Zupa grzybowa

Zupa grzybowa to rodzaj zupy dla prawdziwych miłośników grzybów. Jej głównym składnikiem są grzyby różnego rodzaju (zazwyczaj prawdziwki i podgrzybki). Do wywaru z grzybów dodawane są również rozdrobnione warzywa, które dodają jej więcej smaku i wzbogacą w brakujące witaminy. Zupę grzybową można podawać o konsystencji rzadkiej lub zagęszczonej np. mąką i śmietaną lub kaszą manną. W każdej postaci jest smacznym i wartościowym daniem, godnym częstego podawania na obiad. Pięknie się prezentuje posypana świeżym koperkiem tuż przed podaniem. Zupa grzybowa często gości na stołach, podczas Wigilijnej kolacji. Jest zupą dość ciężką do strawienia dla małych dzieci, zaleca się jej podawanie dzieciom od 12 roku życia, wszystko zależy jednak od nas samych, rodziców.

Zupa grzybowa ze świeżych grzybów

Składniki:

– 1,5 litra wywaru – Włoszczyzna – 1 szt. cebuli – Ok. 500g świeżych grzybków – 3 łyżki masła – 2 łyżki mąki – Przyprawy (sól, pieprz, kilka ziaren pieprzu)

Jak przygotować zupę?

Zacznijmy od grzybów, wszystkie dokładnie wypłucz w chłodnej wodzie, a następnie pokroi w plasterki. W garnku przygotuj masło i wrzuć do niego grzyby, niech duszą się na masełku. Posiekaj w drobną kostkę cebulę i dodaj do grzybów. Obierz pozostałe jarzyny i gotuj je na wywar z kilkoma ziarnami pieprzu. Kiedy wszystko gotowe, do wywaru (bez warzyw) wrzucamy uduszone grzybki i przyprawiamy solą, pieprzem oraz zasmażką (łyżka masła i mąki). W zależności od upodobań, zupę można zabielić śmietaną.

Zupa grzybowa z suszonych grzybów

Składniki:

– 1,5 l wywaru z warzyw – 50 g suszonych grzybów (ok. 10 sztuk) – 2 łyżki masła – 1 szt cebuli – 125ml śmietany – 1,5 łyżki mąki pszennej – Przyprawy: sól, pieprz, koperek do dekoracji

Jak przygotować zupę grzybową?

Suszone grzyby płuczemy i wrzucamy do części zimnego wywaru, w którym moczymy grzyby około 1,5 – 2h. Po upływie określonego czasu gotujemy grzyby w wywarze do miękkości (około 30 min). Ugotowane już grzyby kroimy w kostkę i smażymy na masełku z drobno posiekaną cebulką. Lekko posypujemy wszystko mąką i smażymy do zarumienienia. Grzyby łączymy z całym wywarem (także z częścią w której gotowały się grzyby) i gotujemy około 20 minut na małym ogniu, nie zapominając o mieszaniu. Po upływie czasu, zabielamy śmietaną i doprawiamy zupę do smaku.

Inne zupy grzybowe

  • zupa grzybowa z gałuszkami,
  • zupa grzybowa czysta
  • zupa grzybowa zagęszczana
  • zupa grzybowa z ziemniakami
  • zupa grzybowa wigilijna
  • zupa grzybowa z makaronem
  • zupa grzybowa z grzybów solonych
  • zupa grzybowa z kaszą pęczak
  • zupa grzybowa krem na boczniakach
  • i wiele innych.

Was this helpful?

0 / 0