Zupa rybna nie każdemu smakuje, gdyż ma specyficzny i dość intensywny zapach. Smakosz doceniają jednak te walory i przygotowują tę pożywną potrawę na wiele sposobów. Odpowiedni dobór przypraw i świeże składniki sprawiają, że można wyczarować naprawdę pyszna i odpowiednią nawet na eleganckie przyjęcia zupę. Trzeba jednak pamiętać, by kupować jedynie świeże ryby. Zupa rybna z filetów to nie jest dobre wyjście. Mrożone filety nie tylko nie są smaczne, lecz także nieestetycznie wyglądają i rozpadają się podczas gotowania, a mięso musi być jędrne i zwarte, by potrawa smakowała tak, jak należy. Zupy rybne są najbardziej popularne w Rosji, jednak znajdują amatorów na całym świecie. Zupa rybna rosyjska i zupa rybna ucha to dania znane i lubiane przez wielu ludzi.
Zupa rybna – przepis
Istnieje bardzo wiele odmian zupy rybnej, a my skupimy się na przygotowaniu najbardziej podstawowej, klasycznej wersji.
W tym celu potrzebne nam będą:
- 30 dag ryby (najlepiej karasia, suma, karpia lub szczupaka; możemy także je wymieszać w dowolnych proporcjach),
- 15 dag włoszczyzny,
- dwa litry świeżej wody,
- liść laurowy,
- kilka ziaren ziela angielskiego,
- pół szklanki słodkawej śmietanki (istnieją specjalne rodzaje śmietany do zup i sosów),
- 3 dag mąki,
- starta gałka muszkatołowa
- sól i świeżo zmielony pieprz do smaku.
Możemy następnie przystąpić do przygotowywania zupy. Zaczynamy od ugotowania wywaru z włoszczyzny i ryby. Możemy także użyć jadalnych odpadków z ryb, jednak wtedy nie będziemy dodawać mięsa do gotowej zupy. Gdy bulion jest gotowy, przecedzamy go. Z naszych ryb robimy niewielkie pulpeciki, które dodamy do gotowego dania. Mięso dokładnie czyścimy z ości, rozdrabniamy, dodajemy jajo, odrobinę bułki tartej oraz mieszankę przyprawy do ryb. Formujemy niewielkie kotleciki a potem obgotowujemy je przez chwilę, by mięso się związało. Nie musimy długo trzymać ich na ogniu, ponieważ mięso ugotowało się podczas przygotowywania wywaru. Do czystego bulionu dodajemy mąkę, która wcześniej rozrabiamy, następnie jeszcze raz całość zagotowujemy i doprawiamy solą, pieprzem oraz gałką muszkatołową. Na końcu rozprowadzamy w wywarze śmietanę. Do przygotowanej wcześniej wazy wkładamy nasze pulpety i zalewamy gorącym bulionem rybnym. Dodatkowo możemy zaserwować makaron łazankowy, kluski francuskie lub groszek ptysiowy.
Zupę podajemy w głębokich talerzach lub kokilkach. Ozdabiamy świeżym, drobno posiekanym koprem, który doskonale komponuje się z rybą. Możemy także wcześniej zagęścić nieco zupę za pomocą zasmażki lub dodać do wywaru żółtka. Zupa będzie doskonale smakować również z dodatkiem białego, wytrawnego wina, które dodajemy pod koniec gotowania. Przepisów na to danie jest bardzo wiele. Niemal każda gospodyni przygotowuje je na swój własny, niepowtarzalny sposób. Z pewnością jest to potrawa godna uwagi i warto choć raz jej spróbować. Podkreślamy jeszcze raz, aby kupować dobrej jakości ryby, najlepiej w specjalnych sklepach rybnych, gdzie wybór jest duży a towar codziennie wymieniany. Strzeżmy się mrożonych filetów, które z rybą nie mają wiele wspólnego.
Was this helpful?
0 / 0