło owada (stąd jego nazwa) może niszczyć rogówkę oka. Z tego też powodu panuje pogląd, że należy go chirurgicznie usuwać, jest to obowiązkowe gdy zaczyna się rozrastać.
Wszelkie występujące na naszym ciele znamiona należy ciągle monitorować. Jeśli cokolwiek zaczyna nas niepokoić należy udać się do dermatologa, chyba że zmiany zachodzą w oku, wtedy kierujemy się do okulisty. Dermatolog może przeprowadzić badanie mikroskopowe skóry, zwane dermatoskopią. Jest ono bezbolesne a pozwala zbadać również głębsze warstwy skórne. Jeśli lekarz ma jakiekolwiek wątpliwości czy obawy może skierować nas na chirurgiczne usunięcie takiej zmiany na ciele. Jest ona po wycięciu kierowana na badania histopatologiczne by wykluczyć chorobę nowotworową. Osoby narażone na częste pojawianie się znamion powinny wykonać dermatoskopię przynajmniej raz w roku. Dotyczy to także tych, którzy często korzystają z kąpieli słonecznych i solarium oraz ludzi z grupy podwyższonego ryzyka tzn. o jasnej karnacji, na której występują piegi oraz podatnych na częste poparzenia słoneczne. Miejmy na uwadze to, że czerniak wykryty w początkowej fazie rozwoju jest w dziewięćdziesięciu procentach przypadków całkowicie wyleczalny. A korzystając z opalania zachowajmy zdrowy rozsądek. Zrezygnujmy z wygrzewania się na słońcu w godzinach 10-13 gdy promieniowanie słoneczne jest największe. Jeśli dopiero zaczynamy się opalać nie przebywajmy na słońcu dłużej niż 15 minut. Stosujmy preparaty ochronne z filtrami właściwie dobranymi do naszego typu skóry oraz unikajmy oparzeń słonecznych, które są naprawdę dla nas niebezpieczne.
Was this helpful?
0 / 0