Chrześcijaństwo

Czym różni się spowiedź święta od spowiedzi powszechnej? Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, należy powiedzieć, że główna różnica tkwi w tym, że spowiedź święta odbywa się sam na sam ze spowiednikiem, wyznaje się podczas niej grzechy i dostaje się rozgrzeszenie, umożliwiające przyjęcie pana Jezusa do serca. Zupełnie inne zaś znaczenie ma spowiedź powszechna, z którą mamy do czynienia podczas każdej mszy świętej. Kiedy jest ona mówiona? Czym się charakteryzuje? Na początku trzeba powiedzieć, że w obrządku rzymskim jest to po prostu część mszy Świętej, kiedy to kapłan i wierni odmawiają akt pokuty, który gładzi grzechy powszednie. Nie ma to nic wspólnego z rozgrzeszeniem i w żadnym przypadku kapłan nie daje dzięki takiemu zbiorowemu wyznaniu jakiegokolwiek rozgrzeszenia.

Spowiedź powszechna - tekst

Spowiedź powszechną wyraża następująca formuła:

Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu i Wam Bracia i Siostry, że bardzo zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem. Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Przeto błagam Najświętszą Maryję zawsze Dziewicę, wszystkich Aniołów i Świętych i Was Bracia i Siostry o modlitwę za mnie, do Pana Boga Naszego. Amen

Spowiedź powszechna w Kościele Katolickim

Taka spowiedź powszechna w Kościele Katolickim oznacza akt pokuty. Czym więc on jest? Jest częścią obrzędu mszy świętej, który składa się z poszczególnych elementów. Pierwszy to wezwanie kapłana, następnie chwila ciszy, która jest próbą skierowana się do Boga, by odpuścił nam grzechy. Z pewnością nie można pod żadnym względem mylić żalu za grzechy, właśnie z tym aktem pokuty. W tym przypadku bowiem jest to po prostu stanięcie z Panem Bogiem twarzą w twarz, w postawie skruchy, żalu i z pragnieniem zmiany swoim życiu. Poprzez taką spowiedź powszechną zostają nam odpuszczone takie lekkie, powszechne grzechy, które popełniamy na co dzień, w każdej godzinie naszego życia. Nie należy więc nigdy, za żadne skarby myśleć, że idąc na mszę, można oczyścić się z grzechów i pójść do Komunii Świętej. Od tego jest bowiem spowiedź święta, jako jeden z sakramentów, który powinien być podstawą dla każdego człowieka.

Ważne, żeby umieć to odróżniać i wiedzieć, jakie są różnice, pomiędzy jedną, a drugą spowiedzią. Odgrywa to bowiem diametralną i pierwszorzędną rolę, bez której nie można jakkolwiek postępować.

Czasami coś, co dla jednego wydaje się być rzeczą oczywistą, dla kogoś innego, jest zupełnie nieznane. Warto poświęcić czas, żeby poznać takie podstawowe pojęcia, jakie w Kościele obowiązują i jakie dla każdego człowieka stanowią ważną rzecz.
Formułkę spowiedzi powszechnej z pewnością zna każdy. Dzieci uczą się jej już wtedy, kiedy idą do pierwszej komunii. W każdym kościele może ona mieć trochę zmienioną formę, jednak zawsze ma takie samo znaczenie. Jej celem jest pokazanie, że żałujemy za to co robimy w życiu źle i chcemy, żeby Bóg nam to wybaczył, a my zrobimy wszystko, żeby tylko się poprawić. Nie bez powodów również bijemy się przy tym w pierś. To jest bardzo ważna część każdej mszy świętej.

Komentarze:
magdalena razowska 2012-02-19 16:39:47

to sie niczym nie różni i już ok

Jadwiga 2012-03-15 11:55:56

Bóg i tak zna nasze grzechy.W tym wszystkim chodzi o wyznanie ich -przyznanie sie przed księdzem,stanowiącym łącznik między Bogiem a człowiekiem

Trex 2012-04-05 15:57:28

No wg Kościoła Katolickiego się różni. Inaczej nie byłoby sensu rozdzielać tych dwóch rodzajów spowiedzi. Poza tym takie wyznanie grzechów pełni rolę psychologiczną - wielu ludziom jest łatwiej, że wyrzucili z siebie to, co im siedzi na duszy.

NIE WAŻNE WAŻNE , ZE JEST 2012-04-26 18:07:42

DZIEKUJE ZA TEN TEKST SPOWIEDZI POWSZECHNEJ, BARDZO MI POMOGLIŚCIE!!!. JESZCZE RAZ DZIĘKI !!!!:)

ZAATROSKANY KATOLIK 2012-12-17 14:50:41

Jestem katolikiem ale uważam, że spowiedź uszna to największa pokuta dla uczciwego człowieka. Księża zastanawiają sie czemu coraz mniej osób chodzi do koscioła. Może to jest własnie odpowiedź.

Teresa 2013-02-18 14:37:42

Jak ważna jest spowiedź , wyznanie grzechów ,oczyszcza nas a zarazem sumienie staje się bardziej wrażliwe .

Delta 2013-03-21 10:20:58

Czy widzieliście, żeby w nowym Testamencie ktokolwiek spowiadał się ludziom? Słowo Boże wyraźnie mówi: "Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus..." 1 Tm 2, 5 W Liście Do Hebrajczyków jest wyraźnie napisane, że Jezus Chrystus jest naszym Arcykapłanem w niebie i to On odpuszcza nam grzechy, które wyznajemy bezpośrednio Jemu! "Dzieci moje, piszę wam to dlatego, żebyście nie grzeszyli. Jeśliby nawet ktoś zgrzeszył, mamy Rzecznika wobec Ojca - Jezusa Chrystusa sprawiedliwego." 1 J 2, 1

Dorota 2013-11-24 23:35:11

W Nowym Testamencie sam Jezus powiedział do apostołów - czyli ludzi: "Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane." J 20; 23

ted 2015-05-24 15:58:56

czy musowo wymieniać grzechy a czy nie wystarczy powiedzieć np. nie zabiłem itp. czyli wymienić to co się nie zrobiło bo patrząc na 10 przykazań i nie tylko to trzeba robić listę i to dość długo

K.G 2016-01-10 19:40:06

Wiele lat chodziłam do spowiedzi i komunii, czułam się z tym b.dobrze taka byłam czysta, rozgrzeszona, nawet z tych małych grzeszków. Ale coś się zmieniło. Kiedyś uważałam księży za ludzi świętych, wybranych przez Boga, wierzyłam w to mocno. Dopóki nie zaczęły się te afery w kościołach, dopóki nie zaczęło wychodzić na światło dzienne, co niektórzy kapłani robili i robią nadal, jak żyją z kim żyją /mam znajomą która mieszka z księdzem, niby tzw,gosposia, ale wiem od niej jak to wygląda/. Jest z tego powodu mi bardzo ciężko, zawiodłam się na kapłanach. Jak ja mam się spowiadać do księdza ze swoich grzechów, i on mnie będzie pouczał, że np.źle postępuję, skoro on sam to robi. Jest mi naprawdę ciężko, nie wiem co robić, dawno nie byłam u spowiedzi, a to się kłóci z moją wiarą, wychowaniem.......

biedronka 2016-01-15 02:38:51

cytat:....Wiele lat chodziłam do spowiedzi i komunii, czułam się z tym b.dobrze taka byłam czysta, rozgrzeszona, nawet z tych małych grzeszków. Ale coś się zmieniło. Kiedyś uważałam księży za ludzi świętych, wybranych przez Boga, wierzyłam w to mocno. Dopóki nie zaczęły się te afery w kościołach, dopóki nie zaczęło wychodzić na światło dzienne, co niektórzy kapłani robili i robią nadal, jak żyją z kim żyją /mam znajomą która mieszka z księdzem, niby tzw,gosposia, ale wiem od niej jak to wygląda/. Jest z tego powodu mi bardzo ciężko, zawiodłam się na kapłanach. Jak ja mam się spowiadać do księdza ze swoich grzechów, i on mnie będzie pouczał, że np.źle postępuję, skoro on sam to robi. Jest mi naprawdę ciężko, nie wiem co robić, dawno nie byłam u spowiedzi, a to się kłóci z moją wiarą, wychowaniem.......WŁAŚNIE, napisałabym to samo !

Henryk 2016-02-22 08:08:53

Mam rodzinę i nie pisze komentarzy w internecie przecież mogę spędzać czas z rodziną Uczyńcie tak samo

wieslaw 2016-04-10 00:03:29

henryk ty stara pierdolo zajmij sie rodzina i nie zawracaj d..y na forum

gość 2016-04-25 18:19:58

A ja myśle aby żałować za grzechy ,i rozmawiać z Bogiem nie potrzeba pośrednika który póżniej na forum sie wypowiada

Danuta 2016-12-31 11:20:38

Moja wypowiedź jest taka sama jak K.G. i Biedronki.

JAGODA 2017-02-08 12:35:37

ZAWSZE MAM PROBLEM Z SPOWIEDZIĄ JESTEM OSOBĄ STARA I NIE WIEM CO MAM POWIEDZIEC BO RACHUNEK SUMIENIA TRZEBA ZROBIC TYLKO GRZECHY SA INNE POWSZECHNE

katoliczka 2017-04-30 17:08:11

Też mam problem ze spowiedzią.Jestem już w starszym wieku i chciałabym by spowiedż stała się powszechną.Jest to dla mnie krępujące szeptanie do ucha.Wiem,że bardzo dużo księży,również solidnie grzeszy.Są ludżmi ,tak jak i my,więc po co te szopki.Bóg jest jeden i wszystkowiedzący ,więc jak to tłumaczyć?

Kamila 2017-10-29 00:02:35

Uwazam, ze celibat jest nie realny. Zostal wprowadzony po soborze w 4 wieku. tzn , ze nie wprowadzil go Jezus tylko duchowni kilka wiekow po Chrystusie. I po co? Jesli nie wiadomo o co chodzi to zawsze o pieniadze. Ksiazka Mlot na czarownice kto ja napisal? zakonnicy. Przeczytajcie sobie.

Katolik 1 2017-10-31 17:25:49

łącznikiem między Bogiem i człowiekiem jest Jezus Chrystus.I to przed Bogiem wyznajemy grzechy.

Zbulwersowana. 2017-11-04 18:12:59

Wierzę w Boga a nie w księży .I wierzę że kiedy gorąco Boga przepraszam za moje winy to są mi odpuszczone. Do teraz z żenadą wspominam czasy kiedy przystępowałam do spowiedzi i musiałam wysłuchać nauki jak mam żyć od księdza który żył w związku z kobietą i miał z nią syna. Nie zarzekam się ale na tą porę mówię nigdy więcej.

Jolanta 2017-11-07 08:20:52

Jestem za spowiedzią powszechną !!!

Agata Trojanowska 2017-11-27 15:24:22

Bardzo proste heheh

romi 2017-11-28 20:10:23

moja mama powiada jak chcesz sie pomodlic to i w kiblu to zrobisz