Ćwiczenia na barki

cwiczenia-na-barki-2

Na świecie panuje ogólny trend i moda na zdrowy tryb życia, a co za tym idzie zdrowe odżywianie się i uprawianie sportów. Nikomu nie zaszkodzi – oczywiście w miarę zdrowego rozsądku – wykonanie kilku ćwiczeń polepszających ogólne samopoczucie i działających na sylwetkę człowieka. Trzeba jednak pamiętać, aby w doborze ćwiczeń uwzględnić stan swojego zdrowia i możliwości własnego ciała. Najlepiej jest rozpocząć treningi pod okiem wykwalifikowanego trenera na sali gimnastycznej lub w siłowni.

Ćwiczenia powinny być przeznaczone na wybrane lub wszystkie partie ciała. Jeśli chcemy wzmocnić mięśnie brzucha wybierzmy zestaw ćwiczeń oparty na wzmocnieniu zarówno mięśni prostych brzucha, jak również skośnych. W przypadku, kiedy istnieje potrzeba wzmocnienia mięśni barków i mięśni naramiennych ćwiczenia na barki muszą zostać opracowane dokładnie i szczegółowo. Tylko dzięki profesjonalnemu podejściu do sprawy można wyrzeźbić i powiększyć obwód ramion.

Zestaw ćwiczeń na barki może zostać opracowany wraz z trenerem na siłowni, jednak wykonywać je można w domu. Przy użyciu sztangi i hantli można uzyskać imponujące efekty codziennych poczynań. Warunkiem jest systematyczność wykonywania ćwiczeń, nie przerywając ich z błahych powodów. Niestety bez wysiłku fizycznego nie można osiągnąć efektów szerokich barów i tylko trening i mozolna praca przyczyni się z pewnością do wyrzeźbienia górnych partii ciała. Dla osób o wątłej figurze poleca się poza ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie barków, ćwiczenia na przyrost masy mięśniowej. Popularnie mówi się na nie ćwiczenia na masę. Mają one na celu zwiększenie obszarów ciała i widocznych jego elementów odpowiadających za wygląd ramion i barków. Kiedy masa mięśniowa zostanie wydobyta i nabierze odpowiednich kształtów można przystąpić do jej dalszego ukształtowania.

Odpowiednio dobrane ćwiczenia na barki sprawią, że klatka piersiowa ulegnie widocznemu poszerzeniu i nabierze zadowalającego wyglądu. Bardzo dobre rezultaty uzyskuję się poprzez ćwiczenia na barki z hantlami. Zaczynając od ćwiczeń z mniejszymi kilogramami hantli, w miarę polepszania się kondycji ramion i barków zwiększa się ilość podnoszonej masy. Im więcej kilogramów unosi się do góry, tym lepiej kształtuje się zarys ramion. Jak już wspomniano najlepszym rozwiązaniem są ćwiczenia w siłowni, pod okiem instruktora. Już na samym początku oceni on fachowym okiem stan naszych mięśni barków i dobierze cykl ćwiczeń w taki sposób, aby zbytnio nie sforsować i nie przemęczyć organizmu.

Ćwiczenia na barki i plecy mają na celu poprawę kondycji, a nie doprowadzenie do licznych zakwasów mięśni i nadwyrężenia ich. Wykonywane pod ścisłą kontrolą instruktora ćwiczenia mogą zostać wzmocnione, jeśli zajdzie taka potrzeba lub zmienione, aby nie nadwyrężały barków. Dla osób, które z różnych względów: finansowych lub osobistych nie chcą uczęszczać do siłowni udostępniono wiele materiałów szkoleniowych dotyczących wykonywania ćwiczeń na barki. Znaleźć je można w czasopismach sportowych o tematyce kulturystyki i w książkach opisujących zestawy ćwiczeń zarówno dla początkujących, jak też zaawansowanych.

Niewyczerpanym źródłem przedstawiającym takie ćwiczenia jest Internet. Nawet nie posiadając żadnych narzędzi do uprawiania sportu można wzmocnić mięśnie i cieszyć się wspaniałą sylwetką poprzez ćwiczenia na barki w domu. Zwłaszcza ćwiczenia na mięśnie barków dają możliwość uprawiania ich bez sprzętu potrzebnego do ich wykonywania. Należą do nich: pompki boczne, pompki w staniu na rękach. W domowych warunkach wykorzystuje się dla polepszenia efektywności ćwiczeń bańki napełnione wodą, które zastępują hantle.

Was this helpful?

1 / 0