Zupa szczawiowa

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Zupa szczawiowa to zazwyczaj nieomylny znak, że nadeszła długo oczekiwana, wytęskniona wiosna. Szczaw trudno kupić w postaci mrożonej, dlatego kiedy przychodzi sezon, warto to wykorzystać. Jeśli mieszkamy za miastem, wystarczy przejść się po okolicy, by go zdobyć, ponieważ szczaw rośnie na łąkach i pastwiskach. Szczawiowa, przez dzieci znienawidzona, przez dorosłych doceniana, równie dobrze smakuje na ciepło, jak i na zimno. Dietetycy i specjaliści od zdrowego żywienia radzą, by szczaw równoważyć szpinakiem, ponieważ ten pierwszy „wyciąga” z naszego organizmu żelazo, zaś szpinak jest nieocenionym źródłem tego składnika.

Zupa szczawiowa z jajkiem

Do przyrządzenia zupy szczawiowej będziemy potrzebować ćwierć kilograma włoszczyzny, dwadzieścia dag szczawiu, półtora litra wody, dwie kostki rosołowe (mogą być warzywne lub drobiowe), cztery dag mąki, ćwierć litra mleka, dwóch surowych żółtek, trzy dag masła oraz śmietankę, sól i pieprz. Dodamy jeszcze jednego ziemniaka, ugotowane na twardo jaja oraz śmietankę.

Przystępujemy do gotowania. Wszystkie warzywa dokładnie czyścimy i gotujemy do miękkości z dodatkiem odrobiny soli i łyżką masła. Szczaw myjemy, osuszamy, odcinamy ogonki i mielemy w maszynce do mięsa. Połowę umieszczamy w wazie, w której będziemy serwować zupę a pozostałą część gotujemy w niewielkiej ilości wody. Wywar warzywny przecedzamy, podprawiamy mąkę wymieszaną z mlekiem i ponownie zagotowujemy. Dodajemy kostki bulionowe oraz ugotowany szczaw a następnie doprawiamy solą. Żółtka rozcieramy z masłem i energicznie rozprowadzamy w zupie. Kroimy w kostkę ugotowanego ziemniaka oraz marchew i dodajemy do zupy. Całość wylewamy do wazy. Podajemy w ugotowanymi na twardo i pokrojonymi w cząstki jajkami.

Inne propozycje podania zupy szczawiowej to połączenie jej z mięsnymi pulpetami, lanymi kluskami, grzankami czosnkowymi lub ziołowymi, zupa szczawiowa z ryżem, pęczakiem, jajkami faszerowanymi lub kluskami śląskimi, zupa szczawiowa na żeberkach. Zamiast mleka do zabielenia zupy można użyć śmietany kwaśnej lub kremowej. Niestety, z uwagi na obecność w szczawiu niezbyt korzystnych dla ludzkiego organizmu związków (szczawianów), nie zaleca się częstego spożywania tej zupy. Można jednak temu zaradzić i stosować się do rady, która podaliśmy na samym początku. Szczaw ma ciekawy smak i warto wykorzystywać go także w innych potrawach, na przykład w towarzystwie mieszanki sałat, z dodatkiem świeżego ogórka, pomidora i płatków parmezanu, polanych sosem winegret. Jeśli brakuje nam smaku zupy szczawiowej na jesieni i w zimie, możemy zamrozić sobie kilka porcji lub skorzystać z rozdrobnionego szczawiu, sprzedawanego w słoiczkach. Z pewnością nie będzie smakował tak świeżo, jak ten zerwany prosto z pola, jednak będzie stanowił namiastkę tego, co nas czeka kolejnej wiosny, kiedy drzewa zaczynają kwitnąć a na naszych stołach pojawiają się krajowe, pełne słońca i wiosennej świeżości nowalijki.

Was this helpful?

0 / 0