Starożytny grecki filozof Arystoteles często powtarzał swoim uczniom: „Nic tak nie niszczy organizmu jak długotrwała fizyczna bezczynność”. Powinniśmy zrozumieć jedną prostą prawdę, że prowadząc aktywny tryb życia, nie tylko chronimy swoje zdrowie, ale również pozbywamy się chorób. Nie mówmy „nie mamy czasu”, „to nie dla mnie”. Spróbujmy zmienić swój stereotyp myślowy.
Aktywność ruchowa to klucz do zdrowia i długiego życia. Uwierzmy więc w słowa: RUCH TO ZDROWIE chcemy przecież być młodzi, zdrowi i sprawni. Każdy w zależności od wieku, wagi i stanu zdrowia znajdzie coś dla siebie.
Aktywność ruchowa a zdrowie
Uzdrawiający chód
Chód nazywany jest królową ćwiczeń fizycznych. W żadnych innych ćwiczeniach nie osiąga się takiej harmonii w pracy mięśni i krwi. Chód nie wymaga specjalnego ubioru ani sprzętu. Można go uprawiać w dowolnym czasie wolnym, w każdą pogodę. Codzienny spacer to wspaniały stymulator serca i układu krwionośnego. Najlepiej spacerować po parku lub lesie i oddychać świeżym powietrzem, dotleniać płuca.
Bieg
Jeśli nabierzemy kondycji po codziennych spacerach zacznijmy biegać. Starożytni Spartanie mawiali: „jeśli chcesz być silny-biegaj, chcesz być zdrowy – biegaj, chcesz być mądry – biegaj”.
Uzdrawiający bieg wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, zmniejsza (spala) cholesterol, normalizuje przemianę materii, ciśnienie, wzmacnia kręgosłup, mięśnie, stawy. Jest najlepszym środkiem wzmacniającym odporność. Trzeba tylko pamiętać o dostosowaniu biegu do swoich możliwości i zastosować zasadę stopniowego zwiększania obciążenia.
Jakich zasad należy przestrzegać uprawiając bieg?
- Dopasować odpowiednie obuwie ze zgrubieniem pod piętą
- Lepiej biegać po ziemi lub trawie (amortyzują bodźce)
- Biegać lekko, swobodnie, maksymalnie rozluźniając mięśnie
- Stopniowo zwiększać czas biegu
- Na początku łączyć bieg z chodem
- Bieg zawsze powinien przynosić radość
Nordic walking
To marsz ze specjalnymi kijkami, na które przenosimy ciężar ciała. Jest to sport przeznaczony dla wszystkich, nawet dla osób starszych i kobiet w ciąży. Poprawia kondycję organizmu.
Nordic walking jest bardzo bezpieczny, bo nie obciąża stawów i kręgosłupa. Dodatkowym atutem jest fakt, że maszerować z kijkami można przez cały rok i w zasadzie wszędzie.
Podczas wszystkich zaproponowanych form wysiłku fizycznego, uwalniają się w mózgu endorfiny, czyli hormony szczęścia. Aktywność ruchowa poprawia także nastrój i zwiększa apetyt na życie.
Was this helpful?
0 / 0