Jak dobrać buty do biegania?

jak-dobrac-buty-do-biegania-2

Jogging czyli popularne bieganie. Jest to sport, który może uprawiać właściwie każdy, nie ma tu znaczenia wiek czy płeć. Jedynymi przeciwwskazaniami są: otyłość (ponieważ bieganie znacznie obciąża stawy), problemy z kręgosłupem, nadciśnienie, cukrzyca czy problemy z sercem. Wielu lekarzy twierdzi, że częste bieganie korzystnie wpływa na nasz układ krwionośny, gdyż ułatwia dostarczanie tlenu do wszystkich komórek ludzkiego ciała. Dzięki joggingowi zwiększa się odporność organizmu. Bieganie również ułatwia nam kontakt z przyrodą i otaczającym nas świecie jest przyjemny, szczególnie gdy dopisuje pogoda.

Aby zacząć przygodę z tą dyscypliną sportu musimy zaopatrzyć się w odpowiedni ubiór i co wbrew pozorom najważniejsze we właściwe obuwie, specjalnie przeznaczone do biegania. Wiele osób twierdzi bowiem, że biegać można nawet w trampkach. Oczywiście jest to myślenie błędne. Strój przeznaczony do biegania powinien być przede wszystkim wygodny. To jakiej marki logo ma nadrukowana nasza koszulka czy spodnie ma drugorzędne znaczenie. Po wygodzie drugim parametrem, który należy brać pod uwagę jest materiał z którego zrobiona jest nasza odzież. Powinna być to tkanina wykonana z włókien nie zatrzymujących potu, a więc złym rozwiązaniem będą koszulki bawełniane gdyż co prawda pochłaniają pot, ale go zatrzymują i nie wydalają go na zewnątrz.

Drugim bardzo istotnym elementem stroju biegacza jest odpowiednie obuwie. Stawy skokowe podczas biegu pracują bardzo intensywnie, nie rzadko zdarza się, że zostają przeciążone. Przy czym łatwiej może do tego dojść na twardym podłożu takim jak ulica czy chodnik, wtedy pojawia się ból stawów. Z tego powodu, aby minimalizować ryzyko urazów i kontuzji buty do biegania powinny mieć odpowiednią amortyzację oraz podeszwę o zwiększonej przyczepności. Takie obuwie powinno być także lekkie i odpowiednio dobrane do stopy biegacza.

Na samym początku powinniśmy zastanowić się po jakim podłożu najczęściej będziemy biegać, ponieważ w sprzedaży występują buty z podeszwą przystosowaną do biegania po twardych podłożach, np. asfalt, miękkich takich jak polne czy leśne ścieżki. Są też buty przeznaczone do biegania na bieżni.

Drugim parametrem jest rozmiar obuwia. Musi być ono trochę większe, tak aby duży palec miał swobodę ruchu. Biegając w zbyt małych butach może dojść oprócz bolesnych obtarć również do zejścia paznokcia największego palca. Z kolei pieta nie może ruszać się w bucie i ocierać ścięgna Achillesa. But musi dobrze trzymać stopę.

Kolejnym ważnym wyznacznikiem jest typ stopy. Wyróżnia się trzy typy: neutralna, pronująca i supinująca. W przypadku stopy neutralnej ciężar ciała rozprowadzany jest równomiernie na całej jej powierzchni. Wszyscy posiadający stopy neutralne powinni nabyć buty z amortyzacją ale pozbawione stabilizatora stopy. Podczas biegu stopy pronującej cały ciężar ciała jest przenoszony na wewnętrzną jej krawędź. Jest to zjawisko bardzo często występujące, związane z płaskostopiem. Często stopa pronująca wypycha podeszwy na zewnątrz powodując silne jej zużycie od wewnętrznej strony. Należy wtedy wybrać buty z elementami wzmacniającymi trzymanie pięty we właściwej pozycji. Są one oznaczone jako Control, Stability oraz Stuctured. W stopie supinującej ciężar ciała przenoszony jest na zewnętrzną część stopy. W dobrych sklepach sportowych można kupić buty przeznaczone do tego typu stóp albo po prostu można biegać w obuwiu zarezerwowanym dla stóp normalnych.

Pamiętajmy też o kilku dodatkowych czynnikach, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie butów. Powinny być one kupowane popołudniu, gdy stopy są nabrzmiałe i zmęczone. Najlepiej mierzyć obuwie w tych skarpetkach, których będziemy używać podczas treningów. Bardzo ważne jest by przymierzyć oba buty, czasem zdarza się bowiem, że jedna stopa jest minimalnie dłuższa od drugiej. Obuwie do biegania nie rozciąga się, więc muszą być idealnie dopasowane do stóp, nie liczmy na to że po pewnym czasie but się rozchodzi.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości powinniśmy udać się do specjalistycznego sklepu. Tam możemy liczyć na fachowy personel, który przeprowadzi krótki test naszych stóp. Dopasuje właściwe obuwie dla nas. Jeśli już skompletujemy cały strój, przyjdzie czas na pierwszy trening. Pamiętajmy, że warto zacząć od krótkich tras, na początek zacznijmy od szybkiego marszu, później marszobiegu a zakończmy na przebiegnięciu krótkiego odcinka. Jeśli chcemy aby nasz jogging miał jakikolwiek sens biegajmy przynajmniej trzy razy w tygodniu.

Was this helpful?

0 / 0