Żylaki nóg

Piękne i długie nogi to marzenie każdej kobiety. Nie ukrywajmy jednak, że posiadanie pięknych nóg może okazać się krótkoterminowe, nagle czar może prysnąć. Pojawienie się żylaków zmienia wszystko, a kobieta zamiast pokazywać, chowa nogi pod spodniami i unika miejsc gdzie musiałaby je odsłonić.

Żylaki to choroba głównie kończyn dolnych, do której doprowadza niewydolność żylna. Piękne gładkie nogi pokrywają zgrubienia i przebarwienia żylne, co nie wygląda już zbyt dobrze. Jednak nie chodzi o sam negatywny wygląd nóg. Żylaki, które lekceważymy i nie poddajemy leczeniu, maja gorsze skutki, mogą bowiem doprowadzić do owrzodzenia podudzi.

Żylaki nóg – przyczyny

Żylaki często pojawiają się genetycznie ale i mogą być konsekwencją czynników tj.:

 • nadwaga lub otyłość,
 • brak ruchu,
 • praca bez ruchu, głównie na siedząco przez wiele godzin,
 • ciąża (duża zmiana wagi lub duży brzuch w porównaniu z masywnością ciała i nóg, które muszą go utrzymać,
 • wada postawy,
 • jakiekolwiek kuracje hormonalne,
 • nadużywanie słońca,
 • częste kąpiele w gorącej wodzie,
 • sauna ( zbyt często),
 • zakrzepica,
 • wykonywanie ciężkiej pracy w pozycji stojącej.

Żylaki nóg – objawy

Mimo iż niewydolność żył rozwija się stopniowo i wolno, nie pozostaje niezauważalna. Wszystko zaczyna się od obrzęków nóg, pojawiających się wieczorami i nasilających się z godziny na godzinę bardziej. Nogi często sprawiają wrażenie ciężkich i ociężałych, a kończynom towarzyszy coraz częstszy ból i pieczenie. Już w takim momencie należy się zgłosić do lekarza, który skieruje do flebologa, w celu poddania testom na ocenienie poziomu choroby. Badania. Początkowo dochodzi do wykonania USG-doppler, by ocenić pracę żył i ich stan ogólny.

Żylaki nóg – leczenie

Często wykonywane są również badania warikografii, która pozwala na stworzenie mapy(po wstrzyknięciu do żył środka cieniującego) ukazującej nieprawidłowo działające naczynia krwionośne. Możliwym badaniem jest również termografia, która umożliwia ukazanie głębokich żył. Leczenie można zacząć już w chwili zauważenia pierwszych oznak żylaków, kupując w aptekach maści lub kremy, które pomagają zmniejszyć obrzęki, a także likwidują uczucie ciężkich nóg. Jeśli stan żylaków jest już znacznie poważniejszy, leczenie rozpoczyna się od przyjmowania leków doustnych, które maja za zadanie uszczelnić naczynia. Tego rodzaju leki są naturalnego pochodzenia, a w ich skład wchodzi głównie wyciąg z kasztanowca lub rycyny.

Żylaki nóg – operacja

Jeśli nic nie jest w stanie nam pomóc, pozostaje nam leczenie chirurgiczne, poprzez które dochodzi do usunięcia niewydolnych żył. Pierwszym proponowanym zabiegiem chirurgicznym jest skleroterapia, podczas której dochodzi do wstrzyknięcia środka chemicznego. W ten sposób żylaki zrastają się i przekształcają, a w efekcie końcowym dochodzi do ich wchłonięcia. Ta metoda jest zdecydowanie najpopularniejszą i najskuteczniejszą proponowanych zabiegów. Zaraz za nią kriostripping, podczas którego żyły powierzchniowe zostają poddawane zamrażaniu. Chore żyły w przypadku niewydolności zastawek, zostają usuwane, co nazywamy strippingiem, jest to ostatnia z metod, które powstały w celu leczenia żylaków.

Żylaki nóg – profilaktyka

Z pewnością należy unikać przyczyn, które prowadza do ich powstawania. W przypadku pracy stojącej, warto postarać się aby ciężar ciała nie skupiał się w jednym miejscu, a był przenoszony z palców na pięty. Przerwy w pracy na krótki spacer lub zwykłe wyprostowanie kości. Po powrocie do domu, kładąc się spać, dobrze jest ułożyć nogi na podwyższeniu, co poprawia krążenie i zapobiegnie obciążeniu nóg. Bardzo ważne jest odpowiednie obuwie, bez obcasów, a przynajmniej nie wyższych niż 6cm! Nie lekceważ pierwszych oznak, bo ukrywanie nóg w młodym wieku jest równie męczące i krępujące, jak w wieku starszym.

Maści i kremy na zapobieganie powstawaniu żylaków

 • HERBA MEDICUS – żel z liści winogron.
 • JARDIN – balsam do nóg z kasztanem.
 • WIROWIT – krem z wyciągiem z pijawki lekarskiej.

Was this helpful?

0 / 0