Aerobik

aerobik-2

Bez względu na wiek i figurę, nie ma kobiety, która nie lubiła by o siebie zadbać i spędzić czasu w miłym gronie kobiet. Wiele kobiet, prowadzących aktywne życie, wieczorami, by oderwać się choć na chwilę od szarej codzienności, spotyka się na małej sali w babskim gronie, tam dba o figurę, plotkuje i przy okazji świetnie się bawi. Co to jest aerobik? To zbiorowe ćwiczenia, pod okiem trenera/trenerki przy muzyce. Treningi odbywają się w kilkuosobowych grupach (w zależności od wielkości pomieszczenia). Muzyka do aerobiku jest rytmiczna i skoczna, żeby pobudzała do ruchu.

Aerobik – ćwiczenia

Trenerka stojąc na przodzie całej grupy (zazwyczaj kobiet) pokazuje w rytm muzyki kroki, a osoby ćwiczące naśladują ją, patrząc również na siebie w lustra (sale do aerobiku są zazwyczaj całe w lustrach, by ćwiczący dokładnie widzieli swój ruch, a trenerka mogła korygować ich błędy). Trening zazwyczaj trwa około 40-45 min i odbywa się 2-3 dni w tygodniu. Jednak zanim podejmiesz decyzję o ćwiczeniach aerobiku, wybierz się do klubu w którym chciałabyś ćwiczyć i poproś o ofertę dotyczącą aerobiku. Jeśli nie mamy pieniędzy na takie zajęcia z instruktorką, nic straconego – można ćwiczyć też aerobik w domu! Podstawowe kroki aerobiku znajdziemy w Internecie.

Aerobik – rodzaje

LOW IMPACT – to aerobik w którego skład wchodzi zestaw prostych i bezpiecznych ćwiczeń. Trenerka nie wymaga od ćwiczących dużej intensywności, tak więc to idealny aerobik dla początkujących, ze słaba kondycją fizyczna, starszych lub dla pań w ciąży. Trening aerobiku zawsze odbywa się pod okiem trenera lub trenerki. Ćwiczenia najczęściej wykonywane w czasie treningu to marsz, wymachy, wykroki, unoszenie nóg i kolan itp.

HI- LOW – rodzaj aerobiku gdzie ćwiczący wykonują układy choreograficzne. Ćwiczenia wykonywane o dużym natężeniu, na przemian z ćwiczeniami w wolniejszym tempie, by każdemu starczyło sił. Muzyka towarzysząca ćwiczącym to głównie hip hop, pop itp. Ćwiczenia wykonywane tą metoda potrzebują dużej przestrzeni dla ćwiczących. Są bezpieczne gdyż nie obciążają stawów i mięśni mimo iż brzmią tak groźnie i wymagają zaangażowania całego ciała. Trening HI- LOW polecany jest dla osób o lepszej kondycji fizycznej, ćwiczących aerobik na poziomie średnio zaawansowanym lub zaawansowanym. Regularne ćwiczenia prowadzą do polepszenia kondycji oraz sprawności ciała jak i zamianie tkanki tłuszczowej na mięśniową.

BODY BALL to rodzaj aerobiku, w którym do wykonania większości ćwiczeń potrzebne są piłki (o ok. 65cm). Ten rodzaj ćwiczeń zaleca się głównie dla osób z problemami kręgosłupa, słabymi mięśniami, potrzebujących relaksu i poprawy postawy. Zajęcia są najbezpieczniejszą forma z wszystkich proponowanych. Odpowiednie dla każdego bez względu na wiek czy ciążę, ponieważ delikatne balansowanie na piłce w zmiennych pozycjach wzmacniają mięśnie i kształtują sylwetkę. Utrzymując regularność ćwiczeń dochodzi do ukształtowania i wzmocnienie mięśni ciała, a także poprawy układy krążeniowo- oddechowego.

TBC to forma zajęć w której dochodzi do użycia np. ciężarków i ćwiczeniach na rzeźbę mięśni. Taki rodzaj ćwiczeń pięknie kształtuje sylwetkę i zamienia tkankę tłuszczowa w mięśnie. Tego rodzaju ćwiczenia wymagają więcej wysiłku fizycznego więc nie są specjalnie wskazane dla osób starszych lub tych ze słabą kondycją. Dużym plusem tego rodzaju ćwiczeń jest przyśpieszenie spalania tłuszczu, poprawienie przemiany materii i poprawienie koordynacji ruchowej.

STEP AEROBIK – ćwiczenia urozmaicone są o stopień na który ćwiczące wchodzą i schodzą w rytmie muzyki. Wykonuje się te same ruchy co bez stopnia, stopień posiada regulowaną wysokość. Ćwiczenia na stopniu jako główny cel stawiają sobie modelowanie dolnych części ciała: brzuch, pośladki, uda. Ćwiczenia są prostsze do wykonania od pozostałych, zawierają proste układy choreograficzne, podstawowe kroki łatwe do zapamiętania i przyjemną muzykę ułatwiające ćwiczenia. Taka forma ćwiczeń poprawia kondycję, zwiększają wytrzymałość i pozwalają na spalenie tkanki tłuszczowej, wzmacniając dolne partie ciała. Ćwiczenia są zabronione dla osób z problemami kręgosłupa oraz stawów skokowych i kolanowych.

FAT BURNING to zdecydowanie rodzaj ćwiczeń należący do grupy zaawansowanej, gdzie rytm ćwiczeń jest bardziej intensywny z naciskiem na spalanie tkanki tłuszczowej. Muzyka zdecydowanie różni się od tej przy innych rodzajach aerobiku, jest wolniejsza i spokojniejsza. Ćwiczenia są proste, spokojne, nie wymagają zbyt dużego wysiłku i tworzą prosty układ choreograficzny, idealny dla osób starszych, otyłych czy o słabej kondycji ruchowej. Ćwiczenia głównie wzmacniają brzuch, biodra, uda, pośladki, nie obciążając tym samym stawów. To bardzo dobry aerobik na odchudzanie.

CALLANETICS to rodzaj aerobiku polegający głównie na wielokrotnym powtarzaniu ćwiczeń. Jego głównym zadaniem jest utworzenie mięśni i ich wyszczuplenie. Osoba regularnie ćwicząca ma szansę osiągnąć smukłe pośladki, podniesione pośladki, plaski brzuch i piękne ramiona. Ćwiczenia muszą odbywać się pod okiem instruktora, gdyż źle wykonane mogą się skończyć niebezpiecznie np. niedokrwieniem pracujących mięśni.

Was this helpful?

0 / 0