Zupa gulaszowa

Historia zup jest bardzo ciekawa. Ludzie pierwotni do przyrządzania wykopywali dołek w ziemi, a następnie wykładali go skórą zwierzęcą i wlewali do niego wodę oraz dodawali różne składniki. Do gotowania służyły im rozgrzane kamienie przez ogień, które wrzucali do środka. Można było ją przyrządzić z twardymi ziarnami takimi jak fasola lub z mniej wartościowymi częściami zwierząt kośćmi. Około 5000 lat przed naszą erą rzemieślnicy opanowali produkcję naczyń, które nadawały się do gotowania zup. Pod koniec dziewiętnastego wieku naszej ery chemik John T. Dorrance opracował technologię produkcji zupy skondensowanej. Był to przełom dzięki zmniejszeniu objętości potrawy. Można było ją transportować w puszkach dla żołnierzy lub na handel.

Zupa gulaszowa jest to jedna najpopularniejszych zup węgierskich. Charakteryzuje się mocnymi akcentami doprawiania. Podstawowe składniki to: smalec, mięso, papryka (słodka i ostra) oraz cebula. Ciekawostką jest, że była gotowana na świeżym powietrzu przez pasterzy. Na przestrzeni lat dorobiliśmy się wielu odmian tejże zupy, jest zupa gulaszowa tradycyjna, zupa gulaszowa ostra, zupa gulaszowa na winie, zupa gulaszowa wieprzowa, wołowa, zupa gulaszowa z kurczakiem.

Zupa gulaszowa z kluseczkami

Jednym z innych przepisów na zupę gulaszową jest podanie jej z kluskami lub ziemniakami. Na początek rozgrzewamy olej na dużym rondlu, wrzucamy cebulę oraz czosnek i smażymy na niewielkim ogniu 10 minut. Staramy się dość często mieszać, aby cebula nam się nie przypaliła. Wrzucamy mięso i smażymy przez około 5 minut aż złapie kolor ze wszystkich stron. Dodajemy marchewkę, paprykę w proszku, kminek do smaku, pomidory wraz z sokiem oraz wywar. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Starannie mieszamy i doprowadzamy do wrzenia, a następnie przykrywamy pokrywkę i dusimy na malutkim ogniu przez około godzinę, aż do momentu, gdy mięso będzie miękkie.

Przygotowujemy kluseczki. Rozgrzewamy olej na patelni, wrzucamy cebulę i smażymy na małym ogniu przez około 10 minut. Mieszamy żeby złapała kolor, ale się nie przypaliła. Następnie mieszamy w misce jajko z mlekiem, dodajemy cebulę, pietruszkę oraz bułkę tartą. Mieszając doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Wrzucamy do rondla kapustę i mieszamy wszystko z mięsem oraz resztą warzyw. Wilgotnymi dłońmi formujemy kuleczki wielkości orzecha włoskiego. Wrzucamy do rondla, przykrywamy i dusimy na małym ogniu przez około 15 minut, aż kluski będą gotowe. Podawać gulasz w głębokich talerzach posypanych dla smaku zieloną pietruszką.

Tradycyjna zupa gulaszowa węgierska

Tradycyjna zupa gulaszowa węgierska różni się od różnych przepisów na naszych stołach w domach. Jest ona przygotowywana na świeżym powietrzu. Tłuszcz to smalec, który ma specyficzny zapach i nadaje jej smak. Jednak takim oryginalnym akcentem zupy gulaszowej to zupa mocno doprawiona pieprzem i ostrą papryką. Uznana na Węgrzech jako rarytas wśród zup pełni rolę dania kojarzonego z tym państwem. Podawana jest na ciepło z chlebem i czerwonym lokalnym winem Kadarka, które ma swoje uznanie na półkach nie jednego smakosza win. W restauracjach jest podawana w małych kociołkach, co ma przypominać ludziom o jej pochodzeniu.

Was this helpful?

0 / 0