Trening cardio

trening-cardio-2

Trening Cardio jest bardzo skuteczną formą aktywności w walce z nadwagą. Większość z nas traktuje masę tłuszczową jako element niepożądany, odejmujący nam urody. Tymczasem powinniśmy pamiętać, że tkanka tłuszczowa pełni w naszym organizmie wiele pożytecznych funkcji. Jest ona tkanką łączną, która u zdrowej kobiety stanowi około 25% całkowitej masy ciała, zaś u mężczyzny około 20%. Jednym z jej podstawowych zadań jest prawidłowa termoizolacja naszego organizmu, chroniąca przed nagłymi zmianami temperatury. Dalej, pełni funkcje energetyczną. W razie braku pożywienia nasz organizm sięgnie w pierwszej kolejności do warstwy odłożonego tłuszczu, ponieważ to wspaniale źródło energii. Zapasy tkanki tłuszczowej gromadzą się w ściśle określonych miejscach – na brzuchu, biodrach i udach. Odkłada się również wewnątrz jamy brzusznej i tam określa się ją mianem tkanki tłuszczowej trzewnej. W jamie brzusznej tkanka tłuszczowa pełni funkcję ochronno – amortyzującą wobec narządów wewnętrznych.

Mimo tak wielu zalet jej nadmiar jest szkodliwy dla zdrowia. Względy estetyczne zajmują tu ostatnie miejsce. Znaczna nadwyżka masy tłuszczowej prowadzi do nadwagi i otyłości, których skutkiem jest miażdżyca, nadciśnienie, choroba wieńcowa, zawał, a także cukrzyca i stany zwyrodnieniowe stawów. Warto wiec pozbyć się kilku szkodliwych kilogramów właśnie ze względu na zdrowie a niezawodnie pomaże nam w tym trening cardio.

Organizm spala tkankę tuszową wyłącznie przy udziale tlenu. Nieskuteczne są zatem typowe ćwiczenia siłowe, gdyż ze względu na wysoką intensywność mięśnie pracują w warunkach beztlenowych. Sięgnąć więc należy po trening, który odbywał się będzie w warunkach tlenowych, co umożliwi spalenie tłuszczów. Trening cardio polega na utrzymywaniu około 60% tętna maksymalnego przez dość długi czas. Jest treningiem o umiarkowanym stopniu intensywności. Umożliwia on zwiększenie wytrzymałości organizmu, poprawę kondycji oraz wydolności tlenowej. Im większy wysiłek, tym więcej tlenu potrzebuje nasz organizm, co z kolei zmusza serce do wydajniejszej pracy. By sprostać temu zadaniu serce wyrzuca do krwioobiegu większe ilości krwi, przez co jego praca jest efektywniejsza. Intensywność ćwiczeń bez większych trudności możemy zmierzyć na większości urządzeń znajdujących się w siłowniach i klubach fitness, a wyposażonych w pulsometry. Podczas treningu cardio tętno powinno wynosić 60 – 70% tętna maksymalnego, które oblicza się według prostego wzoru: tętno maksymalne (Tmax) = 220 – wiek. I tak np. dla osoby w wieku 20 lat tętno podczas treningu cardio będzie się wahać w granicach 120 – 140 uderzeń na minutę. Wynik taki otrzymaliśmy licząc: 220 – 20 = 200, następnie 200 * 70% = 140.

Trening cardio przyniesie pożądane efekty jeżeli będziemy uprawiać go minimum trzy razy w tygodniu przez 30 – 60 minut. Długość taka jest konieczna ze względu na to, że przez pierwsze kilka minut nasz organizm będzie spalał węglowodany, a dopiero potem sięgnie po tłuszcz. Nie martwmy się jednak zbytnio o dobór ćwiczeń, ponieważ jesteśmy w stanie wykonać ich naprawdę wiele ze stałą, umiarkowaną intensywnością. Możemy biegać, jeździć na rowerze, pływać czy uprawiać Nordic Walking.

Systematyczny trening cardio prócz spalenia tkanki tłuszczowej poprawi w niedługim czasie naszą kondycję, z co z kolei umożliwi jeszcze dłuższe i intensywniejsze ćwiczenie. Korzyści z treningu cardio jest naprawdę wiele. Prócz zrzucenia zbędnych kilogramów zwiększymy wydolność naszego układu oddechowego i krwionośnego; obniżymy ciśnienie, zwiększymy efektywność pracy serca i powiększymy objętość oddechową. Trening cardio nie wymaga przy tym konieczności korzystania z usług zawodowego instruktora. Sami jesteśmy w stanie wybrać dla siebie najlepsze ćwiczenia, które przynoszą największe rezultaty, a także z których czerpiemy przyjemność. Trening o umiarkowanym stopniu wysiłkowości, a takim właśnie jest trening cardio, jest w zasadzie przeznaczony dla każdego, bez względu na wiek i płeć. Jest najczęściej zalecanym treningiem w przypadku osób starszych, właśnie ze względu na niewysoką forsowność. Jako jedno z głównych przeciwwskazań dla tego typu treningu jest jednak niewydolność i choroby układu krążenia. Jeżeli należymy do osób napotykających trudności ze strony tego układu przed sięgnięciem po trening cardio koniecznie skonsultujmy się z lekarzem! Niekoniecznie zakaże nam on jego uprawiania, ale wskaże ćwiczenia, które jesteśmy w stanie wykonać bez narażenia zdrowia i życia, a także te surowe nam wzbronione. Jeżeli rozważnie podejdziemy do kwestii podjęcia treningu cardio oraz systematycznie będziemy wykonywać poszczególne ćwiczenia, krótkim czasie możemy liczyć na spadek masy ciała i ogólną poprawę naszej kondycji.

Was this helpful?

1 / 0

Dodaj komentarz 0