Zupa serowa

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Zupa serowa jest niezwykle treściwa, dlatego z powodzeniem może zastąpić drugie danie lub kolację, szczególnie podczas zimowych i jesiennych wieczorów. Ponieważ jest dość ciężka, warto podawać do niej dodatki, które nieco zmniejszą jej „ciężar gatunkowy”. Uszlachetni ją z pewnością białe wytrawne wino oraz orzechowa nuta, przemycona w postaci pasty orzechowej, dodanej do zupy, lub grzanek z bazyliowym pesto, sowicie obsypanych posiekanymi pistacjami, piniami lub orzechami włoskimi. Zupka ta nadaje się na wiele okazji i choć jest z nią trochę „zabawy”, to warto się trochę pomęczyć dla jej wyjątkowego smaku.

Zupa serowa – przepis

Przygotowujemy następujące składniki:

– kosteczka śmietankowego serka topionego (może też być gouda, ementaler lub inny smak), – piętnaście dag sera żółtego (najlepsze są angielskie lub irlandzkie cheddary, ponieważ mają bardzo wyrazisty smak), – półtora litra bulionu warzywnego lub drobiowego (można przyrządzić z kostek rosołowych), – szklanka mleka 3.2%, – trzy żółtka, – cztery łyżeczki mąki pszennej, – jedna spora cebula, – pieczywo tostowe lub białe czerstwe na grzanki,

– kilka plastrów surowej dojrzewającej szynki (parmeńska lub szwarcwaldzka będą idealne, choć można wybrać co kto lubi).

Teraz możemy przystąpić do pracy. Na początku musimy zetrzeć ser na dużych oczkach i zalać go mlekiem. Odstawiamy na jakiś czas, by serek zmiękł i wchłonął mleko. Bulion podgrzewamy i gdy zacznie wrzeć, wrzucamy serek topiony. Zmniejszamy ogień i za pomocą trzepaczki rozprowadzamy serek w zupie, aż całkowicie się rozpadnie. Nie należy się z tym spieszyć. Pozwólmy, by serek topił się powoli, wtedy zupa zyska bardziej kremową i gładką konsystencję. Plasterki szynki rozrywamy na małe cząstki i podsmażamy bez dodatku tłuszczu na patelni. Kiedy wędlina stanie się chrupiąca, zdejmujemy ją z ognia i wrzucamy do zupy. Na patelnię, na której podsmażaliśmy szynkę, wrzucamy posiekaną cebulę. Gdy się zrumieni, dodajemy mąkę i całość przesmażamy jeszcze przez chwilę. Wlewamy na patelnię odrobinę zupy i energicznie mieszamy, by nie powstały grudki. Dodajemy cebulę do zupy i ponownie dokładnie mieszamy. Teraz jest czas na dodanie namokniętego, miękkiego sera. Znów mieszamy do momentu uzyskania gładkiej konsystencji. Zestawiamy z ognia i odstawiamy na mniej więcej pięć minut. Gdy zupa „odpocznie”, dodajemy do niej żółtka i energicznie mieszamy. Ważne, by nie dopuścić do ścięcia się żółtek, gdyż wtedy cała nasza praca pójdzie na marne, bo zupa nie będzie nadawała się do spożycia. Na koniec kroimy pieczywo w kostkę i podsmażamy na masełku. Tak przygotowanym grzankami posypujemy zupę serową. Najlepiej podawać ją w kokilkach lub niewielkich kociołkach, gdyż dłużej będzie ciepła a przez to smaczniejsza. Do dekoracji potrawy posłużą nam drobno posiekany szczypiorek lub koper.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, do zupy można dodać niewielką ilość białego wytrawnego wina. Dodatek wędliny nie jest konieczny; zupa będzie równie smaczna bez niej. Kremowa konsystencja i silny aromat czynią zupę serową wykwintna propozycją zarówno na co dzień, jak i od święta. Warto wypróbować inne warianty tego posiłku, jak zupa serowa z pieczarkami, zupa serowa z mięsem mielonym, zupa serowa z klopsikami, zupa serowa z makaronem, zupa serowa z serków topionych, zupa serowa krem, zupa serowa wegetariańska czy zupa serowa cebulowa

Was this helpful?

0 / 0