Zwalczanie karaluchów

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Karaluchy to owady wykorzystujące środowisko przekształcone silnie przez człowieka, co robią z jak największą korzyścią dla siebie. Choć znane bardziej z nazwy karaluch, występują również pod nazwą karaczanów. Należą do grupy owadów z podgromady uskrzydlonych, gdyż posiadają bardzo dobrze rozwiniętą drugą parę skrzydeł. Długość ciała karalucha wynosi około 3 centymetrów. Występują one w barwach od czerwonej do czarno- brązowej. Liczą około 3600 gatunków, jednak tylko mała ich część zamieszkuje Europę środkową. W większości można je spotkać w krajach tropikalnych i subtropikalnych. Z reguły należą do gatunku owadów lądowych. Słabo latają jednak w ich przetrwaniu z pewnością pomaga im wyjątkowa zaleta – są wszystkożerne.

Charakterystyka karalucha

Z pewnością każdy doskonale wie jak wyglądają. Ich ciała są owalne i charakterystycznie spłaszczone o ciemnej kolorystyce. Dość duża głowa i wielkie oczy zdecydowanie pozwalają na ich rozpoznanie. Ich głównym narządem zmysłu są czułki, zajmujące całkowita długość ciała. Wykazują one cechy stadne. Rozpoznają się dzięki specyficznemu zapachowi, który wydzielają. To bardzo charakterystyczna woń i ciecz. Poruszają się bardzo chaotycznie w miejsca gdzie znajdują się także inne osobniki. Niektóre z karaluchów prowadzą nocny tryb życia.

Środowisko karaluchów Karaluchy egzystują w miejscach, z których korzysta człowiek. Są to przede wszystkim magazyny, kuchnie, spiżarnie i inne miejsca w których znajduje się żywność, którą wyjadają.

Warto podkreślić, że owady te są wszystkożerne. Równie chętnie gromadzą się we wszelkiego rodzaju szczelinach, szparach, oraz miejscach wilgotnych. Im wyższa temperatura w pomieszczeniu tym ich proces rozwoju jest intensywniejszy. Co zaskakujące – proces rozwoju równie dobrze może trwać zaledwie 21dni, jak i około roku. Karaluchy są niestety nie tylko niemiłymi i dość uciążliwymi lokatorami, są również nosicielami zarazków gruźlicy, tyfusu, cholery, a także larw nicieni.

Zwalczanie karaluchów Karaluchy są bardzo niebezpieczne, gdyż mogą przenosić choroby. Dlatego warto wspomnieć o kilku metodach, które w skuteczny sposób je wyplenią. Sposoby na karaluchy: – zabezpieczenie szpar w ścianach, – uszczelnianie drzwi i okien, – dbałość o brak prześwitów przechodzących przez rurki w ścianach i podłogach, – zastosowanie specjalnych preparatów i past przy kratach wentylacyjnych, – pułapki w postaci głębokich naczyń, które można kupić w sklepie (metoda domowa), – środek na karaluchy np. firmy GLOBOL, – namoczone piwem szmaty – należy je ułożyć na noc w miejscach gdzie występuje najwięcej karaluchów (wyłapane i „pijane” karaluchy należy spalić lub zalać wrzątkiem), – układanie kawałka bułki z maścią siarkową, – miseczki z piwem w które wpadną i się utopią, – przygotowanie na noc balii z wodą, a u jej boku koszyk z resztkami ziemniaków bądź kawałków chleba. W nocy jednak musimy być czujni i gdy zbiorą się w koszu, należy wrzucić go do bali by się potopiły.,

– sprawdzonym sposobem jest również przygotowanie roztworu z cukru, boraksu, mąki i wapnia w proporcjach 4:3:2:1.

Najpowszechniejsze gatunki karaluchów to: – karaczan prusak, – karaluch amerykański – zwany również przybyszką, – karaczan australijski, – karaczan polski, – karaczan wschodni,

– inne.

Was this helpful?

0 / 0