Kabaret Limo

Kabaret Limo

Kabaret Limo to grupa powstała w Gdańsku, została założona w 1999 roku z inicjatywy ich założycieli Abelarda Gizy i Marcina Kulwikowskiego. Obecnie istniejąca grupa powstała dzięki kabaretowi szkolnemu założonym przez zespół maturzystów z Gdańska. Jak wspominają sami artyści – umotywowani pierwszym sukcesem odniesionym na deskach szkolnych stworzyli w przeciągu miesiąca od pierwszego występu kolejny program, co obecnie jak podkreślają jest już raczej nie możliwe.

Kabaret Limo – historia

Przez wiele lat mówili o sobie po prostu, że są kabaretem młodym. Jednak przez kilkanaście już lat istnienia ich bogata historia artystyczna została dostrzeżona i nagrodzona wielokrotnie. Jak sami przyznają – zaskoczyła ich matura, ale udało się jakimś cudem przejść ten etap bez ofiar w ludziach. Od tego momentu zaczął się podbój sceny polskiego kabaretu. I tak oto we wrześniu 1999 roku kabaret zaliczył swój pierwszy raz na scenie kabaretowej. Dlaczego taka nazwa? Otóż odpowiedzią na to pytanie rozpoczynał się pierwszy występ – „Limoniada”. Odpowiedzi udzielał Abelard Giza. Wówczas to zdjął ciemne okulary i widzom ukazał się lekko fioletowy siniak pod okiem artysty, który dodał: „Ot, tak nam coś strzeliło do głowy”.

Nazwa odpowiadała wszelkim wymogom, które powinna spełniać, dlatego też tak zostało. I chyba dziś skojarzenia na słowo limo wypowiadane w rozmowach nie wiążą się już tylko z podkreśleniem atrakcyjnego wyglądu naszego rozmówcy. Historyczny skład tworzyli również Krystian Kułaga i Kocbi. Już miesiąc później kabaret wystąpił w ogólnopolskiej imprezie „Wyjście z Cienia” w Gdańsku i od razu sukces w postaci nagrody publiczności. W 2001 roku dostali się na festiwal PaKA (Przegląd Kabaretów Amatorskich), co jak wspominają wiązało się z dużym stresem. Po sukcesie i pierwszym miejscu poszli za ciosem i wzmocnili zespół osobą Szymona Jachimka. Wygrali do tej poro sporo festiwali i różnego rodzaju przeglądów.

Kabaret Limo – skład

Obecny skład to Ewa Błachnio, jedyna kobieta, która wygrywa wszystkie konkursy piękności, których uczestnikami są członkowie Limo. Jest również Abelard Giza, osobowość wyjątkowa, na co wskazuje same nazwisko. Członkowie kabaretu zapewniają, że nie ma on korzeni w żadnym z bliskowschodnich krajów. Jest również Marcin Kulwikowski, który w tej chwili występuje dosyć rzadko. Jest również Wojciech Tremiszewski, o którym dwa słowa – pogoda ducha. Jest również Szymon Jachimek, który uwielbia śpiewać, grać w gry planszowe oraz przebiegł dwa biegi po 10 km z dobrym, ale średnim czasem, co wspomina bardzo szczególnie. Ważnym członkiem jest również Hugo Giza, który nie wychodzi na sceny, obsługuje występy pod względem technicznym.

Kabaret Limo – skecze

Kabaret Limo to jednak przede wszystkim skecze. Najważniejsze tytuły to: Adma i Ewa, Dziecko chodzi mi po głowie, Bileciki do kontroli, Leksykon polskiego dziennikarstwa, Lubię kiedy pada deszcz, Mecz w TV TRWAM, Mojżesz – kozak w sandałach, O narkotykach i politykach, Na pustyni, Niemcy, Pimpuś buntownik, Poseł i dres, Piłkarze, Reniferu i Dres, Sport to zdrowie, Telefon papieża, Żebrowe, Złodzieje. Ich skecze rozbawiają, ośmieszają naszą codzienność w sposób wyjątkowy, podkreślając absurdy życia społecznego. Dają do zrozumienia, że kabaret Limo zasłużył na zaszczytne miejsce w historii polskiego kabaretu.

Was this helpful?

0 / 0