Gimnastyka artystyczna

gimnastyka-artystyczna-2

Gimnastyka artystyczna jest dziedziną sportu, uprawianą głównie przez dziewczyny w wieku od 4 do 25 lat. Polegającą na wykonywaniu trudnych układów akrobatyczno-taneczno-gimnastycznych, również z użyciem przyborów takich jak: piłki, wstążki, obręczy, maczug bądź skakanki.

Gimnastyka artystyczna – ćwiczenia, trening

Dziewczęta trenujące gimnastykę artystyczną są zobowiązane do ćwiczeń na specjalnych planszach. Gimnastyczki oprócz ćwiczeń na rozciąganie i na gibkość dla poprawy koordynacji ruchowej ćwiczą prosty i standardowy taniec klasyczny.

Gimnastyka artystyczna – figury

Układ indywidualny trwa około 1,30 h. Dziewczęta przygotowują po 4 układy z pomocami (przyrządami) bądź bez, w zależności od pomysłu. Zbiorowe grupy składają się z 5 do 6 zawodniczek, wszystko zależy od grupy wiekowej dziewczyn. Tańczą one po 2 układy, a czas jednego trwa około 2,30 min. Ocena drużyn juniorów wynosi maksymalnie do 30 punktów, natomiast w grupach seniorskich to 20 punktów za każdy układ taneczny.

Gimnastyka artystyczna – kategorie wiekowe

  1. Senior – klasa M.
  2. Junior – klasa I.
  3. Junior Młodszy – klasa II do 12 lat.
  4. Młodzi – klasa III dzieci do 10 lat.
  5. Klasa młodzieżowa, dzieci do 9 lat.

Gimnastyka artystyczna – stroje

Do gimnastyki artystycznej potrzebne są specjalne stroje. Dziś dostępnych jest ich bardzo wiele, są barwne, strojne, pięknie przyozdabiane, a także wygodne i elastyczne, by nie utrudniały pokazu.

Was this helpful?

1 / 0