Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Z pewnością każdy z nas jako dziecko, a nawet dorosły człowiek próbował kiedyś sztuczek cyrkowych np. żonglowania. Najbardziej znanym i mogłoby się wydawać i najprostszym sposobem jest żonglowanie trzema piłeczkami, nazywane przez fachowców kaskadą 3.
Żonglowanie – rodzaje
SOLO – żongler który występuje solowo, koncentruje się głownie na trzech do pięciu przedmiotów. Zazwyczaj są to piłeczki, maczugi bądź obręcze. Na każdym z przedmiotów można wykonywać te same, a także zupełnie odrębne triki, przeznaczone tylko dla jednej z grup.
WIELOOSOBOWA – żonglować wcale nie trzeba w samotności, można do żonglerki zaprosić jedną, dwie lub więcej osób. Widowisko jest z pewnością bardziej ekscytujące. Cała zabawa polega na rzucaniu do siebie wybranych przedmiotów, przerywając sobie indywidualną żonglerkę, tak jakbyśmy wymieniali się przedmiotami do żonglerki, nie przerywając jej. Podczas tego rodzaju żonglerki, wykonawcy stoją naprzeciw siebie.
Najczęściej używa się do tej formy żonglerki maczug. Żonglerkę wieloosobową dzielimy również na:
• Passing czyli podawanie sobie przez dwóch żonglerów danych przedmiotów.
• Stealing czy kradzież, która polega na zabieraniu innemu żonglerowi przedmiotów, by mieć ich coraz więcej do żonglerki.
• Takeouts występuje w przypadku podkradania pojedynczych przedmiotów od innego z żonglerów. Po upływie jakiegoś czasu role się odwracają i przedmioty wracają na pierwszego ich posiadacza.
ŻONGLERKA KONTAKTOWA – żongler przez cały pokaz musi mieć stały kontakt z przedmiotem. Najbardziej znana jest żonglerka kulą z akrylu, zazwyczaj przezroczystą. Żongler kula ją po ciele, zawiesza wizualnie w powietrzu.
ŻONGLERKA OGNIEM – ten rodzaj żonglerki wykonuje się solo i zespołowo. To jedna z najtrudniejszych form żonglerki i z pewnością najbardziej niebezpieczna. Zazwyczaj nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu z ogniem, jednak dla dodania większej ilości dramatyzmu, kontakt bywa zwiększony. Jednak wyłącznie w przypadku doświadczonych żonglerów. W przeciwieństwie do poprzednich form żonglerki, przedmioty nie są podrzucane, a kręcone.
Żonglowanie – nauka
Konieczne będą piłeczki lub coś do nich podobnego np. związane skarpetki. Nie decydujcie się na zastąpienie piłeczek jajkami, to nie jest dobry pomysł. Bierzemy jedną piłeczkę w prawą dłoń i przerzucamy ją do lewej dłoni i znów w prawą. Niech to będzie spokojny wyrzut w górę. Piłka wykonuje lot w górę po paraboli i gdy dolatuje do wysokości twarzy, opada w drugą dłoń.
Jeśli wychodzi nam to sprawnie weźmy druga piłeczkę. Trzymając dwie piłeczki, wykonujemy tę samą czynność jak powyżej, wyrzucając piłeczki kolejno. Drugą piłeczkę wyrzucamy gdy pierwsza znajduje się w najwyższej wysokości lotu i zaczyna powoli opadać. Kiedy już będziesz miał to opanowane, zaczynaj od przeciwnej ręki. Z początku może nie wychodzić i wydawać się to trudniejsze. Nie poddawaj się, to kwestia ćwiczeń. Kiedy opanujesz dwie piłeczki to znak, że czas na trzecią piłeczkę. Dwie piłeczki trzymaj w prawej ręce i jedną w lewej. Wykonujemy poprzednie ćwiczenie.
Żonglowanie – triki
Wyrzucamy jedną piłkę z lewej ręki, następnie jedną z prawej ręki i co teraz? Po ruchach, które już tak dobrze znasz pojawi się moment na wyrzucenie trzeciej piłeczki. To dosłownie chwila, którą musisz wyczuć. Na koniec łapiesz wszystkie piłeczki kolejno! Ćwicz i jeszcze raz ćwicz! A z pewnością prędko będziesz mógł się pochwalić kaskadą trzema piłkami i powiedzieć, że to nic trudnego!
Jedną z lepszych stron o żonglowaniu znajdziesz TUTAJ
Was this helpful?
0 / 0