Rozgrzewka przed ćwiczeniami

rozgrzewka-2

Każdy dobrze wie, że rozgrzewka przed wszelkimi ćwiczeniami, przed uprawianiem sportu, czy też przed zawodami stanowi priorytet i sprawę nadrzędną. Wiadomo przecież, że jeżeli rozpoczyna się cokolwiek, co ma wspólnego z pracą mięśni, należy je przedtem po prostu przygotować do konkretnej pracy. Rozgrzewka przed ćwiczeniami stanowi bowiem podstawę i od niej wszystko zależy. Rozgrzewka to uniwersalny zabieg przed każdym wysiłkiem, najbardziej popularna jest rozgrzewka przed bieganiem, rozgrzewka przed siłownią czy rozgrzewka na WF. Nie bez powodów również sportowcy, strongmeni i inni, którzy uprawiają jakikolwiek sport, mają swoich trenerów, którzy w idealny sposób przygotowują do pracy poszczególne partie mięśni.

Niezależnie gdzie pójdziemy, czy jesteśmy na zajęciach fitness, czy będziemy biegać na długie dystanse, czy też będziemy skakać w skok dal, zawsze odpowiednia rozgrzewka stanowi podstawę. Najlepiej jest zastosować bieganie, jeśli w grę wchodzą podstawowe dyscypliny sportowe. Jeśli zaś ma się zamiar wykonywać jakiekolwiek zadanie konkretne, wówczas należy przyłożyć się do rozgrzewki nad poszczególnymi partiami mięśni.

Jeśli mamy rzucać piłką lekarską, wówczas wiadomo, że rozgrzewkę przeprowadza się, skupiając się na górnych partiach mięśni. Jeśli zaś ma się odbyć krótki, szybki bieg, wówczas powinno się przygotować do tego partie mięśni nóg. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o siłownię. Nigdy bowiem nie można zrobić tak, że zastosuje się od razu serie wycisków, czy podnoszenia wielkich ciężarów, zanim nie zrobi się rozgrzewki. To może spowodować, że będziemy mieć zakwasy lub co gorsza, możemy stworzyć takim działaniem wiele daleko idących w skutkach kontuzji. Przed siłownią więc dobrze jest również trochę pobiegać, porozciągać się, jak również zacząć od ciężarów mniejszych, by móc potem przejść do tych ciężarów większych.

Sposoby na rozgrzewkę są naprawdę różne i nie ma mowy, by ktoś mógł się podczas nich nudzić. Są takie pomysły, takie zastosowania, że z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Podczas rozgrzewki można włączyć sobie muzykę i poszaleć nawet w określonym rytmie. Muzyka pomaga w truchcie, w biegu, czy nawet w wykonywaniu różnego rodzaju ćwiczeń. Pamiętajmy, rozgrzewka stanowi podstawę i jeśli nie chcemy na drugi dzień płakać, powinniśmy zawsze w dobry sposób ją przeprowadzić. Jeśli nie zrobimy tego dobrze i dokładnie lub co gorsza – pominiemy ją, możemy na drugi dzień liczyć na poważne i ciężkie tego konsekwencje. Rozgrzewka nie ma być wcale długa. Wystarczy pięć do dziesięciu minut, podczas których bez problemu można poradzić sobie z wszystkimi partami mięśni na których nam zależy.

Jeżeli podchodzimy dobrze i profesjonalnie do rozgrzewki, z pewnością również dobrze podejdziemy i do samego zadania, które mamy wykonać. Ktoś, kto nie stosuje się do tego typu zasad, jest osobą niedojrzałą i nie do końca rozsądną. Wielu bowiem nie zdaje sobie sprawy, że brak rozgrzewki może spowodować takie kontuzje, których nie da się wyleczyć w dzień, w tydzień, a nawet w miesiąc. Pamiętajmy więc wszyscy o tym. Sport jest jak najbardziej wskazany, jest dobry, ale tylko wtedy, gdy poprzedza go odpowiednia rozgrzewka

Was this helpful?

0 / 0