Depilacja – na czym polega i kto z niej korzysta?

Dziś depilacja jest naturalnym sposobem dbania o własne ciało i wygląd. Kobiety, depilacje traktują jako codzienną dbałość o higienę i obowiązek mający na celu piękny i gładki wygląd skóry. Winnym intensywności owłosienia u kobiet jest poziom męskiego hormonu, który może spowodować męskie owłosienie na kobiecym ciele np. na brodzie, klatce piersiowej itp. Depilacja to zabieg kosmetyczny wykonywany profesjonalnie w gabinecie kosmetycznym przez upoważnione i przeszkolone, do jego wykonania, kosmetyczki. Wykonanie depilacji jest również możliwe w domu, jednak innymi środkami niż w gabinecie kosmetycznym, zdecydowanie łagodnymi i bezpiecznymi. Tego typu środki do depilacji są możliwe do zakupu w drogeriach kosmetycznych. Depilacja polega na usunięciu zbędnych włosków na danych partiach ciała i twarzy.

Depilacja maszynką do golenia

Depilacja maszynką do golenia, wykonywana w domowym zaciszu wanny, pełnej wody z puszysta piana. Kiedyś to była jedyna z metod. Ostra maszynka do golenia i kłótnia między małżonkami, kto komu podbiera maszynki. To było dość krępujące dla kobiet. Dziś maszynki są już coraz lepsze, jednak kobiety traktują je jak awaryjną deskę ratunku, potrzebną do szybkiego usunięcia owłosienia np. przed nieplanowanym wyjściem.

Depilacja depilatorem

Depilacja depilatorem pojawił się na rynku zaraz po maszynkach do golenia. Nie zdały jednak egzaminu u wielu kobiet, które zakupiły depilator i po jednym użyciu schowały w głąb szafy, gdzie leżą do dziś. Metoda okazała się zbyt bolesna i dziś stosowana jest jedynie przez kobiety odporne na ból. Depilator ma tę wadę, że często powoduje wrastanie włosków.

Depilacja woskiem

Depilacja woskiem jest jedną z najpopularniejszych metod usuwania owłosienia. Tej metody poddają się nie tylko Pani ale i Panowie, którym owłosienie przeszkadza lub nie podoba się na ciele. W profesjonalnym gabinecie kosmetycznym, depilacja woskiem odbywa się przy zastosowaniu różnego rodzaju wosku kremowego np. waniliowe, miodowe, aloesowe, karmelowe, czekoladowe, truskawkowe i wiele innych wosków twardych. Każdy z nich posiada w składzie odpowiednie witaminy i zapach, który unosi się podczas rozgrzewania wosku. Przed zabiegiem depilacji, skóra pacjentki powinna być oczyszczona i odtłuszczona, by wosk mógł dobrze przykleić się do włosów. Wosk po odpowiednim rozgrzaniu nakładany jest na daną partię ciała szpatułką lub rolką z woskiem o różnych kształtach zakończenia (rodzaj zakończenia wybiera się w zależności od miejsca do depilacji). Po nałożeniu wosku na skórę, kładziemy na posmarowane miejsce pasek plastra flizelinowego, po czym szybkim i gwałtownym ruchem zrywamy go w przeciwnym kierunku do wzrostu włosów. Skóra po depilacji jest początkowo czerwona i bardzo podrażniona, szczególnie pod pachami i w okolicy bikini.

Po zerwanym plastrze, kosmetyczka zmywa skórę po depilacji specjalnym środkiem czyszczącym od resztek wosku i natłuszczającym skórę. W pierwszych dniach po depilacji, należy w domu stosować preparaty aloesowe lub zawierające panthenol, by złagodzić zaczerwienienia skóry. Warto również zainwestować w kremy lub ampułki, które zwalniają wzrost włosków. Efekt depilacji woskiem, utrzymuje się około 3 tygodni, w zależności do szybkości wzrostu włosa. Intensywność owłosienia często jest zależna od karnacji (blondynki mają nie tylko rzadki ale i niewidoczny włos, zaś brunetki, częsty, gęsty i widoczny). Depilacji woskiem nie powinny poddawać się osoby o bardzo wrażliwej skórze lub skłonności do pękających naczynek. Zabieg można wykonać przy 5-10mm długości włosa.

Depilacja cukrowa

Depilacja cukrowa to niezastąpiona metoda dla osób o bardzo wrażliwej skórze lub typowych alergików. Pasta cukrowa zawiera jedynie cukier, sok z cytryny i delikatne zioła łagodzące. Jest metodą naturalna i delikatną, nie podrażnia więc skóry w przeciwieństwie do powyższych metod. Pasta cukrowa nie przykleja się do skóry, jak wyżej wymieniony wosk, tak więc podczas depilacji usuwane są jedynie włoski. Depilacja cukrem jest zalecana głownie w okolicach bikini, pod pachami czy na twarzy. Po jej zastosowaniu na ciele nie zostają żadne ślady, a skóra jest pięknie oczyszczona peelingiem cukrowym. Pozostałości po paście cukrowej zmywamy jedynie letnią woda, tak więc kolejny plus zabiegu, nie potrzebujemy żadnych dodatkowych środków do oczyszczenia skóry. Depilacja pastą cukrową polega na ręcznym nakładaniu masy na ciało i okrężnymi ruchami jej masowaniu. Włoski usuwane są wraz z cebulkami, a zabieg można wykonać już przy 2mm odroście włosa.

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa – zabieg, który należy powtarzać w zależności od intensywności owłosienia. Po zabiegu nie występują blizny, wiec nie ma obawy o efekty uboczne (jedynie w przypadku skóry wrażliwej zdarzają się małe strupki). Zabieg wykonywany przy pomocy lasera, który emituje intensywne, pulsujące światło. Największym plusem depilacji laserowej jest brak jakichkolwiek uszkodzeń skóry, oraz bezpowrotny odrost włosków. Pierwszy zabieg laserowy musi być poprzedzony konsultacją dermatologiczną, by lekarz ocenił stan skóry. Skóra powinna być ogolona, 2 dni przed zabiegiem i umyta. Nie wolno jej niczym smarować ani też korzystać z solarium. Depilacja laserowa jest niemożliwa do wykonania w przypadku ciąży, skłonności do znamion, stosowaniu leków światło uczulających lub świeżej opalenizny. Zabieg depilacji laserowej jest zdecydowanie najdroższym

Was this helpful?

0 / 0

Depilator - jaki wybrać? - MEGAPEDIA

Depilator - jaki wybrać? - MEGAPEDIA

[…] usuwają nawet kilkadziesiąt włosków jednocześnie. Warte polecenia są te ostatnie, bowiem depilacja za pomocą takich urządzeń będzie o wiele szybsza.  Depilatory do usuwania pojedynczych […]

Comments are closed.