Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Kręgosłup to główna podpora i oś naszego ciała. Dzięki niemu możemy się poruszać i utrzymywać równowagę. Do niego przyczepionych jest wiele kości naszego układu kostnego. To on chroni rdzeń kręgowy, który przekazuje impulsy z mózgu do mięśni. Dopóki nas nie boli lub nie ulegnie wypadkowi co może skutkować nawet paraliżem naszego ciała nie pamiętamy o nim, o funkcjach jakie spełnia i nie troszczymy się o niego. Jeśli zaczyna coś szwankować przypominamy sobie o tym niezmiernie ważnym rusztowaniu całego ciała.
O ile nie ulegniemy jakiemuś nieszczęśliwemu wypadkowi, główną przyczyną bólu kręgosłupa jest jego zwyrodnienie. Cierpią na nie w większości ludzie starsi i jest to wynikiem zużycia się i zdeformowania jego kręgów. Powierzchnie stawów pokryte są tkanką szklistą, ma ona ograniczone zdolności regeneracji. W jej ubytkach powstaje tkanka włóknista, która ma już dużo gorsze właściwości. Ścieranie się tkanki szklistej jest procesem długotrwałym, ale ciągle się pogłębiającym.
Pierwszym objawem zwyrodnienia kręgosłupa są jego bóle. Pojawiają się najczęściej rano, gdy wstajemy z łóżka, później w wyniku rozruszania się zanikają. Bóle takie mogą również wystąpić gdy chory przebywa długo w jednej, wymuszonej pozycji. Pojawiają się w czasie zwiększonego wysiłku fizycznego i nagłych zmian postawy, np. wykonanie skłonu. W późniejszym czasie odczuwalny jest promieniujący ból w kierunku innych części ciała, czyli w stronę ręki, stopy, barku, itp. Dyskomfort można także zauważyć podczas zmian w pogodzie. Napięcie mięśni przykręgosłupowych to jeden z charakterystycznych objawów zwyrodnieniowych. Jeśli dochodzi do zwężenia kanału kręgowego możemy mieć problem z przejściem kilkudziesięciu metrów. Nasze nogi mogą gwałtownie słabnąć a kontynuowanie wędrówki może być możliwe dopiero po chwilowym odpoczynku i zmianie pozycji, np. na siedzącą.
Odcinek szyjny kręgosłupa składa się z siedmiu kręgów. Łączy on czaszkę z klatką piersiową. Jego zwyrodnieniu towarzyszą bóle karku, osłabienie czucia w kończynach zarówno dolnych jak i górnych. Tego typu zwyrodnienia nie da się uniknąć. A uraz kręgosłupa może ten proces tylko przyspieszyć. Najczęstszą przyczyną jest uraz w przypadku stłuczki czy wypadku komunikacyjnego. Jeśli dojdzie do uderzenia naszego pojazdu, a co za tym idzie nagłej zmiany jego prędkości, następuje gwałtowne zgięcie i wyprostowanie szyi. Może to spowodować naciągnięcie mięśni i urazów samych kręgów, łącznie z ich złamaniem. Jednak częstszą przyczyną zwyrodnienia tego odcinka są mikrourazy, które powstają na skutek wstrząsów mechanicznych. Takim wstrząsem może być nawet codzienny bieg po twardej nawierzchni. Szczególnie jeśli nie zadbamy o prawidłową amortyzację, nie dobierając butów o specjalnych właściwościach amortyzujących.
Kifoza to zwyrodnienie kręgosłupa na odcinku piersiowym. Jest to wyginanie się kręgosłupa w stronę grzbietu, powstaje wówczas tak zwany garb. Bez znaczenia jest tu płeć, wiek czy prowadzony tryb życia. Czasem wywołuje je zapalenie stawów lub choroba nowotworowa. Nieprawidłowy tryb życia oraz niektóre choroby mogą przyczyniać się do pogłębiania się skrzywienia. Powoduje ono ściskanie płuc, w tej sytuacji do naszego organizmu trafia mniejsza ilość tlenu a my nie możemy swobodnie oddychać. W większości przypadków pojawia się u ludzi młodych między 15 a 25 rokiem życia. U starszych jest zazwyczaj spowodowana osteoporozą.
Według statystyk nawet osiemdziesiąt procent ludzi skarży się na ból pleców w odcinku lędźwiowym. Mówi się, że może to być jedna z wielu chorób cywilizacyjnych. Choć panuje przekonanie, że dochodzi do niego na skutek nieprawidłowego stylu życia, długiego przebywania w pozycji siedzącej, nadwyrężania mięśni oraz różnych urazów i kontuzji. Upływ czasu także nasila ten proces. Uporczywy ból jest przyczyną zwyrodnień dysków. Dochodzi do osłabienia nóg i problemów z poruszaniem się. Wykrycie przyczyn tych dolegliwości jest niezwykle trudne, dlatego poleca się wizyty u doświadczonych lekarzy albo skierowanie do specjalistycznych klinik.
Najgorszym problemem jest fakt, iż zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa nie można w stu procentach odwrócić. Można jedynie te procesy spowolnić i przynieść ulgę choremu. Leczenie objawowe polega głównie na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Objawy można hamować stosując środki wspomagające chrząstkę stawową. Leczenie operacyjne, o ile pacjent się kwalifikuje do tego typu zabiegu, polega na wymianie niektórych stawów i zastąpieniu ich protezami. To również usunięcie przyczyn uszkodzenia stawu. A wreszcie operacje mające za zadanie skorygować nieprawidłowe ułożenie kości.
Terapia może polegać na przeprowadzaniu zabiegów fizykoterapeutycznych. Właściwa rehabilitacja również może przynieść zaskakujące efekty. Wiele podstawowych ćwiczeń można wykonywać w domu, we własnym zakresie. Pływanie żabką lub na plecach jest zalecane zarówno podczas rehabilitacji jak i w profilaktyce. Pamiętać tylko należy aby podczas wykonywania ćwiczeń nie nadwyrężyć mięśni i kręgosłupa.
Was this helpful?
0 / 0