Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Żyjemy w świecie, gdzie trzeba ogromnie dużą wagę przywiązywać do jedzenia. Ze względu na to, z czym mamy do czynienia, jedzenie, które spożywamy, nie do końca jest zdrowe, dobre i warte swojej ceny. Po pierwsze, jedzenie spryskiwane jest różnymi nawozami, uprawiane jest tak, by dobrze wyglądało, a niekoniecznie było zdrowe. Poza tym, te wszystkie zgubne dla środowiska katastrofy ekologiczne, również przyczyniają się do tego co jemy. Ponadto pewne grupy produktów są po prostu niewskazane i one powodują obniżenie nastroju, brak chęci do życia, ciągłe zmęczenie, złe samopoczucie i depresję, a także wiele różnych chorób.
Na szczęście coraz więcej ludzi widzi ten problem i stara się o nim mówić głośno. Ludzie już nie bagatelizują tak tego problemu, jakim bez wątpienia jest to, że źle się odżywiamy i jemy rzeczy, które naprawdę nam szkodą i nas trują. Któż więc nie słyszał o żywności ekologicznej, o której w ostatnich czasach tak głośno? Pojawiają się wciąż nowe sklepy z żywnością ekologiczną, wielu ludzi na nią się przerzuca i coraz więcej osób patrzy właśnie na to, co wrzuca do garnka i co kładzie na talerz.
Żywność ekologiczna – definicja
Żywność ekologiczna to pokarmy, które produkowane są metodami rolnictwa ekologicznego z dbałością o wyeliminowanie używania nawozów sztucznych i pestycydów. Takie jedzenie ma przede wszystkim zapewnić ochronę zdrowia, jak również i postawić na zrównoważony system pod względem ekologicznym, ekonomicznym, jak również i społecznym. Taka żywność bowiem nie obciąża środowiska w stopniu większym, niż robią to naturalne ekosystemy. Poza tym jest ona w dużym stopniu niezależna od nakładów zewnętrznych i oczywiście – co ważne – umożliwia zachowanie oraz rozwój wsi i rolnictwa, takiego jaki każdy rolnik by sobie życzył.
Żywność ekologiczna w Polsce
W Polsce sklepy z żywnością ekologiczną pojawiają się coraz częściej, aczkolwiek nie ma ich jeszcze tyle, ile powinno być. Taką żywność kupuje jak na razie 7% polskich konsumentów, a więc jest to jeszcze stanowczo za mało. Należy zatem propagować żywność ekologiczną na różne sposoby. Jeśli zwiększy się zapotrzebowanie, jeśli więcej ludzi zacznie dostrzegać pozytywne strony takiego jedzenia, wówczas z całą pewnością pojawią się miejsca, gdzie bez problemu będzie można kupić wszystko to, na czym człowiekowi zależy. Jeśli spojrzymy na rolnictwo ekologiczne, zobaczymy jakimi metodami ono działa i jakich sposobów gospodarowania dotyczy. Rolnicy, którzy zwracają na to uwagę, stosują środki naturalne, nieprzetworzone technologicznie. Żyzna gleba, zdrowy chów zwierząt, niezatruwanie środowiska daje nam wysoką jakość produktów w każdym aspekcie.
Żywność ekologiczna a zdrowie
Czy ważniejsze jest więc dla nas to, jak taka żywność wygląda, czy to, jak ona smakuje i jakie ma pochodzenie? Z pewnością to drugie kryterium powinno bardziej do człowieka przemawiać. Walczmy o swoje zdrowie i róbmy wszystko co w naszej mocy, by ono dało nam radość, szczęście i długowieczność, na jakiej bardzo nam zależy. Świat, który patrzy jedynie na pięknie wyglądające opakowanie i towar, który prezentuje się nadzwyczaj dobrze tylko z zewnątrz, obniża swoją rangę. Czy dawniej słyszeliśmy o tylu chorobach? Czy dawniej więcej ludzi umierało, niż się rodziło? Czy dawniej znane były te wszystkie choroby, które znamy dziś? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie już sam. Nie doprowadźmy do sytuacji, która całkowicie nas zniszczy. Dbajmy o to co dobre, zdrowe i smaczne!
Was this helpful?
0 / 0